Vánoce

27. listopadu 2018 11:09

Andrea Vránová

DIY: Vyrobte si ekologické adventní svíčky z včelího vosku

Venku mrzne, až praští, advent se blíží a vaše děti začínají být doma pěkně znuděné? Ideální čas. Na co? Na výrobu adventních svíček! Z včelího vosku je vytvoříte raz dva. Odměnou budiž voňavý adventní čas, zdravé domácí ovzduší a spokojené ratolesti k tomu.

Do výroby svíček z včelího vosku se nebudete dvakrát přemlouvat, až odhalíte skrytou ohavnost těch ze supermarketu.

Škodlivé svíčky plné chemie

Svíčky se obvykle vyrábějí z parafínu, tedy v podstatě z ropy. Při jejich zažehnutí se do vzduchu začne uvolňovat oxid uhličitý. Doma tak začne být nedýchatelno a přinutí vás to větrat. Teplo z přímotopu začne prchat ven, mrazivý vzduch se naopak pozve dovnitř. A vaše snaha o zútulnění domova přijde bleskurychle vniveč.

Větrání je ale pořád ta méně bolestivá daň za nízkou cenu parafínových svíček. Dle některých studií uvolňují také karcinogenní látky. Za všechny můžeme jmenovat benzen či toluen. Tyhle sloučeniny se kumulují v našem domově, asnadno tak proklouznou i do našich plic. To, že většinu parafínových svíček seženete pouze v plastovém obalu, je oproti jejich zdravotnímu dopadu nakonec okrajový problém…

Rezignovat na svíčky? To by byla škoda. Tlumené světlo pomáhá navodit tu pravou hřejivou vánoční atmosféru, známou v posledních letech jako „hygge“. Jak ji tedy zdravě probudit?

Svíčky z včelího vosku

Jedním z možných způsobů jsou právě svíčky z včelího vosku. Na rozdíl od parafínových neposílají do vzduchu jedy. A navíc disponují hypnotickou přírodní vůní. Lze je biologicky odbourat. A při jejich výrobě se parádně zabavíte. Pokud ji doprovodíte povídáním o včelstvech, stane se rolování svíček nejen poutavou, ale i naučnou aktivitou pro vaše ratolesti.

Co budete na výrobu ekologických svíček potřebovat?

• Základem jsou včelí pláty (tzv. mezistěny) s typickými šestihrannými komůrkami. Seženete je ve výtvarných potřebách či obchodech s včelími produkty. Na velikosti nezáleží, respektive větší plát můžete rozřezat podle toho, jak velkou a tlustou svíčku chcete mít.

Ve specializovaných prodejnách seženete i jiné než typické okrové pláty. Jen si dejte pozor na původ barvicí látky. Chemické barvivo promění přírodní svíčku v toxické svítidlo.

• Žádná svíčka na světě se ještě nerozsvítila bez knotu. Protože tvoříme ekologickou svíčku, přijde vhod bavlněný provázek. Knot si také můžete uháčkovat technikou řetízkování z bavlnky. Malé zvídavé pomocníky to jistě zaujme. A současně tím budou stimulovat jemnou motoriku.

• Přichystejte si ještě pečicí papír a fén. A můžeme tvořit!

4 kroky, jak vyrobit svíčku z včelího vosku:

1. Voskové pláty (mezistěny) si rozřežeme na obdélníky. Množství obdélníků bude odpovídat počtu svíček. Šířka udává výšku svíčky, délka její tloušťku.

2. Obdélník položíme na pečicí papír kratší stranou k sobě. Podél dolního okraje na něj rozprostřeme knot. Na jedné straně by měl vyčuhovat o dva centimetry – tady budeme svíčku zapalovat.

3. Vezmeme si na pomoc fén. Začneme plát pomalu zahřívat, dokud nebude ohebný. V tomto okamžiku se pustíme do rolování svíčky. Postupujeme od spodního okraje, kde máme rozprostřený knot. Objevily se na plátu trhliny? Ještě trochu ho nahřejte.

4. Plát už připomíná svíčku. Zbývá zastřihnout knot v místě, kde bude svíčka stát. A jeho vykukující část namočit v roztaveném vosku. Na tento krok rozhodně nezapomeňte, jinak knot shoří, sotva olízne vosk.

Extra tip:

Svíčky z včelího vosku chytnou za srdce ve své nejprostší podobě. Pokud ale nemůžete svého tvořivého ducha zastavit, vyšperkujte je. Pomocí vykrajovátek na linecké cukroví pořídíte z včelích plátů nejrůznější tvary, které na svíčku jednoduše nalepte.

Nebo na nich vyčarujte mašli. Pohlídejte si však její složení – většina stuh jsou ryzí umělotiny. Za mašli zasuňte živou větvičku. Nebo na ni navlékněte malou vánoční ozdobu, perníček či keramický doplněk.

Fantazii se meze nekladou. Tak šťastné a voňavé!


Přečtěte si také