návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

4 skvělé nápady, jak využít malý prostor ve vašem bytě

skrivaa , Vydáno: 11.06.2018
Knihovna pod schody vypadá velmi elegantně.
Autor: istock.com Knihovna pod schody vypadá velmi elegantně.
Pokud ve svém malém bytě bojujete o každý centimetr, ale zároveň potřebujete prostor prakticky využít, podívejte se na naše tipy. Poradíme vám, jak šikovně vytvořit dostatek úložného prostoru, aniž byste byt přeplnili nebo zahltili věcmi.

reklama

1) Prostor pod patrem a pod schody

Tento prostor vypadá zdánlivě nepoužitelně. Případně vás na první dobrou napadne, že by se dal využít na skladování všeho, co zrovna nepotřebujete. Nebo z něj lze udělat např. spižírnu. Zapojte ale trochu fantazie. Vždyť je toto místo velmi flexibilní a nabízí opravdu mnoho potenciálu.

Mezi nosníky můžete umístit malý stolek, pod něj dát nějakou menší skříňku, přidat pěknou designovou židli a do rohu ještě vložit stojací lampu. A ihned máte menší soukromou pracovnu. Jinou možností je využití menší pohovky s nějakými příjemnými doplňky (kobereček, svíčky, drobné lampy apod.), což může sloužit coby odpočinkový koutek. Máte-li hodně knih, udělejte si z prostoru pod schody originální knihovnu.

Knihovna pod schody vypadá velmi elegantně.
Autor: istock.com Knihovna pod schody vypadá velmi elegantně.

2) Využijte speciální nábytek pro malé prostory

Koukněte se po speciálních kouscích nábytku šitých na míru malému prostoru. Jejich předností obvykle bývá jejich skladnost nebo multifunkčnost. Co konkrétně mezi ně patří?

• Výklopné postele

• Skládací stoly

• Patrové postele

• Prodlužitelné stoly

• Pohovky nebo konferenční stolky s vnitřním úložným prostorem

Popřemýšlejte o tom, že si zvednete postel od podlahy. Prostor pod ní je nedocenitelný, přináší do vašeho bytu další rozměr. Můžete ho zaplnit psacím stolem a židlí, pohovkou nebo ho využít coby šatní skříň. Skvělým designovým prvkem se mohou stát schody, které vás zavedou rovnou do nebe – do postele.

Úložných prostorů není nikdy dost.
Autor: Instagram.com/altrnatv Úložných prostorů není nikdy dost.

3) Investujte do policových regálů

Jedním z nejlepších způsobů, jak uspořádat malý prostor, je využití regálů, které nejsou závislé na prostoru na podlaze. Na scénu přicházejí policové regály.

Můžete z nich udělat menší knihovnu, aniž byste si ubrali místo na podlaze. V policích můžete vystavit také vaše cennosti, trofeje, designové předměty, květiny, bylinky apod. Praktickým řešením je uložit do polic boxy, do nichž de facto můžete uložit všechno, co zrovna potřebujete. A budete to vypadat uklizeně a stylově.

Další výhodou policových regálů je skutečnost, že se hodí kamkoliv. Můžete je umístit do koutu, pod schody, nad pohovku nebo třeba i nad dveře.

Bydlení na pár metrech čtverečních může být i pohodlné. Stačí jenom využít pár „vychytávek“.
Autor: Instagram.com/nicladinteriors Bydlení na pár metrech čtverečních může být i pohodlné. Stačí jenom využít pár „vychytávek“.

4) Opravdu vše potřebujete?

Podívejte se po bytě a popřemýšlejte, zda se z něj nestalo menší vetešnictví. Opravdu nutně potřebujete např. tu obrovskou lampu, která zabírá poměrně dost prostoru, když vám dodá dostatek světla lustr nebo zapuštěné stropní osvětlení?

Pokud máte menší prostory, preferujte motto „méně je více“. Např. nahraďte drobné, ale početné umělecké kousky raději jedním větším, který ovšem dodá místu charakter. To samé platí i o nábytku. Opravdu musíte mít nutně tolik židlí? Nemohla by některá z nich být nahrazena něčím, co se může složit a zase rozložit.

Přemýšlejte efektivně. Jedna větší pohovka pojme stejný počet lidí jako několik menších židlí. Jenže židle potřebují ještě rozestupy, zaberou tedy více prostoru. Navíc bude prostor se židlemi vypadat více přeplněný a chaotický a zároveň méně vzdušný.

Roztomilé zákoutí.
Autor: Instagram.com/janet.mcbeath Roztomilé zákoutí.

reklama

Článek je zařazen v: byt , malý byt , málo místa , malý prostor , garsonka , DIY úložný prostor , chytré nápady , tipy , bydlení

reklama

Přečtěte si také