návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 věcí, které způsobují stres. Máme je doma všichni

Vydáno: 08.02.2020
Co způsobuje stres?
Autor: istock.com Co způsobuje stres?
Naše domovy nás mohou snadno vystresovat. Myslíme si, že si v obýváku odpočineme, ale mnohdy se to nedaří. Obvinit z toho můžeme hned několik věcí. Bohužel takových, které doma máme nebo jsme měli všichni.

reklama

Mobil u postele

Vypínat zvuk nestačí. Mobil, který necháváme na nočním stolku, nás stresuje, aniž bychom si ho všímali. Co když přijde nějaká zpráva nebo hůř mail… a kolika lidem se líbila poslední fotka na Instagramu. Mobil by tak neměl zůstávat hned vedle postele. Navíc když nám zazvoní budík metr od ní, rozhodně vstaneme rychleji.

Nenechávejte mobil u postele
Autor: unsplash.com Nenechávejte mobil u postele

Nepořádek

Nahromadíme ho snadno. Prostě se tak nějak objeví a má tendenci v bytě zůstávat. Pokud se ho ale nezbavíme, vyvolá v nás stresové situace. Snad nejhorší jsou otevřené skříně, ze kterých vypadá nesložené oblečení. U někoho nepořádek způsobuje výčitky, jiným prostě jen překáží. Pokud se chcete udržet v pohodě, neměli byste na úklid zapomínat. U uklízení si zároveň zacvičíte, což pomáhá s bojem proti nepříjemným náladám.

Nepořádek dobré náladě nepřidá
Autor: unsplash.com Nepořádek dobré náladě nepřidá

Rozestlaná postel

Ráno není čas, ale stlaní postele byste vynechávat neměli. Po návratu domů vás totiž čeká pohled do rozházených peřin a to náladu nezlepší. Po práci byste si měli odpočinout a nemůžete. I když si myslíte, že rozestlaná postel je úplná hloupost, není tomu tak. Je to totiž nejsnáze viditelný nepořádek.

Na neustlanou postel není nikdy dobrý pohled
Autor: unsplash.com Na neustlanou postel není nikdy dobrý pohled

Vzpomínky

Fotky i suvenýry by měly z poliček a stěn zmizet. Nebo alespoň jejich podstatná část. Pokud se na ně podíváme, vzpomeneme si na určitý příběh, který je s nimi spojený. Mnohdy se nám pak vybaví i negativní vzpomínky (typicky u fotografií zesnulých příbuzných nebo bývalých partnerů a partnerek, se kterými jsme chtěli udržet "dobré vztahy"). Navíc neustále zaměstnáváme mozek a v místnosti plné fotek se opravdu těžko odpočívá. Zkuste na chvíli rámečky uklidit a uvidíte, jak se vám uleví. 

Fotky nás stresují, aniž bychom si to uvědomovali
Autor: unsplash.com Fotky nás stresují, aniž bychom si to uvědomovali

Hluk

Nezbavíme se ho. Pokud žijeme ve městě, jen těžko budeme mít doma úplné ticho. Nejhorší je zdánlivě neškodný hluk přicházející z ulice. Zvuk aut, hlasy, křičící děti na hřišti. Je to totiž hluk, který prakticky neustává.

Ruch z ulice nás stresuje
Autor: unsplash.com Ruch z ulice nás stresuje

Špatné osvětlení

Zejména v pronajatých bytech se setkáme s často naprosto nepochopitelnými formami osvětlení. Buď je v místnosti tma, nebo nás od stropu oslňuje zářivka, která by se hodila do dílny, ale ne do obývacího pokoje. Světlo hraje důležitou roli. Stejně jako se nemůžeme cítit dobře v bytě, kam nejde slunce, nemůžeme být spokojení v bytě s chabým osvětlením. Slabé světlo můžete vyřešit přidáním lampiček nebo LED dekorací. U toho ostrého je řešení složitější. V tomhle případě prostě musíte vyměnit alespoň žárovku.

Nevhodné barvy

To křeslo se vám líbilo, bylo výrazné, pořídilo jste si ho. A teď vám spíš překáží a už není tak příjemné na pohled. Začneme si nalhávat, že jsme se s přešlapem už smířili. Barvy výrazně ovlivňují naše nálady a emoce. Pokud máte doma vybavení v barvě, která vám nevyhovuje, zbavte se ho, nebo ho upcyklujte. Dejte křeslům nový potah, natřete znovu dřevěný nábytek. 

Nevhodné barvy nás výrazně ovlivňují
Autor: unsplash.com Nevhodné barvy nás výrazně ovlivňují

Věděli jste, že lipový čaj bojuje s depresemi

Další články:

Před a po proměně.

PŘED a PO: Starý depresivní byt naši designéři proměnili v pozitivní místo! Podívejte se

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

reklama

Článek je zařazen v: nepořádek , úklid , stres , deprese , pohoda , Osvětlení , postele

reklama

Přečtěte si také