Bydlení

14. října 2018 12:14

redakce Prima Zoom

10 věcí, které mají babičky doma lepší než my. Inspirujte se

Možná toužíme po moderním domově, ale v bytech našich babiček se najdou věci, které jsou nedocenitelné. Podívejte se, co bychom rozhodně měli zachovat.

Sektorový nábytek si od babičky asi nevezmete, ale můžete se u ní přiučit tomu, jak zařídit pohodový rodinný a klidný domov. Vybrali jsme deset věcí, které bychom rádi viděli i vmoderních bytech. Co tedy babičky vbydlení umí zásadně lépe než my?

Taburet

Můžete si na něj dát nohy a odpočinout si. Pokud potřebujete sezení pro početnou návštěvu, zajistí jedno místo navíc. A když ho nepotřebujete, šoupnete ho za křeslo nebo pod konferenční stolek. Taburety přesto zdomácností mizí. Dejme jim šanci, budou se hodit, až nás začnou bolet nohy.

Pohodlné gauče

Prarodiče vybírají nábytek vesměs podle toho, jak je pohodlný. My se občas necháme unést designem a nakonec zjistíme, že jsme si domů přinesli křeslo, na kterém se dá sedět půl hodiny, než člověka začnou bolet záda. Inspirujme se nároky babiček na pohodlí a dejme to dohromady snašimi představami o designu.

Obrazy

Dřív sériově vyráběné dekorace nebyly. My si často koupíme obraz, který je vlastně jen motivem natištěným na plátně. Vdomovech babiček se mnohdy najdou umělecké kousky, po kterých by sice aukční síně neskočily, ale i tak se jedná o originály. Jak na nákup umění,jsme už ostatně psali.

Kořenky

A vždycky uspořádané. Babičky si nevystačí skrabicí nebo šuplíkem, kam nacpou všechny ty sáčky skořením. Mají hezké sety kořenek snápisy, aby bylo jasné, co je co. Kořenky krásně doplňují kuchyň ajsou velice praktickou dekorací. Tak se inspirujte u babiček a nějakou sadu sipořiďteaspoň na to základní koření, jako je majoránka nebo paprika.

Špajz

Bylo potřeba se připravit na zimu a navíc takové zavařené broskve nebo okurky se vždycky hodily.Špajzy naplněné vlastními zavařeninami, marmeládami a zásobami mouky, těstovin nebo rýže bychom měli mít i dnes, ačkoli se všechno dá pořídit prakticky vjakoukoli denní dobu.

Vybavená kuchyň

Máte kvedlačku? A co takhle hmoždíř? Hodně znás si vystačí se základními sety náčiní, které koupíme vnákupním domě, ale babičky mají všechno, i to, co roky nepoužily. Jednou se to může hodit. A pak je to knezaplacení!

Pořádný servis

Možná jsme se pokusili pořídit si servis, pak se nám něco rozbilo a nakonec vlastníme směsici různých talířů a rozhodně nemáme šest stejných sklenic. O omáčníku se nám nikdy ani nesnilo. Babičky mají vždycky připravený servis pro zvláštní příležitosti, takže všichni hosté dostanoustejné nádobí. Vypadá to skvěle.

Peřiňák

Vyhynulý kousek vybavení, který by se měl vrátit. Už jsme to psali. Babičky do něj ukládají peřiny, ale v podstatě se do něj dá nacpat cokoli, co zrovna nepotřebujete nebo to překáží.

Ubrus

Často jsme na něj rezignovali. Mnohem jednodušší než prát ubrusje prostě utřít desku stolu. Jenže babičky mají ubrusy pro všední dny a taky pár pro sváteční příležitosti. Stůl dostane slavnostnější vzhled a hodování se pozvedne na vyšší úroveň.

Uklizeno

Babičky mají čas a baví je udržovatdomov jako klícku. Jejich poličky bez smítka prachu a učesané třásně na kobercích vzbuzují závist. Takhle uklizeno má doma málokdo zmladší generace.


Přečtěte si také