Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

10 věcí, které do koupelny nepatří

Vysoká vlhkost vzduchu, pára, časté střídání teplot – s tím vším se v koupelně každodenně setkáváme. S ohledem na specifické koupelnové mikroklima je tedy potřeba si dobře rozmyslet, co v této místnosti můžeme bez potíží skladovat a co sem zkrátka za žádných okolností nepatří.

(fis)

Nekvalitní nábytek
10 věcí do koupelny - Obrázek 1
10 věcí do koupelny - Obrázek 1

V koupelně někdy stoupá vlhkost až nad 70 % a to může být pro některé dřevěné a kovové materiály vražedné. Pokud nesáhnete po nábytku z masivního dřeva s lakovaným povrchem, ujistěte se, že nábytek z dřevotřískových desek je vyroben z desek typu MDF. U nich má vlhkost mnohem menší šanci proniknout dovnitř a rozkládat váš nábytek zevnitř. Kovové prvky by měly být odolné proti korozi, např. z nerezavějící ocele.

Obrazy, obrázky a fotografie
10 věcí do koupelny - Obrázek 2
10 věcí do koupelny - Obrázek 2

Voda, podobně jako oheň, je skvělý sluha, ale špatný pán. Pára dokáže proniknout takřka všude, proto obrazy a obrázky i jejich rámečky začnou časem ztrácet ze své sytosti, rozpadají se a může se na nich někdy objevit i plíseň. A fotografie ve skleněných rámečkách? Opravdu myslíte, že za sklo vlhkost nepronikne a že je fotografický papír odolnější proti vlhkosti než ten kancelářský?

Elektronika
10 věcí do koupelny - Obrázek 3
10 věcí do koupelny - Obrázek 3

Cachtat se ve vaně a poslouchat oblíbenou muziku je nádherný relax. Jenže ouha, málokterá moderní technika včetně super mobilů vydrží extrémní vlhkost, které jí v koupelně vystavíte. Jestli dostatečnou odolnost proti vlhkosti výrobce nezaručuje, pořiďte si přístroj vyloženě určený do koupelny.

Léky
10 věcí do koupelny - Obrázek 4
10 věcí do koupelny - Obrázek 4

V mnoha domácnostech je zažitý trend, že léky jsou uchovány v jedné z poliček, zásuvek nebo skříněk v koupelně. Jenže vlhko lékům nesvědčí a příznivější pro většinu z nich je také chlad. Je tedy pro ně lepší najít nějaké místo, kde bude mírně chladno, sucho a teplota nebude moc kolísat.

Líčidla
10 věcí do koupelny - Obrázek 5
10 věcí do koupelny - Obrázek 5

Líčidla by měla být uskladněna při pokojové teplotě. Střídání velkého tepla a vlhka, například při sprchování a chladu, kdy nikdo v koupelně není, případně vyšší teplota, pokud koupelna nemá okénko ven a je umístěna uvnitř bytu, v tzv. jádru, líčidlům rozhodně nesvědčí. Raději si je uložte třeba někde v ložnici.

Lak na nehty
10 věcí do koupelny - Obrázek 6
10 věcí do koupelny - Obrázek 6

Lak na nehty nesnáší příliš velké střídání teploty, k čemuž v koupelně většinou snadno dochází. Skladujte lahvičky s laky tam, kde je stálá pokojová teplota. Vydrží vám déle.

Holicí strojky
10 věcí do koupelny - Obrázek 7
10 věcí do koupelny - Obrázek 7

Chcete, aby vám čím dál dražší holítka, břitvy a žiletky vydržely co nejdéle? Nenechávejte je jen tak vystavené páře a vlhkosti. Snadněji a rychleji se otupují a rezavějí. Nejlepší je hned po použití je očistit, vysušit a uklidit do skříňky či zásuvky. Nebo je uložte po osušení do igelitového sáčku.

Šperky
10 věcí do koupelny - Obrázek 8
10 věcí do koupelny - Obrázek 8

Odložit šperky v koupelně a hned skočit pod sprchu, je tak osvobozující! Jestli tam ale vaše cennosti jen tak necháváte delší dobu, tak si agresivní vlhké prostředí vaší koupelny vybere svou daň. Urychlí oxidační proces. Proč napomáhat stárnutí náramků, prstenů apod.? Stačí šperky přenést a skladovat někde, kde je sucho a chladno.

Tkaniny
10 věcí do koupelny - Obrázek 9
10 věcí do koupelny - Obrázek 9

Není nic lepšího, než se po příjemné koupeli otřít do čistého ručníku. To by ale musel být ihned k mání a v dosahu, že? Zásoba ručníků naskládaná v koupelně však může mít i stinnou stránku. Vlhké prostředí přeje plísni a růstu mikrobů. V látce se jim pak daří obzvlášť skvěle. Jak se ubránit? Skladujte ručníky někde za dveřmi koupelny na chodbě v nějaké komodě či skříni, anebo pokud můžete, pořádně po koupeli prostor vyvětrejte.

Nepořádek
Vypadá to jako legrace, ale vězte, že požitek z očisty umocníte tím, když budete mít koupelnu uklizenou a bude s v ní ledabyle povalovat co nejméně věcí
Vypadá to jako legrace, ale vězte, že požitek z očisty umocníte tím, když budete mít koupelnu uklizenou a bude s v ní ledabyle povalovat co nejméně věcí

Vypadá to jako legrace, ale vězte, že požitek z očisty umocníte tím, když budete mít koupelnu uklizenou a bude s v ní ledabyle povalovat co nejméně věcí.

Reklama