Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

15 tipů, jak ušetřit při stěhování do nového bytu

Lepší vyhořet než se stěhovat. Kdo to zažil, bude souhlasit. Ale stěhování můžete vzít jako možnost nového začátku a než se věci zaběhnou, zkusit si hned od začátku zařídit v novém domově věci jinak - tak, abyste ušetřili. Tady je 15 tipů, jak na to.

Vyměňte zámky
Stěhování šetření - Obrázek 1
Stěhování šetření - Obrázek 1

Po nastěhování do vašeho bytečku či domu určitě vyměňte hlavní zámky. Nikdy nevíte, kdo všechno před předáním nemovitosti do vašich rukou měl od ní klíče a zda si nevyrobil kopii. Lepší investovat do bezpečnostních zámků pár stovek, než se nechat vykrást se škodou přinejmenším několika desetitisíc.

Investujte do úsporných žárovek
Stěhování šetření - Obrázek 8
Stěhování šetření - Obrázek 8

Ten tam je doba, kdy úsporné žárovky svítily studeným světlem jako někde v čekárně. Najděte si ty s teplým mírně zažloutlým světlem. Vynikající jsou co do úspornosti tzv. LED žárovky a zdroje světla.

Kapající kohoutky
Stěhování šetření - Obrázek 7
Stěhování šetření - Obrázek 7
Kapající kohoutky

Projděte si všechny dostupné rozvody vody a vodovodní kohoutky, jestli z nich neuniká voda. I pár kapek může v souhrnu znamenat zbytečné náklady navíc. Stačí lépe rozvody utěsnit, případně těsnění v kohoutcích vyměnit. U pákových baterií by k něčemu takovému nemělo docházet, všimněte si však upevnění přívodu vody k baterii. Případně zda neuniká u dřezu v kuchyni z baterie se sprchou voda právě z oné sprchy na nádobí. Často se brzy opotřebuje.

Snižte náklady na ohřev teplé vody
Stěhování šetření - Obrázek 2
Stěhování šetření - Obrázek 2

Snižte teplotu ohřívané vody na 55 °C, pokud její teplotu můžete ve vlastním kotli nebo bojleru ovlivnit. Většina lidí nepoužívá vodu teplejší než 55 °C a tím i energie potřebná k zahřátí vody a udržení její teploty nad udanou hodnotou není efektivní. Opravdu, teplejší voda vás nebo vaše děti může opařit. Snižte teplotu, ušetříte.

„Zateplete“ ohřívač vody, izolujte trubky
Stěhování šetření - Obrázek 3
Stěhování šetření - Obrázek 3

Každý byt nebo dům není vybaven ústředním topením. Jestli i u vás používáte třeba bojler, ubezpečte se, že je dobře zaizolovaný. Je nehospodárné, aby ohřátá voda ohřívala ještě okolní vzduch. Je důležité, aby rozvod teplé vody po bytě nebo rodinném domě byl zaizolovaný, jinak se vám vypařují do okolí další desítky korun. Izolace na vodovodní trubky se snadno navleče a k dostání je snad ve všech hobbymarketech. V létě pak oceníte, když si obalíte i trubky se studenou vodou.

Stropní ventilátor pomáhá
Stěhování šetření - Obrázek 4
Stěhování šetření - Obrázek 4

Stropní ventilátory jsou nízkoenergetický způsob, jak udržet vzduch ve vaší domácnosti v pohybu. Díky efektu cirkulace vzduchu můžete v létě snížit teplo v místnosti až o dva stupně a v zimě zas pomoci rozvířit teplý vzduch u stropu po místnosti. I tím ušetříte – za topení. Pro tento způsob využití ventilátoru je dobré instalovat stropní ventilátor se zpětným chodem. V létě zchladí vzduch, v zimě bude naopak ze stropu vhánět teplý vzduch dolů do místnosti.

Pořiďte si programovatelný termostat
Stěhování šetření - Obrázek 5
Stěhování šetření - Obrázek 5

U nových a moderních bytů a případně rodinných domů je ovládání teploty v místnostech pomocí termostatu už běžným standardem. Chcete-li do budoucna šetřit, pak se vyplatí si termostat pro ovládání teploty v domácnosti pořídit. Programovatelný termostat totiž umožňuje naplánovat automatické zvyšování a snižování teploty vašeho domova. Když nejste doma nebo spíte, teplotu automaticky sníží.

