Bydlení

31. prosince 2016 06:00

Markéta Zídková

10 skvělých míst, kde se na Silvestra slaví až do rána

Nový rok přichází jen jednou za rok, a tak stojí za to to pořádně oslavit. Ale kde je to nejlepší místo, na kterém byste měli být 31. prosince o půlnoci?

Otázka, jak trávit Silvestra je v těchto dnech velmi aktuální. Pokud však nemáte zamluvený pokoj v hotelu na horách nebo neodjíždíte s přáteli na chatu, už vám mnoho možností nezbývá. A možná že prostě zůstanete doma u televize, případně pozvete pár přátel na návštěvu. Za tento způsob oslav se rozhodně stydět nemusíte, protože právě tato varianta mezi Čechy dlouhodobě vyhrává. Zhruba tři pětiny lidí budou slavit právě takto, další pětina pak míří na návštěvu k přátelům.

Možná ale toužíte po něčem exotičtějším. Letos už to pravděpodobně nestihnete, ale pojďte se aspoň podívat na žebříček deseti nejlepších míst, kde lze Silvestra oslavit. Ať už jde o pláž v Riu de Janeiru nebo o oslavy u berlínské Braniborské brány, zábava zde nekončí hodinu po půlnoci. Naopak. Ohňostroj epických rozměrů, celonoční taneční zábavy, ale i místní kulturní tradice – to vše a ještě mnohem víc nabízí města z našeho seznamu. Třeba vás inspirujeme a příští rok si na některém z níže uvedených míst budete užívat i vy.

Silvestr v New York, USA

Nemusí to být pro každého, ale nelze popřít, že Silvestr v New Yorku má atmosféru, se kterou může soupeřit jen několik málo dalších měst. Na náměstí Times Square se každoročně schází na milion lidí, aby si poslechli slavné muzikanty nebo se pokochali pohledem na obří světelnou kouli, která se každoročně začíná spouštět z budovy One Times Square vždy ve 23:59. Začíná tak odpočítávání poslední minuty starého roku. Jde o nejznámější symbol oslav, který se na náměstí objevil už v roce 1907. V roce 2008 byla představena obří koule vážící 550 kilogramů, kterou osvětluje 9 567 LED diod. Pokud toužíte po méně chaotickém zážitku, rezervujte si s předstihem místo v jednom z barů či restaurací s výhledem na náměstí. Nebo toužíte po něčem zcela jiném? Pak zvažte noční jízdu lodí na New York Harbor, kde budete mít nejlepší výhled na půlnoční ohňostroj na Liberty Island.

Silvestrovský mejdan v Rio de Janeiru, Brazílie

V Riu je nejznámější tradiční karneval, který se pořádá na přelomu února a března. Oslavy konce roku se však drží těsně v závěsu. Asi největší (a nejdivočejší) party se odehrává na známe pláži Copacabana, aby také ne, vždyť v Jižní Americe je nyní léto. Na čtyři kilometry písku se vtěsná více než dva miliony lidí. Na pláž Brazilci i turisté přichází už od rána, aby vhodili do Atlantiku barevné květy. Podle barvy, kterou si zvolí, budou mít v novém roce štěstí, dobrý sex či hodně peněz. Na rozsáhlých plážích se konají oslavy Lemanjá (bohyně vody). Poslední noc protančí Brazilci v tradiční bílé barvě. Hraje brazilská hudba a o půlnoci gigantický ohňostroj z lodi nádherně osvětlí moře, které hraje všemi barvami. Do rána se pije a tančí v rytmu samby.

Sydney, Austrálie

Sydney má velký nárok patřit do našeho žebříčku. Díky své poloze je to totiž první hlavní město, kde hodiny udeří půlnoc. Také se zde slaví největším ohňostrojem na světě, kterému tvoří pozadí slavná budova Opery a impozantní Harbour Bridge a který si nenechá ujít téměř dva miliony lidí. Ale ohňostroj není jediným lákadlem, na nábřeží se odehrává úžasná show, jakož i domorodé kouřové obřady, které mají očistit od zlých duchů.

