Bydlení

4. září 2023 11:30

Matouš Hartman

7 věcí, které způsobují stres. Bohužel je doma máme všichni

Naše domovy nás mohou snadno vystresovat. Doufáme, že si doma, ve vlastním obýváku odpočineme, ale mnohdy se to nedaří. Obvinit z toho můžeme hned několik věcí. Bohužel takových, které doma máme nebo jsme měli snad úplně všichni.

Mobil u postele

Vypínat zvuk nestačí. Mobil, který necháváme na nočním stolku, nás stresuje, aniž bychom si ho všímali. Co když přijde nějaká zpráva nebo hůř mail… a kolika lidem se líbila poslední fotka na Instagramu. Mobil by tak neměl zůstávat hned vedle postele. Navíc když nám zazvoní budík metr od ní, rozhodně vstaneme rychleji.

Nepořádek

Nahromadíme ho snadno. Prostě se tak nějak objeví a má tendenci v bytě zůstávat. Pokud se ho ale nezbavíme, vyvolá v nás stresové situace. Snad nejhorší jsou otevřené skříně, ze kterých vypadává nesložené oblečení. U někoho nepořádek způsobuje výčitky, jiným prostě jen překáží. Pokud se chcete udržet v pohodě, neměli byste na úklid zapomínat. U uklízení si zároveň zacvičíte, což pomáhá s bojem proti nepříjemným náladám.

Rozestlaná postel

Ráno není čas, ale stlaní postele byste vynechávat neměli. Po návratu domů vás totiž čeká pohled do rozházených peřin a to náladu nezlepší. Po práci byste si měli odpočinout, ale nemůžete. I když si myslíte, že rozestlaná postel je úplná hloupost, není tomu tak. Je to totiž nejsnáze viditelný nepořádek.

Vzpomínky

Fotky i suvenýry by měly z poliček a stěn zmizet. Nebo alespoň jejich podstatná část. Pokud se na ně podíváme, vzpomeneme si na určitý příběh, který je s nimi spojený. Mnohdy se nám pak vybaví i negativní vzpomínky (typicky u fotografií zesnulých příbuzných nebo bývalých partnerů a partnerek, se kterými jsme chtěli udržet  tzv. dobré vztahy). Navíc neustále zaměstnáváme mozek a v místnosti plné fotek se opravdu těžko odpočívá. Zkuste na chvíli rámečky uklidit a uvidíte, jak se vám uleví.

Hluk

Nezbavíme se ho. Pokud žijeme ve městě, jen těžko budeme mít doma úplné ticho. Nejhorší je zdánlivě neškodný hluk přicházející z ulice. Zvuk aut, hlasy, křičící děti na hřišti. Je to totiž hluk, který prakticky neustává.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Jak vyzrát na neviditelný elektrosmog v domácnosti: Držte si odstup od mobilu, televize i počítače

Špatné osvětlení

Zejména v pronajatých bytech se setkáme s často naprosto nepochopitelnými formami osvětlení. Buď je v místnosti tma, nebo nás od stropu oslňuje zářivka, která by se hodila do dílny, ale ne do obývacího pokoje. Světlo hraje důležitou roli. Stejně jako se nemůžeme cítit dobře v bytě, kam nejde slunce, nemůžeme být spokojení v bytě s chabým osvětlením. Slabé světlo můžete vyřešit přidáním lampiček nebo LED osvětlení. U toho ostrého je řešení složitější. V tomhle případě prostě musíte vyměnit alespoň žárovku.

Nevhodné barvy

To křeslo se vám líbilo, bylo výrazné, pořídili jste si ho. A teď vám spíš překáží a už není tak příjemné na pohled. Začneme si nalhávat, že jsme se s přešlapem už smířili. Barvy výrazně ovlivňují naše nálady a emoce. Pokud máte doma vybavení v barvě, která vám nevyhovuje, zbavte se ho, nebo ho upcyklujte. Dejte křeslům nový potah, natřete znovu dřevěný nábytek.

Zdroj: Matouš Hartman, autorský text


Přečtěte si také