Sušička nemusí být nezbytná
Stěhování šetření - Obrázek 6
Stěhování šetření - Obrázek 6

V mnoha domácnostech se funkce sušičky přeceňuje. Pokud nepotřebujete mít prádlo hned suché a máte je kam vyvěsit, pak sušičku nepotřebujete. Spotřebovává zbytečně energii na to, co zvládne obyčejné vyvěšení prádla na šňůře někde na dvorku nebo na sušáku trůnícím na balkoně. 

Energeticky úsporné spotřebiče
Stěhování šetření - Obrázek 9
Stěhování šetření - Obrázek 9

Dnes už o tom nikdo nepochybuje, že lze i takto ušetřit za elektřinu. Při zvažování ceny nového spotřebiče se však nedejte vždy zlákat příliš nízkou cenou. Lepší je si třeba u lednice, mrazáku a pračky trochu připlatit. Přece jen by měly tyto spotřebiče vydržet u vás doma déle a pak se vám úspora určitě vyplatí.

Dobrá okna a dveře jsou nade vše
Stěhování šetření - Obrázek 10
Stěhování šetření - Obrázek 10

Plastová nebo eurookna jsou dnes standardem, pomáhají nejen šetřit síly při jejich mytí (místo špaletových oken), ale také znamenají značnou úsporu tepelnou. Případně i zvukovou pohodu (izolaci od vnějšího hluku). Na dveře do bytu se ale často zapomíná. Zkontrolujte, zda dobře doléhají k rámu – zárubni. Pokud tomu tak není, kupte v nejbližším hobby marketu nalepovací izolační pásku a tento nedostatek napravte.

Rady hlavně pro rodinný domek se zahradou: Stromy pomáhají
Stěhování šetření - Obrázek 12
Stěhování šetření - Obrázek 12

Matka příroda vám může pomoci výrazně ušetřit na nákladech za letní chlazení a též za vytápění v zimě. Listnaté stromy, které shazují na podzim listí, dokážou ve vašem domě přirozeně udržet chladnější klima svým stínem a v zimě zas, když už listí nemají, umožní slunečnímu svitu váš „hrad“ přirozeně přes okna ohřát. Stromy jehličnaté jsou pak vhodné všude tam, kde se do vašeho domu často opírá vítr. Při jejich sázení ale myslete na budoucnost a zasaďte je ve vhodné vzdálenosti od stěn domu a vedení elektřiny.

Zkontrolujte izolace
Stěhování šetření - Obrázek 13
Stěhování šetření - Obrázek 13
Zkontrolujte izolace

Už jsme se zmínili o dobrém doléhání oken a dveří. V domě je ale důležitá i izolace stropu, případně samotné střechy. Zkontrolujte ji, pokud je poškozená, opravte. Jestli tam ale vůbec není, pořiďte si ji. Střechou (stropem) uniká velké množství tepla, případně se kvůli absenci izolace dům v létě přespříliš ohřívá. Materiálů k izolaci je mnoho. Zvolte takový, který bude daným podmínkám nejvíc vyhovovat a bude nejefektivnější. Izolovat jen tak na půl, protože je to levné, nemá moc smysl.

Zkontrolujte praskliny
Stěhování šetření - Obrázek 14
Stěhování šetření - Obrázek 14
Zkontrolujte praskliny

Praskliny na stěnách a stropě, případně podlaze nemusí znamenat nic víc, než že si nová stavba konečně „sedla“. Stačí je zacelit a těšit se z nového bydlení. Před tím je ale důležité se přesvědčit o tom, zda se praskliny nezvětšují, to už by byl důvod pro odbornou prohlídku a pomoc. Monitorovat praskliny můžete třeba pomocí lepicí papírové pásky. Lze ji přelepit přes trhlinu a občas zkontrolovat, zda se nepřetrhla. Můžete ale také na stěnu u konce trhlin tužkou zaznačit jejich kraje, a pokud za čas bude trhlina delší, budete vědět, že je čas poohlédnout se po odborníkovi. 

Jeden konečný tip pro byt i dům
Stěhování šetření - Obrázek 11
Stěhování šetření - Obrázek 11

Vytvořte si kontrolní seznam údržby vašeho nového domova. Tento seznam by měl zahrnovat pravidelné úkony domácí údržby, které je třeba udělat měsíčně, čtvrtletně nebo jednou za rok (kdy přesně – v kterém měsíci!).  

Reklama