reklama

Útulný domov geniálně vmáčkli do proluky mezi dvěma domy

zidkovm
5. února 2017
Proluku vyplnil dům s posuvnou střechou. Nápaditá, i když nenápadná stavba měří na šířku pouhých 6,5 m.
reklama

Proluku v ulici mezi dvěma rozpadajícími se fasádami v Katalánsku jako by jen vyplnila nudná zeď. Zdání ale klame a za zdí se skrývá dům překvapivých proporcí se dvěma dvorky, centrální zahradou a důmyslným technickým řešením.

Nápaditá, i když nenápadná stavba měří na šířku pouhých 6,5 m. Je však nepoměrně delší a tak jde přece jen o prostorný dům. Vchody jsou hned ze dvou stran obytného bloku. Přechody z exteriéru do interiéru tvoří dvorky s cihlovými terasami. Centrální zahrada pak dům rozděluje do dvou částí – jednu skýtající klid a soukromí a druhou vyhrazenou zábavě. Dvorky kryjí zatahovací prosklené a kovové střechy, které v zimně tepelně izolují a v létě stíní.

Z druhé strany bloku architekti zachránili původní kamennou fasádu s tesanými ornamenty v okenních rámech a klenutým vstupem – starý dům, jemuž patřila, ale padl. Zdivo se šikmo kladenými cihlami na protilehlé straně alespoň odkazuje na nepravidelnou vazbu v kamenné zdi, která tu stála dříve. Posuvné dveře dovolují vjezd autu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama