Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

7 pokojovek, které si zamilujete pro jejich květy

Pokojové rostliny vybíráme samozřejmě podle podmínek, které jim doma můžeme poskytnout, ale důležitým hlediskem je i jejich vzhled. Převahu mívají rostliny, které se pěstují kvůli zajímavým, ozdobným listům, další samostatnou kategorií jsou ale květiny, které si pořizujeme pro to, aby nás potěšily svými květy. Některé kvetou téměř po celý rok, jiné pouze několik dnů. Část z nich se u nás zabydlí pouze na přechodnou dobu, bez květů ztrácejí na zajímavosti, případně brzy po odkvětu začnou hynout. I přesto si je kupujeme, abychom alespoň na nějakou dobu oživili interiér svěžími barvami nebo dokonce příjemnou vůní. Podívejte se na několik pokojovek, které krásně kvetou a navíc nejsou nijak zvlášť náročné na péči ani na podmínky.

(bras)

Guzmania neboli guzmánie
kvetouci pokojovky1
kvetouci pokojovky1

Guzmánie je poměrně nenáročná rostlina patřící mezi broméliovité. Má růžici úzkých listů, které dorůstají do délky až 45 centimetrů, jejich střed zdobí nápadné červené, růžové nebo žluté květenství. To se skládá z drobného květu, který vydrží jen několik dnů, a z barevných listenů, které guzmánii zdobí až několik měsíců. Po odkvětu květina hyne, nejdříve ale stihne vytvořit mladé odnože, které vykvetou následující rok. K tomu, aby květina kvetla, potřebuje po celý rok dostatek rozptýleného světla. Guzmánii nezapomeňte vydatně zalévat odstátou vodou přímo do středu listové růžice, v zimě zálivku omezte. Vyhovuje jí normální pokojová teplota, chraňte ji ale před průvanem a teplotami pod 15 ºC. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto ji často roste. Jednou za 14 dní ji navíc můžete přihnojit.

Země původu: pralesy Střední a Jižní Ameriky

Výška: 30 až 60 cm

Světlo: stanoviště s rozptýleným světlem

Zálivka: vydatná, v zimě mírnější

Množení: odnožemi

Spathiphyllum neboli lopatkovec
kvetouci pokojovky2
kvetouci pokojovky2
Spathiphyllum neboli lopatkovec

Tato květina je velice elegantní, nechte ji vyniknout a postavte ji spíše na samostatné místo dále od ostatních rostlin. Vzhledem k tomu, že jí vyhovuje polostín, můžete ji umístit i do rohu vzdálenějšího od okna. Čím méně bude mít světla, tím menší je ale pravděpodobnost, že pokvete. To samé platí i o výživě, lopatkovec tedy zhruba jednou za dva týdny přihnojte. Jeho tmavě zelené listy vytvářejí kontrastní pozadí pro čistě bílé toulce, které vykvétají na jaře a na podzim a jsou vhodné i k řezu. Když květy stárnou, postupně zelenají. I tato rostlina miluje teplo a vyhovuje jí vyšší vzdušná vlhkost. Při rosení se však vyhýbejte toulcům, mohly by začít hnít. Lopatkovec se množí dělením trsů, které oddělíme při jeho přesazování.

Země původu: Kolumbie

Výška: 30 až 70 cm

Světlo: polostín

Zálivka: mírná, v zimě slabá

Množení: dělením trsů

Impatiens walleriana neboli netýkavka či balzamína
kvetouci pokojovky3
kvetouci pokojovky3

Z přírody, hlavně z okolí řek a říček, známe netýkavky vzrostlé až do výše 3 metrů, které ze svých nedotýkavých plodů vystřelují semena do širokého okolí. Jiné, daleko menší druhy, zkrášlují svými květy záhonky v zahradách a parcích či balkónové truhlíky i květináče v bytech. Mezi nejoblíbenější patří Impatiens walleriana – krásně rostlý keřík, na jehož nových výhonech se téměř po celý rok neúnavně objevují další a další poupata, nejčastěji růžové, červené, fialové, bílé, ale i lososové barvy. V době růstu netýkavku poctivě zalévejte a přihnojujte, nikdy nenechte zeminu úplně vyschnout. Pokud máte rostlinu v teplé místnosti, postavte ji do misky s vlhkými oblázky, ochráníte ji tak před sviluškami, které by ji mohly v suchém vzduchu poškodit.

