Bydlení

12. října 2015 06:00

Klára Beščecová

10 věcí, které do koupelny nepatří

10 věcí, které do koupelny nepatří

Vysoká vlhkost vzduchu, pára, časté střídání teplot – s tím vším se v koupelně každodenně setkáváme. S ohledem na specifické koupelnové mikroklima je tedy potřeba si dobře rozmyslet, co v této místnosti můžeme bez potíží skladovat a co sem zkrátka za žádných okolností nepatří.

(fis)

Nekvalitní nábytek

Vkoupelně někdy stoupá vlhkost až nad 70 % a to může být pro některé dřevěné a kovové materiály vražedné. Pokud nesáhnete po nábytku zmasivního dřeva slakovaným povrchem, ujistěte se, že nábytek zdřevotřískových desek je vyroben zdesek typu MDF. U nich má vlhkost mnohem menší šanci proniknout dovnitř a rozkládat váš nábytek zevnitř. Kovové prvky by měly být odolné proti korozi, např. znerezavějící ocele.

Obrazy, obrázky a fotografie

Voda, podobně jako oheň, je skvělý sluha, ale špatný pán. Pára dokáže proniknout takřka všude, proto obrazy a obrázky i jejich rámečky začnou časem ztrácet ze své sytosti, rozpadají se a může se na nich někdy objevit i plíseň. A fotografie ve skleněných rámečkách? Opravdu myslíte, že za sklo vlhkost nepronikne a že je fotografický papír odolnější proti vlhkosti než ten kancelářský?

Elektronika

Cachtat se ve vaně a poslouchat oblíbenou muziku je nádherný relax. Jenže ouha, málokterá moderní technika včetně super mobilů vydrží extrémní vlhkost, které jí vkoupelně vystavíte. Jestli dostatečnou odolnost proti vlhkosti výrobce nezaručuje, pořiďte si přístroj vyloženě určený do koupelny.

Léky

Vmnoha domácnostech je zažitý trend, že léky jsou uchovány vjedné zpoliček, zásuvek nebo skříněk vkoupelně. Jenže vlhko lékům nesvědčí a příznivější pro většinu znich je také chlad. Je tedy pro ně lepší najít nějaké místo, kde bude mírně chladno, sucho a teplota nebude moc kolísat.

Líčidla

Líčidla by měla být uskladněna při pokojové teplotě. Střídání velkého tepla a vlhka, například při sprchování a chladu, kdy nikdo vkoupelně není, případně vyšší teplota, pokud koupelna nemá okénko ven a je umístěna uvnitř bytu, vtzv. jádru, líčidlům rozhodně nesvědčí. Raději si je uložte třeba někde vložnici.

Lak na nehty

Lak na nehty nesnáší příliš velké střídání teploty, kčemuž vkoupelně většinou snadno dochází. Skladujte lahvičky s laky tam, kde je stálá pokojová teplota. Vydrží vám déle.

Holicí strojky

Chcete, aby vám čím dál dražší holítka, břitvy a žiletky vydržely co nejdéle? Nenechávejte je jen tak vystavené páře a vlhkosti. Snadněji a rychleji se otupují a rezavějí. Nejlepší je hned po použití je očistit, vysušit a uklidit do skříňky či zásuvky. Nebo je uložte po osušení do igelitového sáčku.

Šperky

Odložit šperky vkoupelně a hned skočit pod sprchu, je tak osvobozující! Jestli tam ale vaše cennosti jen tak necháváte delší dobu, tak si agresivní vlhké prostředí vaší koupelny vybere svou daň. Urychlí oxidační proces. Proč napomáhat stárnutí náramků, prstenů apod.? Stačí šperky přenést a skladovat někde, kde je sucho a chladno.

Tkaniny

Není nic lepšího, než se po příjemné koupeli otřít do čistého ručníku. To by ale musel být ihned kmání a vdosahu, že? Zásoba ručníků naskládaná vkoupelně však může mít i stinnou stránku. Vlhké prostředí přeje plísni a růstu mikrobů. Vlátce se jim pak daří obzvlášť skvěle. Jak se ubránit? Skladujte ručníky někde za dveřmi koupelny na chodbě vnějaké komodě či skříni, anebo pokud můžete, pořádně po koupeli prostor vyvětrejte.

Nepořádek

Vypadá to jako legrace, ale vězte, že požitek zočisty umocníte tím, když budete mít koupelnu uklizenou a bude svní ledabyle povalovat co nejméně věcí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také