reklama

7 věcí, které způsobují stres. Máme je doma všichni

redakce Prima Zoom
8. února 2020
Naše domovy nás mohou snadno vystresovat. Myslíme si, že si v obýváku odpočineme, ale mnohdy se to nedaří. Obvinit z toho můžeme hned několik věcí. Bohužel takových, které doma máme nebo jsme měli všichni.
reklama

Mobil u postele

Vypínat zvuk nestačí. Mobil, který necháváme na nočním stolku, nás stresuje, aniž bychom si ho všímali. Co když přijde nějaká zpráva nebo hůř mail… a kolika lidem se líbila poslední fotka na Instagramu. Mobil by tak neměl zůstávat hned vedle postele. Navíc když nám zazvoní budík metr od ní, rozhodně vstaneme rychleji.

Nepořádek

Nahromadíme ho snadno. Prostě se tak nějak objeví a má tendenci vbytě zůstávat. Pokud se ho ale nezbavíme, vyvolá vnás stresové situace. Snad nejhorší jsou otevřené skříně, ze kterých vypadá nesložené oblečení. U někoho nepořádek způsobuje výčitky, jiným prostě jen překáží. Pokud se chcete udržet vpohodě, neměli byste na úklid zapomínat. U uklízení si zároveň zacvičíte, což pomáhá sbojem proti nepříjemným náladám.

Rozestlaná postel

Ráno není čas, ale stlaní postele byste vynechávat neměli. Po návratu domů vás totiž čeká pohled do rozházených peřin a to náladu nezlepší. Po práci byste si měli odpočinout a nemůžete. I když si myslíte, že rozestlaná postel je úplná hloupost, není tomu tak. Je to totiž nejsnáze viditelný nepořádek.

Vzpomínky

Fotky i suvenýry by měly z poliček a stěn zmizet. Nebo alespoň jejich podstatná část. Pokud se na ně podíváme, vzpomeneme si na určitý příběh, který je s nimi spojený. Mnohdy se nám pak vybaví i negativní vzpomínky (typicky u fotografií zesnulých příbuzných nebobývalých partnerů a partnerek, se kterými jsme chtěli udržet "dobré vztahy"). Navíc neustále zaměstnáváme mozek a v místnosti plné fotek se opravdu těžko odpočívá. Zkuste na chvíli rámečky uklidit a uvidíte, jak se vám uleví.

Hluk

Nezbavíme se ho. Pokud žijeme ve městě, jen těžko budeme mít doma úplné ticho. Nejhorší je zdánlivě neškodný hluk přicházející zulice. Zvuk aut, hlasy, křičící děti na hřišti. Je to totiž hluk, který prakticky neustává.

Špatné osvětlení

Zejména vpronajatých bytech se setkáme sčasto naprosto nepochopitelnými formami osvětlení. Buď je vmístnosti tma, nebo nás od stropu oslňuje zářivka, která by se hodila do dílny, ale ne do obývacího pokoje. Světlo hraje důležitou roli. Stejně jako se nemůžeme cítit dobře vbytě, kam nejde slunce, nemůžeme být spokojení vbytě schabým osvětlením. Slabé světlo můžete vyřešit přidáním lampiček nebo LED dekorací. U toho ostrého je řešení složitější. Vtomhle případě prostě musíte vyměnit alespoň žárovku.

Nevhodné barvy

To křeslo se vám líbilo, bylo výrazné, pořídilo jste si ho. A teď vám spíš překáží a už není tak příjemné na pohled. Začneme si nalhávat, že jsme se s přešlapem už smířili. Barvy výrazně ovlivňují naše nálady a emoce. Pokud máte doma vybavení v barvě, která vám nevyhovuje, zbavte se ho, nebo ho upcyklujte. Dejte křeslům nový potah, natřete znovu dřevěný nábytek.

Věděli jste, že lipový čaj bojuje s depresemi?

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: úklidpohodapostelInstagramstresdepreseOsvětlenídomovposteleosvětlenínepořádek
reklama