Země původu: Afrika

Výška: 30 až 50 cm

Světlo: světlé místo mimo dosah poledního slunce, polostín

Zálivka: vydatná, v zimě mírná

Množení: vrcholovými řízky nebo semenem

Anthurium scherzerianum neboli toulitka
kvetouci pokojovky4
kvetouci pokojovky4

Další pokojovka, jejíž hlavní ozdobou jsou toulce, v případě toulitky většinou červené barvy s palicí podobného zbarvení. Kvete téměř celoročně a její květ se stejně jako u lopatkovce hodí i k řezu. Pro toulitku vyberte světlé místo, ale chraňte ji před přímým zásahem poledního slunce – její podlouhlé tmavozelené listy, které vyrůstají z trsu, by mohly začít hnědnout. Počítejte s tím, že v letním období potřebuje rostlina hodně vody, ale ne zas tolik, aby v ní stála. Zálivku omezte až v zimních měsících, v době odpočinku. Vodu miluje i ve vzduchu, takže ji často roste, ale vyhýbejte se květům. Toulitka je jedna z mála pokojovek, které ani v zimě netrpí v místnosti vytápěné ústředním topením, pokud jí tedy zároveň zajistíte dostatečný přísun světla a vzdušné vlhkosti.

Země původu: pralesy Jižní Ameriky

Výška: 30 až 50 cm

Světlo: světlé stanoviště mimo přímý dosah slunce

Zálivka: vydatná, v zimě mírná

Množení: oddělováním odnoží

Primula obconica neboli primulka či prvosenka
kvetouci pokojovky5
kvetouci pokojovky5

Než si tuto květinku pořídíte domů, přesvědčte se, že nikomu z vaší rodiny nezpůsobí zdravotní potíže. Jemné chloupky na jejích srdčitých listech totiž obsahují řadu dráždivých látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Primula je k dostání v široké škále barevných odstínů a kvete od zimy až do poloviny léta. Patří spíše mezi krátkodobé rostliny, kterých se po odkvětu zbavujeme, ale pokud ji přesadíme a umístíme na světlé chladnější místo, můžeme se na její květy těšit i v příští sezoně. V době květu primulu přihnojujte a hojně zalévejte, nejlépe do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat. Vyberte pro ni světlé místo mimo dosah prudkého poledního slunce a sálavého tepla z topení. Dobu kvetení prodloužíme včasným odstraňováním odkvetlých stvolů a nižší teplotou (ideálně 15 až 18 ºC).

Země původu: Čína

Výška: 25 až 30 cm

Světlo: stanoviště chráněné před slunečními paprsky

Zálivka: hojná

Množení: semeny

Streptocarpus neboli tořivka
kvetouci pokojovky6
kvetouci pokojovky6

Tořivka je další z pokojovek, které si pořizujeme kvůli květům, svým vzhledem trochu připomíná primulu. Má oválné drsné listy a nádherně zbarvené květy, které vyrůstají na stoncích dlouhých až 25 cm. Hodí se k řezu, ve váze vydrží až 2 týdny. Tořivka má ráda teplo a rozptýlené světlo, většinou kvete od dubna do září, pokud si ale dobu kvetení prodlouží až do podzimních nebo dokonce zimních měsíců, přesuňte ji na místo, kam se k ní dostanou sluneční paprsky. V době květu nezapomeňte na pravidelnou zálivku a přihnojování, na zimu jí dopřejte oddech na chladnějším místě. V té době zálivku omezte, ale hlídejte, aby zem byla stále mírně vlhká. I tořivce vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, její listy ale nesnesou přímý kontakt s vodou – roste tedy jen okolní vzduch.

Země původu: jižní Afrika a Madagaskar

Výška: 20 až 30 cm

Světlo: jasné roztýlené

Zálivka: v době květu hojná, v zimě omezená

Množení: semeny nebo dělením trsů

Saintpaulia neboli africká fialka
kvetouci pokojovky7
kvetouci pokojovky7

Africká fialka by díky své obrovské oblibě, nenáročnosti a snadnému množení neměla v žádném přehledu kvetoucích pokojovek chybět – aranžmá jejích barevných květů v košíku nebo míse zdobí nejeden okenní parapet nebo jiné vhodné místo. Na našem trhu je k dostání ohromné množství variant, které se liší barvou a tvarem květů, ale i podobou listů. Jejími květy se můžeme těšit prakticky po celý rok, na odpočinek potřebuje květina jen několik týdnů. Africkou fialku chraňte před prudkým slunečním zářením, nesvědčí jejím listům, většinou pak ztrácejí lesk a žloutnou. Uškodit byste jí mohli také nesprávným zaléváním – vodu lijte do misky pod květináčem nebo opatrně shora, tak, aby se listy nenamočily a nezačaly hnít. Pokud poskytnete fialce dostatek světla, jednou za dva týdny ji přihnojíte a budete průběžně odstraňovat zvadlé listy a květy, bude vám dělat určitě jen radost.

Země původu: tropická Afrika

Výška: 10 až 15 cm

Světlo: stanoviště s jasným rozptýleným světlem

Zálivka: mírná

Množení: dělením při přesazování nebo listovými řízky

Reklama