Bydlení

4. února 2016 05:18

Markéta Zídková

13 šílených optických iluzí, kvůli kterým budete pochybovat o svém zdravém rozumu

Je to zábava, ale pozor, budou vás bolet oči.

Náš mozek si vymyslel řadu mechanismů, jak se orientovat ve světě. Určité vjemy interpretuje tak, jak se díky opakované zkušenosti naučil. Pak se lehce stane, že když se střetne s cílenou iluzí, že ji vyhodnotí, jak je zvyklý, přitom realita je jiná.

Mozek nás tak vlastně podvádí a ukazuje nám skutečnost tak jak odpovídá jeho mechnaimům a zkušenostem. Takže nevěřte vždy svým očím.

1. Zafixujte svůj pohled na žlutý bod. Pak se přibližte k obrazovce a růžový kruh se začne točit.

2. Všechny body v tomto obrázku jsou bílé, ale některé vidíte jako černé. I když se budete snažit sebevíc, nedokážete se podívat přímo na černé body. Dodneska nikdo nevysvětlil, jak to vlastně funguje.

3. Zkuste se každým okem podívat na jinou stranu, jakobyste šilhali a uvidíte známou tvář.

4. Dívejte se 10 sekund na barevné tečky na nose ženy. Pak rychle několikrát po sobě zamrkejte a dívejte se přitom na bílou plochu. Tvář ženy se vám ukáže v barvě.

5.Tenhle park v Paříži vypadá jako velký 3D globus.

Když se na něj podíváte z jiné strany ...

6. Který oranžový kruh je větší?

Asi vás překvapí, že jsou stejně velké. Vysvětluje je tzv. Ebbinghausova iluze relativního vnímání velikosti. Když je nějaký předmět orámovaný větším předmětem či je uprostřed větších objektů, vypadá mnohem menší, než je ve skutečnosti.

7. Pomalu se přibližte k obrazovce a světlo uprostřed obrázku se rozzáří. Odtáhněte se a zase se zmenší.

8. Akiyoshi Kitaoka, profesor psychologie z univerzity Ritsumeikan v Kjótu, používá hru s geometrickými tvary, ostrostí a barvou ke vzniku pohyblivých optických iluzí. Tohle není gif (pohyblivý - animovaný obrázek). Váš mozek vytváří pohyb na základě vjemů, tedy informací, které dostává.

9. Dívá se rovně, nebo doleva? Více fotek přes sebe vytváří iluzi dvou obličejů.

10. To jsou kočky! Ale zkuste se na obrázek podívat z druhé strany. :-)

Zas takové krásky to nejsou.

11. Vodorovné čáry vypadají, že jsou nakřivo se shora dolů, ve skutečnosit jsou dokonale horizontálně a paralelně vedle sebe.

Je to proto, že pro náš mozek je těžké vnímat šedé čáry mezi bílými a černými bloky. Mozek je považuje za součást bílých či černých bloků. Tak vniká iluze, že čáry nejsou vodorovné.

12. Kruhy se překrývají? Ano, nebo ne?

Tak se na ně podívejte pořádně.

13. Vypadá to, že tato místnost má místo podlahy hlubokou propast. Vstoupili byste dovnitř? Ve skutečnosti je to 3D výmalba.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také