Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Domy pro hubeňoury

Chcete vlastnit dům, ale nemáte na jeho stavbu dostatečně velký pozemek? Nevadí. I na něm se dá postavit velmi zajímavé obydlí.
Vydáno: 14.05.2015
Nedostatek místa tak jako v Japonsku nuní k vynalézavosti
Nedostatek místa tak jako v Japonsku nuní k vynalézavosti Autor: Dornob.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zkušenosti mnoha stavitelů a následně i obyvatel menších domů ukazují, že není problém postavit solidní obydlí i ve velmi úzké proluce. Jen se podívejte do naší galerie, na jak neuvěřitelně úzké domy můžete ve světě narazit.

Nejvynalézavější architekti a stavitelé útlých domů se zřejmě nacházejí v Japonsku. Nedostatek místa je tam nabudil ke skutečně originálním řešením. Vtlačí dům kamkoliv a případně jej přilepí i na skálu hned vedle železniční tratě.

Tato nudle se nachází ve Švýcarsku.
Tato nudle se nachází ve Švýcarsku.
Bloghousedesign.blogspot.com

Pokud bychom ale nechtěli chodit až tak daleko, stačí si zajet do holandských měst, i tam spoustu úzkých domů naleznete, stejně jako v Londýně. Jak jinak, hlavní důvod byl finanční, tj. pozemek s menší rozlohou. Zato do výšky stavitele málokdo omezoval. Např. v Amsterodamu jsou domy tak úzké, že větší nábytek tam raději už několik staletí dopravují pomocí kladky umístěné ve štítu domu. Pak stačilo jen otevřít okno a vtáhnout visící předmět dovnitř.

Vedle klasicky úzkých domů na šířku jednoho běžného pokoje, existují ale i extrémy. Třeba domy široké pouhý 1 metr, kde si ve skromnějším pohodlí může čile pobývat jeden, nanejvýš dva lidé. Jde však o skutečně netradiční bydlení hodné pozornosti a do jisté míry i obdivu.

Posuďte sami. Kolik prostoru kolem sebe potřebujete vy? Stačilo by vám opravdu jen tolik, kolik byste nalezli v domech v naší galerii? U několika z nich pozvali jejich majitelé fotografy i dovnitř. Pojďte tedy na prohlídku.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama