Bydlení

14. května 2015 05:30

Klára Beščecová

Domy pro hubeňoury

Chcete vlastnit dům, ale nemáte na jeho stavbu dostatečně velký pozemek? Nevadí. I na něm se dá postavit velmi zajímavé obydlí.

Zkušenosti mnoha stavitelů a následně i obyvatel menších domů ukazují, že není problém postavit solidní obydlí i ve velmi úzké proluce. Jen se podívejte do naší galerie, na jak neuvěřitelně úzké domy můžete ve světě narazit.

Nejvynalézavější architekti a stavitelé útlých domů se zřejmě nacházejí vJaponsku. Nedostatek místa je tam nabudil ke skutečně originálním řešením. Vtlačí dům kamkoliv a případně jej přilepí i na skálu hned vedle železniční tratě.

Pokud bychom ale nechtěli chodit až tak daleko, stačí si zajet do holandských měst, i tam spoustu úzkých domů naleznete, stejně jako vLondýně. Jak jinak, hlavní důvod byl finanční, tj. pozemek s menší rozlohou. Zato do výšky stavitele málokdo omezoval. Např. v Amsterodamu jsou domy tak úzké, že větší nábytek tam raději už několik staletí dopravují pomocí kladky umístěné ve štítu domu. Pak stačilo jen otevřít okno a vtáhnout visící předmět dovnitř.

Vedle klasicky úzkých domů na šířku jednoho běžného pokoje, existují ale i extrémy. Třeba domy široké pouhý 1 metr, kde si ve skromnějším pohodlí může čile pobývat jeden, nanejvýš dva lidé. Jde však o skutečně netradiční bydlení hodné pozornosti a do jisté míry i obdivu.

Posuďte sami. Kolik prostoru kolem sebe potřebujete vy? Stačilo by vám opravdu jen tolik, kolik byste nalezli vdomech vnaší galerii? U několika znich pozvali jejich majitelé fotografy i dovnitř. Pojďte tedy na prohlídku.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také