návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 rad, jak vybrat sušičku na ovoce a zeleninu

zidkovm , Vydáno: 10.08.2016
Usušit a pak dát do oleje a máte středomořskou pochoutku
Autor: Thinkstock Usušit a pak dát do oleje a máte středomořskou pochoutku
Sušení je jedním z nejstarších způsobů, jak potraviny uschovat na delší dobu.

reklama

Sušičky ovoce se vyrábějí v mnoha variantách. Na vás je, abyste před koupí zvážili, jaké množství dobrot chcete tímto způsobem zpracovat. Podle množství potravin, kterými budete sušičku krmit, bude dobré dbát na několik důležitých parametrů.

1. Výběr podle množství potravin

Základním je pochopitelně to, kolik teplého vzduchu zvládne přístroj vyrobit. V tomto případě se zaměřte na příkon a počet plat, která můžete v sušičce nad sebe naskládat. Výkon sušičky není často prodejci udáván. U příkonu 250 W nečekejte, že si doma z jednotlivých sít sušičky vystavíte obelisk. Ovšem i u tohoto příkonu můžete počítat se 4 nebo 5 platy nad sebou. Zlatým středem je příkon 500 W. Jste-li zarytým sušičem a máte-li spoustu ovoce, bylinek, nebo třeba hub, pak sáhněte po příkonu 1000 W. U takto dimenzovaného elektrospotřebiče můžete nad sebe při sušení ovoce naskládat až 24 plat a při sušení bylinek třeba i 30 kousků. Ty promyšlenější typy mají navíc speciální síta právě pro bylinky a nejen standardně připravená plata pro sušení ovoce a zeleniny.

Kolik toho budete sušit?
Autor: Obchodny-dom.sk Kolik toho budete sušit?

2. Regulace teploty

Každá z potravin potřebuje k dobrému zpracování sušicí metodou speciální teplotu. Proto je dobré dbát při koupi také na to, jak se teplota nastavuje. Většinou je přednastavena na několik možností. Některé sušičky disponují jen dvěma nastaveními. Nejčastější jsou ale tři, odstupňované podle druhu potravin. Zkušení znalci sušení pak jistě nepohrdnou přístroji, na nichž se nachází otočný regulátor teploty. A jak horký vzduch zvolit? Pro začátek se stačí řídit obecnými zásadami. Například pro sušení bylin, koření a květin se hodí nejnižší nastavení stupně teploty, cca 35–40 °C. U sušení ovoce, zeleniny a hub zvolte střední teplotu, cca 50–55 °C, a pokud se rozhodnete sušit hotová jídla či v poslední době hodně módní maso, pak nastavte nejvyšší stupeň nebo teplotu cca 56–60 °C.

3. Délka sušení a bezpečnost

Hranaté sušičky nejsou žádnou výjimkou
Autor: Atranet.cz Hranaté sušičky nejsou žádnou výjimkou

S nastavením teploty souvisí i délka sušení a bezpečnost. Délka sušení se u každé z potravin liší. Například meruňky potřebují sušit někdy až 30 hod. Levnější typy přístrojů to ale ani za tuto dobu nemusí zvládnout a meruňky by mohly zplesnivět (kvůli zbytkové vlhkosti a teplu, v kterém se nacházely). Po určitém čase je totiž nutné sušičku z bezpečnostních důvodů vypnout. Některé mají čas. spínač nastavený na 12 hod., jiné třeba až na 40 hod. provozu.

Nemusíte se ale bát, že kdybyste na sušicí kamarádku zapomněli, tak vyhoříte. Kdepak. Většina přístrojů v sobě obsahuje ochranu proti přehřátí. A navíc bohatší typy mají v sobě zabudovaný také časovač, který vás upozorní na to, že už nastala doba, kdy je záhodno obsah sušicích plat zkontrolovat nebo rovnou vytáhnout a zařízení vypnout.

4. Hlučnost

Zajímavým a pro někoho dosti důležitým parametrem může být hlučnost. Platí, že čím menší a lepší přístroj vybavený dokonalejším horkovzdušným systémem, tím vám bude méně vrnět. Pořizujete-li si tedy sušičku do bytu a bude-li trůnit někde v kuchyňském koutě spojeném s obývákem, pak permanentní zvuk ventilátoru může být na obtíž a je dobré se na hodnotu hlučnosti podívat velmi důkladně.

Nad sebou můžete sušit několik naplněných sít. Nejlépe s takovými plodinami, které se suší stejně dlouho
Autor: My-concept.cz Nad sebou můžete sušit několik naplněných sít. Nejlépe s takovými plodinami, které se suší stejně dlouho

5. Kam ji dát a jak čistit

I na vás je, jak vám sušička bude dlouho a dobře sloužit. Důležité je, kde ji umístníte. Na prašnou zem nebo na vlhké prostředí už teď zapomeňte, splakali byste nad výdělkem. Nejlepší je suché, čisté a dobře větrané místo. Čistit byste ji měli jen vodou nebo namočeným hadříkem a případně neagresivním čisticím prostředkem. Některé sušičky už disponují také síty, která se dají jednoduše mýt v myčce. Základní desku s ventilátorem ale čistěte jen vlhkým hadříkem, a hlavně když už je vychladlá a odpojená od elektrické sítě!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Zavařené potraviny si uchovávají řadu cenných látek

Zamrazit, nebo zavařit? Co je lepší?

Jaké máte nejraději

Zavařujeme zeleninu: Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka třepenitá neboli fimbra kultivar Show n Tell

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Tak který si vyberete?

Plyn, dřevo, elektřina, voda? Velký přehled grilů


reklama

Článek je zařazen v: jak vybrat sušičku na ovoce , zeleninu

reklama

Přečtěte si také