Bydlení

11. prosince 2016 10:58

Markéta Zídková

6 skvělých tipů, jak doma využít pytlíčky s kuličkami, které vždycky vyhazujete

Jejich účelem je vysoušet vlhkost a pohlcovat pachy. Tak proč je nevyužít i doma? V tašce do posilovny nebo v kuchyni.

Důvěrně je znáte. Malé pytlíčky s kuličkami, které jsou přibalené u bot, tašek batohů, zkrátka zboží, které k nám putuje v kontejnerech po moři. Na balíčcích je vždy napsáno: „Do not eat“ (Nejezte) a mají za úkol na moři chránit zboží od vlhkosti a pachů.

Určitě je hned vyhazujete, protože co také s nimi? Právě že spoustu věcí. Pytlíčky obsahují kuličky oxidu křemičitého, který není nijak jedovatý nebo toxický a právě jeho schopnost odvádět vlhkost a pachy můžete v domácnosti využít.

1. Dejte je k fotkám

I když už si dneska asi málokdo nechá tisknout fotky z digitálů nebo že by přímo fotil na film, každý z nás má doma pár starých fotek, které jsou vzpomínkou na minulost. Pokud máte doma vlhko (což se s moderními plastovými okny či eurookny může stát i v dříve suchém bytě), přidejte do krabice se starými fotkami pár pytlíčků s kuličkami).

2. Zachraňte si utopený telefon

Pokud vám telefon spadne do vody, doporučuje se dát ho do krabice s rýží. Ještě účinnější je obložit ho kuličkami. Kuličky můžete nechat v pytlíčcích nebo je z nich vysypat. Jediná komplikace spočívá v tom, že musíte vydržet několik dní, než telefon opravdu dokonale vyschne.

3. Dejte si je do tašky do posilovny

Bakteriím se nejlépe daří ve vlhkém prostředí a taška z fitka jim tak nabízí ideální životní prostředí. Přihoďte do ní pár pytlíčků s oxidem křemičitým. Pár jich přihoďte do bot a nebudou smrdět.

4. Ochraňte si make-up.

Přihoďte pár pytlíčků do kosmetické taštičky a předejdete tak tomu, že by vám make-up navlhl a srazil se.

5. Na ostré žiletky

V koupelně je vlhko a to neprospívá žiletkám ani holícímu strojku. Proto je dejte do plastové krabice, do které přihodíte pár pytlíčků s kuličkami a budete překvapeni, jak dlouho vydrží ostré.

6. Snižte pach starých knih

Staré knihy mají svůj osobitý pach. Pro někoho je to vůně, pro druhého zápach. Pokud mu neholdujete, dejte knihy do plastové krabice a přidejte pytlíčky s kuličkami. Nicméně to, že staré knihy mají svůj osobitý pach, není možné zcela eliminovat, ale je možné tento proces zmírnit.

7. Jako bonus navíc: Využití v kuchyni

Kuličky oxidu křemičitého nejsou jedovaté, tak je můžete využít i v dózách se sušenými houbami, bylinkami, šípky...

Samozřejmě operovat s desítkou pytlíčků není úplně praktické, pokud potřebujete větší množství, vyrobte si jeden větší látkový, do kterého přesypete x malých pytlíčků.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také