Bydlení

13. září 2015 05:30

Klára Beščecová

25 skvělých nápadů, jak dát paletám druhý život

25 skvělých nápadů, jak dát paletám druhý život

Palety mají jednu velkou výhodu. Jsou jedna jako druhá, takže tvoření z nich může při dobrém nápadu být velmi jednoduché. Není totiž potřeba nic vyměřovat, řezat, prostě vezmete paletu a vytvoříte z ní svůj vysněný kousek nábytku, dekorativní předmět do bytu či skvělý kousek na zahradu. Chcete namítnout, že vy přece nejste žádný kutil? Máme i takové nápady, které zvládnou i lidé, jež se dřevem nikdy nepracovali a nemají ani potřebné nářadí. Tak směle do toho!

(kor)

Paletové hodiny

Na první pohled dokonalé! S druhým pohledem následuje zjištění, že je to navíc jednoduché. Stačí koupit hodinový strojek, ručičky a do palety provrtat jeden otvor. Hotovo.

Rustikální rámečky

Tyto rámečky dodají vašemu domovu rustikální vzhled. Stačí sundat z palet vrchní prkna, sbít je dohromady a pak už jen z kousků kůže udělat růžky, za které se fotky zastrčí.

Houpačka na zápraží

Tenhle projekt je pro šikovné ruce. Ale až se povede, určitě bude stát za to. Nakonec zvolte barvu, která vám vždy zlepší nápadu, ať je relax dokonalý.

Polička pro dospělé

Stačí šikovně seříznout jednu paletu, přibít dospod jedno prkénko a natřít barvou, která se vám bude hodit do interiéru. Polička samozřejmě není jen na alkohol, ale právě láhve se do ní krásně zapadnou.

Svícínek nejen na Vánoce

Opět další jednoduchý nápad. Stačí dřevěnou paletu šikovně oříznout, přidat prkénko na místo, kde je prázdná mezera a vyzdobit podle příležitosti.

Kuchyňský organizér

Paletu rozeberte na prkýnka, ošetřete a natřete libovolnou barvou. Pak sbijte dle obrázku a přidejte hřebíčky, aby se na organizér daly zavěsit věci.

Poličky do skříně

Palety se dělají i z kvalitního dřeva, tak proč je vyhazovat? Když je rozeberete na prkna, které pak stlučete do požadovaného rozměru, vyrobíte si krásné poličky nejen do skříně.

Nástěnka

Na připevnění věcí sice budete potřebovat pořádné připínáčky, ale zase si můžete udělat nástěnku tak velkou, jak budete chtít, a rozhodně vám z ní jednotlivé věci nebudou padat.

Skříňky

Úžasné, jednoduché, dokonalé. Stačí na zdi narovnat na sebe několik palet – a originální policová skříňka je na světě.

Čelo postele

Když vyberete palety z pěkného dřeva (a věřte, že k přepravě zboží se používá i skutečně kvalitní dřevo), můžete své posteli dopřát nový, rustikální vzhled.

Hodiny podruhé

Postup je v podstatě stejný jako u prvních hodin, jen je potřeba nejdřív připravit dřevěnou desku, na kterou nakonec připevníte hodinový strojek, číslice a ručičky.

Paletový záhon

Jednoduchý způsob, jak od sebe oddělit jednotlivé rostliny. Stačí na zem položit paletu a do každého otvoru zasadit jinou bylinku či květinu.

Paletový záhon na stojáka

Ještě krásnější záhon získáte, když paletu postavíte svisle a vytvoříte jakési truhlíky, do kterých zasadíte rostliny. Můžete vysázet květiny, ale například i jahody. Ideální na balkon, protože nezabere žádné místo.

Pískoviště

Stačí čtyři prkýnka sundané z palety, které sbijete do čtverce, a pískoviště je na světě. Nasypte písek a hotovo.

Dětský stoleček

Vybranou paletu natřete barvou, která se dětem bude líbit, nebo je nechte, ať si stolek pomalují samy. Pak stačí zvednout do výšky, aby se děti mohly kolem pohodlně uvelebit.

Na fotky

Proč mít v rámečku jen jednu fotku, když váš archiv je doslova nabitý pěknými obrázky? Takhle se dostane opravdu na všechny.

Lavička

Udělat klasický nábytek z palet chce buď dobrý nápad, nebo hodně šikovnosti. Nebo se vypravte na kurz, kde se takové fígle naučíte. Když se totiž do výroby pustíte, výsledek vás určitě bude těšit dlouhá léta.

Paletová postel

Nechcete mít matraci jen tak na zemi, ale klasické postele vám nic neříkají? Snadná pomoc, narovnejte vedle sebe (nebo i na sebe, chcete-li postel vyšší) palety a spojte je například provazem, aby se nerozjížděly. Na ně dejte matraci a dobrou noc.

Konferenční stolek

Několik na sebe přibitých palet, dole připevněná kolečka, nahoře položené sklo. Jednoduché, praktické.

Velká televize

Máte doma velkou televizi a nechcete ji jen tak připevnit na zeď? V tom případě se budou palety skvěle hodit. Jen je předtím natřete barvou, která se hodí do vašeho interiéru.

Věšák

Barevný věšák na kabáty rozjasní každou předsíň, a přitom jeho výroba je velice jednoduchá. Stačí natřít libovolnými barvami a přidělat háčky.

Stoleček do postele

Ořízněte z palety vhodně velký kus, začistěte, nalakujte a máte malý stoleček do postele, který poslouží na snídani i pod počítač.

Pracovní stůl

Když na paletu přiděláte nohy, získáte skvělý pracovní stůl, který bude mít kromě pracovní desky i místo pro odkládání drobností.

Dětská postýlka

Dřevo jako přírodní materiál uklidňuje, a kdo potřebuje nejvíc uklidnit než divoké malé děti. Z paletové postele budou mít radost a bude se jim tak lépe usínat.

Polička

Je jen na vás, kolik poliček potřebujete a jak je uspořádáte. Na zadní stranu palety jich přiděláte skutečně hodně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také