Bydlení

19. dubna 2016 13:17

Markéta Zídková

15 tipů, jak ušetřit při stěhování do nového bytu

15 tipů, jak ušetřit při stěhování do nového bytu

Lepší vyhořet než se stěhovat. Kdo to zažil, bude souhlasit. Ale stěhování můžete vzít jako možnost nového začátku a než se věci zaběhnou, zkusit si hned od začátku zařídit v novém domově věci jinak - tak, abyste ušetřili. Tady je 15 tipů, jak na to.

Vyměňte zámky

Po nastěhování do vašeho bytečku či domu určitě vyměňte hlavní zámky. Nikdy nevíte, kdo všechno před předáním nemovitosti do vašich rukou měl od ní klíče a zda si nevyrobil kopii. Lepší investovat do bezpečnostních zámků pár stovek, než se nechat vykrást se škodou přinejmenším několika desetitisíc.

Investujte do úsporných žárovek

Ten tam je doba, kdy úsporné žárovky svítily studeným světlem jako někde včekárně. Najděte si ty steplým mírně zažloutlým světlem. Vynikající jsou co do úspornosti tzv. LED žárovky a zdroje světla.

Kapající kohoutky

Projděte si všechny dostupné rozvody vody a vodovodní kohoutky, jestli znich neuniká voda. I pár kapek může vsouhrnu znamenat zbytečné náklady navíc. Stačí lépe rozvody utěsnit, případně těsnění vkohoutcích vyměnit. U pákových baterií by kněčemu takovému nemělo docházet, všimněte si však upevnění přívodu vody kbaterii. Případně zda neuniká u dřezu vkuchyni z baterie se sprchou voda právě zoné sprchy na nádobí. Často se brzy opotřebuje.

Snižte náklady na ohřev teplé vody

Snižte teplotu ohřívané vody na 55 °C, pokud její teplotu můžete ve vlastním kotli nebo bojleru ovlivnit. Většina lidí nepoužívá vodu teplejší než 55 °C a tím i energie potřebná kzahřátí vody a udržení její teploty nad udanou hodnotou není efektivní. Opravdu, teplejší voda vás nebo vaše děti může opařit. Snižte teplotu, ušetříte.

„Zateplete“ ohřívač vody, izolujte trubky

Každý byt nebo dům není vybaven ústředním topením. Jestli i u vás používáte třeba bojler, ubezpečte se, že je dobře zaizolovaný. Je nehospodárné, aby ohřátá voda ohřívala ještě okolní vzduch. Je důležité, aby rozvod teplé vody po bytě nebo rodinném domě byl zaizolovaný, jinak se vám vypařují do okolí další desítky korun. Izolace na vodovodní trubky se snadno navleče a k dostání je snad ve všech hobbymarketech. V létě pak oceníte, když si obalíte i trubky se studenou vodou.

Stropní ventilátor pomáhá

Stropní ventilátory jsou nízkoenergetický způsob, jak udržet vzduch ve vaší domácnosti v pohybu. Díky efektu cirkulace vzduchu můžete vlétě snížit teplo vmístnosti až o dva stupně a vzimě zas pomoci rozvířit teplý vzduch u stropu po místnosti. I tím ušetříte – za topení. Pro tento způsob využití ventilátoru je dobré instalovat stropní ventilátor se zpětným chodem. Vlétě zchladí vzduch, vzimě bude naopak ze stropu vhánět teplý vzduch dolů do místnosti.

Pořiďte si programovatelný termostat

U nových a moderních bytů a případně rodinných domů je ovládání teploty vmístnostech pomocí termostatu už běžným standardem. Chcete-li do budoucna šetřit, pak se vyplatí si termostat pro ovládání teploty vdomácnosti pořídit. Programovatelný termostat totiž umožňuje naplánovat automatické zvyšování a snižování teploty vašeho domova. Když nejste doma nebo spíte, teplotu automaticky sníží.

Sušička nemusí být nezbytná

Vmnoha domácnostech se funkce sušičky přeceňuje. Pokud nepotřebujete mít prádlo hned suché a máte je kam vyvěsit, pak sušičku nepotřebujete. Spotřebovává zbytečně energii na to, co zvládne obyčejné vyvěšení prádla na šňůře někde na dvorku nebo na sušáku trůnícím na balkoně.

Energeticky úsporné spotřebiče

Dnes už o tom nikdo nepochybuje, že lze i takto ušetřit za elektřinu. Při zvažování ceny nového spotřebiče se však nedejte vždy zlákat příliš nízkou cenou. Lepší je si třeba u lednice, mrazáku a pračky trochu připlatit. Přece jen by měly tyto spotřebiče vydržet u vás doma déle a pak se vám úspora určitě vyplatí.

Dobrá okna a dveře jsou nade vše

Plastová nebo eurookna jsou dnes standardem, pomáhají nejen šetřit síly při jejich mytí (místo špaletových oken), ale také znamenají značnou úsporu tepelnou. Případně i zvukovou pohodu (izolaci od vnějšího hluku). Na dveře do bytu se ale často zapomíná. Zkontrolujte, zda dobře doléhají krámu – zárubni. Pokud tomu tak není, kupte vnejbližším hobby marketu nalepovací izolační pásku a tento nedostatek napravte.

Rady hlavně pro rodinný domek se zahradou: Stromy pomáhají

Matka příroda vám může pomoci výrazně ušetřit na nákladech za letní chlazení a též za vytápění v zimě. Listnaté stromy, které shazují na podzim listí, dokážou ve vašem domě přirozeně udržet chladnější klima svým stínem a vzimě zas, když už listí nemají, umožní slunečnímu svitu váš „hrad“ přirozeně přes okna ohřát. Stromy jehličnaté jsou pak vhodné všude tam, kde se do vašeho domu často opírá vítr. Při jejich sázení ale myslete na budoucnost a zasaďte je ve vhodné vzdálenosti od stěn domu a vedení elektřiny.

Zkontrolujte izolace

Už jsme se zmínili o dobrém doléhání oken a dveří. Vdomě je ale důležitá i izolace stropu, případně samotné střechy. Zkontrolujte ji, pokud je poškozená, opravte. Jestli tam ale vůbec není, pořiďte si ji. Střechou (stropem) uniká velké množství tepla, případně se kvůli absenci izolace dům vlétě přespříliš ohřívá. Materiálů kizolaci je mnoho. Zvolte takový, který bude daným podmínkám nejvíc vyhovovat a bude nejefektivnější. Izolovat jen tak na půl, protože je to levné, nemá moc smysl.

Zkontrolujte praskliny

Praskliny na stěnách a stropě, případně podlaze nemusí znamenat nic víc, než že si nová stavba konečně „sedla“. Stačí je zacelit a těšit se znového bydlení. Před tím je ale důležité se přesvědčit o tom, zda se praskliny nezvětšují, to už by byl důvod pro odbornou prohlídku a pomoc. Monitorovat praskliny můžete třeba pomocí lepicí papírové pásky. Lze ji přelepit přes trhlinu a občas zkontrolovat, zda se nepřetrhla. Můžete ale také na stěnu u konce trhlin tužkou zaznačit jejich kraje, a pokud za čas bude trhlina delší, budete vědět, že je čas poohlédnout se po odborníkovi.

Jeden konečný tip pro byt i dům

Vytvořte si kontrolní seznam údržby vašeho nového domova. Tento seznam by měl zahrnovat pravidelné úkony domácí údržby, které je třeba udělat měsíčně, čtvrtletně nebo jednou za rok (kdy přesně – vkterém měsíci!).

Sdílejte článek

Přečtěte si také