Bydlení

29. srpna 2015 06:00

Klára Beščecová

12 nejšílenějších domů světa. Je mezi nimi i jeden z Prahy

Nad domy v jejich klasickém pojetí – s kolmými zdmi, vodorovně usazenými dveřmi a okny, ba i komíny na střeše – část stavitelů zjevně ohrnuje nos. Pohled na jejich představy o nápaditém stylu pak mnohdy vyžaduje silný žaludek.

Najít pochopení pro stavby v následujícím výběru je až na výjimky mimořádně těžké. Mezi zmíněné výjimky patří pražský Tančící dům Vlada Miluniće a Franka Gehryho. Dům pojmenovaný podle tvaru svých dvou nárožních věží a inspirovaný meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického magazínu Time.

To autoři většiny ze zbývajících staveb vnašem výběru o žádné uznání beztak nestojí.

Jediné, co chtějí, je zaujmout každého kolemjdoucího a je třeba přiznat, že se jim to daří. Tento úspěch ovšem kalí pomyšlení na cenu, kterou si vyžádal. Největší smůlu mají místní lidé, které kazisvěti obestavěli kulisami lunaparku, který nikdy neodjede. Tentokrát měli smůlu jiní. Nám z bezpečné vzdálenosti zbývá prostudovat šišatá stavení jako neškodnou atrakci a pak se už jen mít na pozoru, kdyby kdokoli pojal nápad položit základy podobné zhůvěřilosti vnašem okolí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také