Kočky jsou náchylné k zubnímu kameni a paradentóze. Poradíme, jak kočce vyčistit zuby

O chrup kočky se sice nemusíte starat tak pečlivě, jako o ten svůj, ale měli byste dbát na to, aby se kočce neudělal nepříjemný zubní kámen a zánět dásní, který ji může hodně potrápit. Čištění zubů by se mělo stát rituálem, který je nedílnou součástí péče o vašeho kočičího domácího mazlíčka. Předejdete tak problémům s dutinou ústní, jako jsou záněty dásní, zápach, nebo dokonce vypadávání zubů.

Varovným signálem, že s chrupem kočky není něco v pořádku je zápach z tlamy, náhlé odmítání suchých granulí, krvácení dásní, změna barvy dásní nebo když kočka nemůže zavřít tlamičku. Nemocné dásně často vznikají z nahromaděného plaku, který má v sobě mnoho bakterií, které mohou vnikat do těla kočky například z plic a jater.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Co můžeme udělat pro svou stárnoucí kočku, aby důchod prožila v pohodě a fit

Proč kočce čistit zuby

Dospělá kočka je hodně náchylná k zubnímu kameni a paradentóze, většinou už od dvou let věku. Je proto nesmírně důležité kočce pravidelně doma čistit zuby a v rámci prevence s ní zajít jednou za půl roku k veterináři na prohlídku chrupu.

Kolik má kočka zubů

Mléčný chrup má dvacet šest zubů, v dospělosti má kočka třicet zubů. Koťata se rodí bez zubů. První zoubky začínají koťatům vypadávat kolem pátého měsíce života, to začíná tzv. přezubování. V tomto období mohou koťata okusovat nábytek, kabely apod., aby se jim ulevilo od bolestivého tlaku a nepříjemného pocitu prořezávání zubů. Je dobré jim proto dávat různé hračky na žvýkání. V té době dávejte kočce mokré krmivo, granule by mohly dráždit. Do přezubování nezasahujte, jeto přirozený proces, který se vyřeší sám.

Jak čistit kočce zuby

S čištěním zubů je nutné začít od útlého věku. Koťátka jsou ještě tvárná a zvyknou si na otvírání a kontrolování tlamičky i na pravidelné čištění zubů. U dospělé kočky už to většinou bývá obtížné, někdy i beznadějné, ale hlavně se nevzdávejte, chce to trpělivost a vytrvalost.

  • Kočce přejíždějte pomalu a opatrně prstem po stranách nejprve z vnější strany zavřené tlamičky. Opakujte to několik dnů po sobě, aby si zvykla.
  • Potom čelist postupně rozevírejte a dělejte to samé z vnitřní strany.
  • Až si vaše kočička na jemnou manipulaci v tlamičce zvykne, zkuste masírovat prstem zuby a dásně.
  • Dejte si na prst trochu zubní pasty pro kočky a nechte ji pastu ochutnat. Poté čistěte zuby jemně prstem a pastou.
  • Když kočka toleruje čištění zubů prstem, můžete přejít na čištění zubů speciálním kartáčkem na zuby pro kočky.
  • Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není tedy nutné zuby mechanicky drhnout.
  • Zuby kočce čistěte asi 2 minuty.
  • Četnost čištění zubů u koček je individuální, ale doporučuje se jednou za týden.
  • Při čištění zkontrolujte dásně a v případě komplikací (zlomený zub, zarudlé dásně, ustupování dásní) navštivte veterináře.
  • Kočku po kontrole a čistění zubů vždycky pochvalte a odměňte.

Čím čistit kočce zuby

Na čistění zubů je nejlepší speciální zubní pasta a kartáček pro kočky. Nepoužívejte klasický zubní kartáček, je příliš tvrdý, maximálně můžete zkusit měkký dětský kartáček. Alternativou může být bílá vata nebo vatová tyčinka namočená v slabém roztoku peroxidu vodíku nebo slané vodě.

Zdroje: metropolevet.czradaveterinare.cz


Přečtěte si také