Bydlení

15. července 2015 05:33

Markéta Zídková

10 věcí, které nikdy nesmíte tolerovat spolubydlícímu

Chystáte se pronajmout si byt s kamarády?

Život se spolubydlícími je plný různých nástrah a zvládnout jej lze jen s jasně vymezenými pravidly. Ne vždy věci fungují jak mají, nicméně jsou situace, které si v žádném případě nesmíte nechat líbit. Vzpomeňte si jen na seriál Mrcha od vedle, kde June vstoupí do bytu, právě když se její spolubydlící miluje s jejím snoubencem na jejím narozeninovém dortu. Tak to je například jedna z věcí, které tolerovat nelze. Ale ani menší banality byste nikdy neměli dopustit.

1. Krádeže jídla

Máte perný den, v práci se vše protáhlo a vy jdete domů s vidinou, že se konečně najíte. Jenže – ouha, místo jídla nacházíte v lednici jen vybrakovanou krabici. Nic takového nepřipadá v úvahu!

Jestli si spolubydlící brousil zuby na vaše zbytky v lednici, měl se dovolit nebo přinejmenším dokoupit suroviny. Kdo nedokáže rozlišovat mezi svým jídlem a jídlem ostatních, nemá ve sdíleném bytě co pohledávat. Kromě toho nechávat v lednici jakýkoli prázdný obal je nestoudnost.

2. Používání vašich věcí bez dovolení

Některé věci jako hrnce nebo tablety do myčky používají všichni společně, přičemž některé z nich se občas vypaří, to se holt stává.

Pokud si ale vaš spolubydlící vezme bez dovolení vaše šaty nebo se dlouhodobě maže a mydlí vaší drahou kosmetikou (kostka mýdla na umyvadle se nepočítá), je čas na důraznou domluvu.

3. Vydávání klíčů třetím lidem

To je pošlapání vaší důvěry a vzájemného respektu. Každý má nárok na to, aby se ve svém domově (a sdílený byt není výjimkou) cítil bezpečně, což při hrozícím vpádu neohlášeného cizího člověka není možné. „Jedna bývalá spolubydlící dala bez mého vědomí klíče svému novému příteli. Když jsem jednoho rána jen tak ve spodním prádle vařila vejce a on vpadl dovnitř, málem jsem ho umlátila vařečkou,“ vzpomíná Rebeca Grimmová na serveru Bustle.com.

4. Pořádání večírků bez předchozí domluvy

S přibývajícími lety člověk potřebuje víc klidu (čti: je nudný) a o to víc ho rozladí, když unavený po práci v obýváku narazí na bujarý večírek. Potíž kromě hluku je i v tom, že opilí lidé ztrácejí poslední zbytky empatie a zdvořilosti, takže nedokážou respektovat vaši potřebu soukromí.

Přitom vaší spolubydlící by ruka jistě neupadla, kdyby vás o svém záměru spravila krátkou zprávou na mobil. Vše by pak bylo jinak, člověk by zamířil do kina nebo do kavárny a netěšil se bláhově na gauč a knihu. Dát vědět ostatním spolubydlícím je přitom minimální projev respektu. Spolubydlící, který za něco stojí, by ale napřed oběhl i sousedy.

5. Vcházení do vašeho pokoje bez vašeho svolení

Pokud nehoří jasným plamenem, neměl by vám do pokoje nikdo ani vkročit.

6. Zříkání se zodpovědnosti

Je jedině dobře, pokud si ve skupině rozdělíte úkoly. Jeden může ručit za čistou koupelnu, druhý, který nejraději a nejvíc vaří, se stará o pořádek v kuchyni a třetí luxuje a čistí popelníky v obývacím pokoji. Anebo si tato působiště pravidelně prohazujete.

Ať zvolíte jakýkoli systém, každý musí přijmout svou zodpovědnost za úklid, účty a údržbu. Pokud někdo tyto základní povinností pomíjí, měl by se odstěhovat.

7. Pasivně agresivní chování

Pasivně agresivní spolubydlící se vyhýbá přímému agresivnímu chování. Svoji nespokojenost však uvnitř pořád má, ovšem namísto toho, aby vám řekl, co se mu nelíbí, přetaví tuto nespokojenost do různých nepřímých forem chování. Například se zařekne, že vám při nejbližší příležitosti schválně nevyjde vstříc, bude úsečný, strohý a podrážděný.

Jakmile něco takového zaznamenáte, požádejte ho, aby s vámi věci ohledně domácnosti probíral přímo. Pokud mu to z nějakého důvodu činí potíže, rozlučte se s ním.

8. Opakované zpoždění s nájmem

Občas někdo nevyjde s penězi, to se stává. Pokud ale nějaký spolubydlící pod různými záminkami pravidelně žádá o výpomoc s úhradou nájmu, je čas si dupnout.

Každý ze spolubydlících si těžko vydělává na živobytí a není možné, aby na jednoho ostatní dopláceli.

9. Sex v koupelně

Pokud je to často a trvá to dlouho, je blokování koupelny z takového důvodu naprostou bezohledností vůči ostatním.

Jasně, sex na pračce nebo ve sprše je vítaným zpestřením zejména dlouhodobějšího vztahu, ale tak si pronajměte vlastní byt, odjeďte na víkend k rodičům nebo na chalupu nebo aspoň počkejte, až budou spolubydlící pryč.

10. Podivní nocležníci

Nocující hosté, kteří v bytě setrvávají i několik dní a dokonce jim začne chodit pošta. Cvoci všeho druhu, kteří i po odchodu svého spřáteleného spolubydlícího do práce rozkládají rukama v kuchyni, lidé otrhaní, narkomani a další asociálové v bytě nemají co pohledávat.

Pokud je tam někdo opakovaně zve, měl by si začít shánět nový podnájem.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také