Bydlení

31. července 2015 06:00

Markéta Zídková

Dexter: Nakoukněte do bytu slavného vyšetřovatele se zálibou vraždit

Dexter, seznamte se: Ve dne sympatický kriminalista, v noci psychopatický zabiják.

Uhrančivý vrah, který se snaží žít podle kodexu, má sice v seriálu Dexter den co den problémy, ale na své bydlení si může jen sotva stěžovat. Podívejte se na půdorys jeho bytu. Pro jednoho, či dva, je to ideální hnízdečko. Zvlášť, když si uvědomíte, že byste žili na Floridě blízko vody a v areálu s bazénem a udržovaným trávníkem.

Ano, Dexter Morgan si nebydlí špatně. Když se podíváte na půdorys jeho bytu, možná vás napadne, že by se z tohoto mládeneckého apartmánu dal udělat i slušný 3kk. Stačilo by oddělit stěnou pokoj s gaučem. Každá z místností by měla dost světla, protože byt je doslova prošpikován okny. I když ani to nemusí být vždy výhoda.

Vezměte si například ložnici. Ta má místo stěny, která ji odděluje od příchozího ochozu ke každému bytu, okna téměř po celé své délce a šířce. Nejen, že by si člověk přál v této místnosti trochu soukromí, ale také nepotřebuje, aby kolem někdo chodil a mohl případně zaklepat na okno. Na druhou stranu je ložnice poměrně prostorná a navíc s prostornou šatnou. Tu v mnohých našich dnešních 2kk až 3kk nenaleznete. I když situace se lepší. Ještě by vás mohlo zajímat, zda má Dexter i v ložnici klimatizaci. Nebojte, má. Je na stěně s velkými okny vpravo.

Tady byt ještě jednou ve větším rozlišení:

Ostatně klimatizace je v jeho životě velmi důležitá. Kam jinam by ukládal svou sbírku krve. Sice ta skrýš vydržela jen několik málo řad, ale byla nápaditá. V obývacím pokoji s kuchyní ji naleznete vlevo ve stěně. Co by ale málokomu dělalo dobře je, natočení pracovního stolu. Respektive místo pro toho, kdo za ním sedí. Dexter totiž sedí zády k oknům. Může to být nejen nepříjemné, nevědět, co se za vámi děje, ale ještě při psaní vám bude tělo stínit. Nehledě na to, že monitor počítače bude odrážet denní světlo. Pro kameru je však místo za stolem zády k oknům ideální.

A nyní se podívejme na Dexterovu malou kuchyni. Je pěkná, co říkáte? Líbit se nám bude ale jen do doby, než si uvědomíme, že skýtá jen málo pracovní plochy. Dexter asi vyvařovat nebude nikdy, ale chůva jeho syna Jamie z mála prostoru pro přípravu jídla pro malého Harrisona asi radost nikdy neměla. Jen si všimněte, kolik zabírá na desce místa dřez a plotna. Vpravo od plotny sice nějaký ten plac je, ale tam většinou bývá kávovar. Na ten autor plánku, španělský bytový architekt Iñaki Aliste Lizarralde, trochu pozapomněl.

Rozložení dřezu, plotny a lednice je ale celkem, v rámci daných možností, dobré. Vytváří pomyslný trojúhelník, na který bychom měli při zařizování kuchyně vždy myslet. Pomáhá totiž minimalizovat pohyb po kuchyni.

Španělský architekt ostatně také zekonomizoval svůj půdorys. Nejen že vynechal kávovar, ale i malý pojízdný stoleček, který byl zaparkovaný hned naproti bílé knihovně u užší stěny s lednicí. A vy jistě přijdete i na další drobnosti, jež by bylo možné do obrázku doplnit. Na obranu autora ale uveďme, že se snažil do půdorysu vtělit apartmán v nějaké co nejvíc neutrální podobě, která by respektovala fakt, že se seriál vyvíjí. Tím pádem se musí trochu měnit i poloha některých věcí v bytě. Navíc nám ukázal i zákoutí apartmánu, kam se jako diváci seriálu hned tak nepodíváme. Například do chodbičky se zadním východem z bytu.

Až se zas podíváte na některý z dílů seriálu, budete tedy už znalejší, jak to u Dextera doma vypadá. Co ale bývá často ve hvězdách (a ještě nenatočeném scénáři), je proměna děje seriálu. Ostatně právě pro ten překvapivý vývoj příběhu jsou ty kvalitní seriály pro nás diváky tak lákavé.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také