5. června 2023 07:00
redakce Prima LivingBarvy ovlivňují naši psychiku. Které a do jakých místností zvolit?
Jedna červená stěna pokoj oživí, ale celý pokoj, vymalovaný červeně, by mohl působit příliš zneklidňujícím dojmem. Zdroj: iStock
Dnes už nikdo nepochybuje, že barvy ovlivňují emoce lidí, kteří se v jejich blízkosti pohybují. Umí zlepšit chuť k jídlu, zvýšit pracovní aktivitu, uvolnit psychiku, nebo dokonce navodit pocit vyšší teploty v místnosti.
Preference barev závisí i na tradicích, zvycích, zeměpisné poloze nebo množství slunečního svitu během roku. Například teplé odstíny (jako je hnědá, olivová, oranžová, broskvová či letní žlutá) umí domov nádherně zútulnit, ale pokud místnost už dostatečně prohřívají paprsky slunce, neměly by v ní převažovat.
Jakou barvu do interiéru zvolit?
Při výběru barvy do interiéru byste měli začít doslova od podlahy, tedy od věcí, se kterými v budoucnu těžko pohnete (tj. podlahová krytina, dveře, okenní rámy včetně parapetů). Až potom je vhodné přemýšlet nad barvami nábytku a dalšího zařízení interiéru. Vše by mělo k sobě ladit a vhodně se doplňovat. Můžete si někdy dovolit vychýlení ze zajetých standardů, to když najdete opravdu zajímavý kousek nábytku, který si zaslouží, aby vyčníval.
Jinak hledejte určitý kontrast mezi materiály. Je to bezpečnější cesta a výsledek bývá velmi zajímavý. Například máte-li tmavou podlahu, měli byste vybírat zařízení ve světlejších odstínech, těžší nábytek pak odlehčit skleněným stolkem nebo před stěnu vymalovanou intenzivní barvou postavit nábytek bílý. Interiér ve studených barvách působí harmonicky, pokud ho vyladíte doplňky z přírodních materiálů nebo měkkými tkaninami.
Špatné barvy nejsou, jen nevhodné odstíny
V podstatě neexistují špatné barvy, jen nevhodně zvolené odstíny a jejich intenzita. Každý člověk má také rád jiné barvy, proto se opravdu spoléhejte při zařizování svého domova především na sebe. Inspiraci hledejte, ale pokud vám ultramoderní styl v šedých odstínech není příjemný, je logické, že by ve vašem domově neměl mít místo.
Maximálně tři barvy
V jednom prostoru se budou dobře cítit maximálně tři barvy a nejlépe jim bude, když se objeví víckrát, třeba i v různé intenzitě. Jedna ze zvolených barev by ale měla dominovat nad zbylými dvěma. Jaké barvy kam zvolit?
Červená
Červená je barva pro odvážné a chcete-li si ve svém domově odpočinout, dávkujte červenou po kapkách. Červená s dominantním odstínem do modra vynikne vedle zelenomodré a k tomu, aby působila exkluzivně, stačí, je-li uplatněna na doplňcích a jednom či dvou kusech nábytku. Červená barva se sklonem ke žluté pak povzbuzuje chuť k jídlu a dobíjí baterky. V kuchyni tak pomůže vyplenit ledničku. Doplňky v červené mohou rozpohybovat obývák i dětský pokoj – ale stačí jen s mírou.
Oranžová
Na rozdíl od červené vyvolává aktivitu bez jakékoliv agresivity. Děti ji milují. V místech, kde potřebujete zlepšit schopnost koncentrace, kreativitu nebo oživit prostor, si oranžovou můžete pomoci.
Růžová
Barva pro romantické duše. Můžete ji uplatnit jako doplňkovou barvu do kuchyně, jídelny, ale i do nestandardních obýváků, kde si dobře rozumí s oranžovou.
Zelená
Zelená barva je symbolem naděje, růstu a návratu k přírodě. Záleží také na jejím odstínu. Trávově zelený odstín dává pocit bezpečí a harmonie. Pokud v zelené převažuje modrá barva, je zdrojem klidu a navozuje sváteční atmosféru. Světlé odstíny zelené působí mladistvě. Hluboká tmavá zelená může uspávat. Tedy – tmavě zelená barva může dopřát pocit komfortu a zelenomodrá v koupelně navodí zase atmosféru vodního světa.
Fialová
Vzhledem k tomu, že fialová barva je směsí studené modré a teplé červené, může být uklidňující a stejně tak provokující. Při dobré volbě se může stát exkluzivní ozdobou interiéru, a to jak obýváku, tak třeba i ložnice, zvlášť když ji přisoudíte sametovým povrchům a těžkým textiliím. Pastelové kombinace s chladnými barvami působí svěže.
Žlutá
Žlutá rozzáří ponuré prostory, rozveselí dětský pokoj, elegantně se odrazí od šedé a dá vyniknout předmětům a plochám, které se do ní oděly. Výhrou je v pracovně, kde udrží bystrou mysl. Pokud si chcete dopřát žlutou na sluneční straně domu, sáhněte raději po citronově žluté a ochlaďte ji modrou nebo pastelovými barvami.
Bílá
Bílá je klasika, hodí se kamkoliv, umí členit prostor, prosvětlit malou místnost a dá vyniknout ostatním barvám, se kterými je nakombinována. Uklidňuje, ale potřebuje doplnit něčím veselejším, obzvlášť je-li na velkých plochách.
Černá
Kdo má sklon k depresi, měl by se černé barvě vyhnout. Jinak je ale v interiéru velmi impozantní, hodí se do koupelny, obýváku, kuchyně i ložnice a dokáže dostat do popředí ostatní barvy a tvary. Pokud ji nakombinujete s bílou, doplňte veselou barvou na detailech.
Šedá
Sama působí tísnivě, nutně potřebuje partnerství jiné barvy, přičemž je výborným kompenzátorem velmi křiklavých barev.
Neutrální šedou barvu můžete v kuchyni oživit a rozjasnit například výrazně barevnými kuchyňskými pomocníky, jako jsou rychlovarná konvice, toustovač nebo kuchyňský robot. Zdroj: iStock
Hnědá
Uklidňující barva, ke které budou pravděpodobně inklinovat lidé žijící ve stresu. V dětském pokojíčku se zřejmě neuplatní. Aby nepůsobila v interiéru nudně, měli byste ji zkombinovat se zářivě zelenou nebo světlemodrou.
Modrá
Modrá barva uklidňuje a uvolňuje napětí. Relaxaci v modré si zajistíte v ložnici nebo koupelně. Osvědčí se ale i v obýváku nebo pracovně obrácené na sluneční stranu. Trochu akce pak do těchto místností vnese žlutá nebo oranžová – vše v míře doplňkových barev. Relaxačně bude působit kompozice modré, zelené a fialové.
Zdroj: Ivana Kropáčková, s využitím informací v knize Pohledy do interiéru od Maríny Ungerové