Edinburgh, Skotsko

Pro Skoty je Hogmanay, neboli Nový rok, vždy velice důležitým svátkem. Dokonce důležitějším než samotné Vánoce. Vše odstartuje 30. prosince pochodňový průvod městem, 31. prosince se pak ulice všech skotských měst a vesnic zaplní lidmi, kteří si navzájem popřejí dobrý nový rok. A to vždy s patřičným skotským přízvukem. Oslavy jsou to dosti divoké a hlučné, protože Skoti se rádi zahřejí alkoholem. Zejména jejich tradiční whiskey, kterých mají desítky druhů na výběr. A nebylo by to Skotsko, kdyby se neozvaly skotské dudy. A nesmíme zapomínat na monstrózní ohňostroj z Edinburského hradu.

Londýn, Velká Británie

Oslavy konce roku jsou velkolepé hlavně v okolí londýnského kola (London Eye), kde uvidíte jeden z nejhezčích ohňostrojů, jaký jste kdy mohli spatřit. Ten bývá odpalován z břehu řeky Temže. Lidé se scházejí už od 21 hodin, aby si zaručili dobré místo k stání. Součástí kulturního programu ku příležitosti oslav nového roku je i obrovský novoroční průvod s 10 tisíci účinkujícími z dvaceti zemí světa. Tanečníci, akrobati, roztleskávačky, muzikanti a další účinkující předvedou hned tříhodinové vystoupení.

Hongkong, Čína

Jedno z nejdramatičtějších panoramat na světě se každoročně rozzáří ohňostrojem, který má gradující tendenci. Ten poslední například nechal na nebi roztancovat velkého draka z pyrotechniky. A nebyli by to Číňané, kdyby si nestřihli nějakou tu repliku. Konkrétně je to velká zářící koule na náměstí (podobná té v New Yorku). V přístavu Victoria Harbour se koncentrují noční aktivity - najdete zde nekonečné party na lodích a střešních terasách.

Berlín, Německo

Německá metropole má pověst města, kde se konají super party během celého roku, takže si umíte asi představit, co to znamená strávit tady Silvestr. Centrem oslav je takzvaná Party Mile - dvoukilometrový úsek plný barů, mezinárodních restaurací, laserových show, video obrazovek, party stanů, hudebních pódií a mnohého jiného mezi Braniborské bránou a Vítězným obloukem. Po půlnočním ohňostroji se davy přesunou i dále do města, kde pokračují bujaré oslavy. Během dne se zas můžete pobavit na Palačinkové závodech Silvesterlauf nebo si zaběhnout tradiční novoroční štvorkilometrovku.

Las Vegas , USA

Více než 300 tisíc nadšenců si každoročně nenechá ujít oslavy Nového roku ve městě hříchu. Část Las Vegas Strip se uzavře pro auta a přemění se na gigantickou pouliční oslavu plnou živých kapel, pyrotechnických a laserových show. Kromě toho se slaví v každém hotelu a kasinu, takže vybrat si ísto, kde strávíte půlnoc a odbouchnete šampaňské, může být problém. Půlnoční ohňostroj se střílí ze sedmi střech podél celého Strip-u, takže ho stejně dobře uvidíte z ulice jako z hotelového balkonu.

Bahamy

Den po Silvestru, tedy Nový rok je na Bahamách stejně vzrušující a velkolepý jako Silvestr sám. Domácí pozorují pouliční průvody zvané Junkanoo, které zahrnují neformální setkání na pláži, ohňostroje, pestrobarevné kostýmy a pouliční umělce. Takové akce najdete je po celém souostroví. Podobné průvody jsou na Bahamách i na Velký pátek před velikonočními svátky. Alternativou mohou být párty ve velkých hotelových resortech, zejména pokud máte s sebou děti.

New Orleans, USA

Kde jinde by mohli mít novoroční oslavy ojedinělou atmosféru, když ne v nově vybudovaném městě jazzu a hudby jako takové. Hlavním vyvrcholením je čtvrthodinový ohňostroj na řece Mississippi spojený s vyzvednutím malého nového roku, tedy „Baby New Year“ ze střechy pivovaru Jax na Jackson Square. Samozřejmě, zábava tím nekončí. Přesouvá se do četných barů a hudebních klubů, kde pokračuje až do ranních hodin.

Tak kam se příští rok vydáte?

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také