Bydlení

6. dubna 2015 05:24

Klára Beščecová

7 pokojovek, které si zamilujete pro jejich květy

7 pokojovek, které si zamilujete pro jejich květy

Pokojové rostliny vybíráme samozřejmě podle podmínek, které jim doma můžeme poskytnout, ale důležitým hlediskem je i jejich vzhled. Převahu mívají rostliny, které se pěstují kvůli zajímavým, ozdobným listům, další samostatnou kategorií jsou ale květiny, které si pořizujeme pro to, aby nás potěšily svými květy. Některé kvetou téměř po celý rok, jiné pouze několik dnů. Část znich se u nás zabydlí pouze na přechodnou dobu, bez květů ztrácejí na zajímavosti, případně brzy po odkvětu začnou hynout. I přesto si je kupujeme, abychom alespoň na nějakou dobu oživili interiér svěžími barvami nebo dokonce příjemnou vůní. Podívejte se na několik pokojovek, které krásně kvetou a navíc nejsou nijak zvlášť náročné na péči ani na podmínky.

(bras)

Guzmania neboli guzmánie

Guzmánie je poměrně nenáročná rostlina patřící mezi broméliovité. Má růžici úzkých listů, které dorůstají do délky až 45 centimetrů, jejich střed zdobí nápadné červené, růžové nebo žluté květenství. To se skládá zdrobného květu, který vydrží jen několik dnů, a z barevných listenů, které guzmánii zdobí až několik měsíců. Po odkvětu květina hyne, nejdříve ale stihne vytvořit mladé odnože, které vykvetou následující rok. Ktomu, aby květina kvetla, potřebuje po celý rok dostatek rozptýleného světla. Guzmánii nezapomeňte vydatně zalévat odstátou vodou přímo do středu listové růžice, vzimě zálivku omezte. Vyhovuje jí normální pokojová teplota, chraňte ji ale před průvanem a teplotami pod 15 ºC. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto ji často roste. Jednou za 14 dní ji navíc můžete přihnojit.

Země původu: pralesy Střední a Jižní Ameriky

Výška: 30 až 60 cm

Světlo: stanoviště srozptýleným světlem

Zálivka: vydatná, vzimě mírnější

Množení: odnožemi

Spathiphyllum neboli lopatkovec

Tato květina je velice elegantní, nechte ji vyniknout a postavte ji spíše na samostatné místo dále od ostatních rostlin. Vzhledem ktomu, že jí vyhovuje polostín, můžete ji umístit i do rohu vzdálenějšího od okna. Čím méně bude mít světla, tím menší je ale pravděpodobnost, že pokvete. To samé platí i o výživě, lopatkovec tedy zhruba jednou za dva týdny přihnojte. Jeho tmavě zelené listy vytvářejí kontrastní pozadí pro čistě bílé toulce, které vykvétají na jaře a na podzim a jsou vhodné i křezu. Když květy stárnou, postupně zelenají. I tato rostlina miluje teplo a vyhovuje jí vyšší vzdušná vlhkost. Při rosení se však vyhýbejte toulcům, mohly by začít hnít. Lopatkovec se množí dělením trsů, které oddělíme při jeho přesazování.

Země původu: Kolumbie

Výška: 30 až 70 cm

Světlo: polostín

Zálivka: mírná, vzimě slabá

Množení: dělením trsů

Impatiens walleriana neboli netýkavka či balzamína

Zpřírody, hlavně zokolí řek a říček, známe netýkavky vzrostlé až do výše 3 metrů, které ze svých nedotýkavých plodů vystřelují semena do širokého okolí. Jiné, daleko menší druhy, zkrášlují svými květy záhonky vzahradách a parcích či balkónové truhlíky i květináče vbytech. Mezi nejoblíbenější patří Impatiens walleriana – krásně rostlý keřík, na jehož nových výhonech se téměř po celý rok neúnavně objevují další a další poupata, nejčastěji růžové, červené, fialové, bílé, ale i lososové barvy. Vdobě růstu netýkavku poctivě zalévejte a přihnojujte, nikdy nenechte zeminu úplně vyschnout. Pokud máte rostlinu vteplé místnosti, postavte ji do misky svlhkými oblázky, ochráníte ji tak před sviluškami, které by ji mohly vsuchém vzduchu poškodit.

Země původu: Afrika

Výška: 30 až 50 cm

Světlo: světlé místo mimo dosah poledního slunce, polostín

Zálivka: vydatná, vzimě mírná

Množení: vrcholovými řízkynebo semenem

Anthurium scherzerianum neboli toulitka

Další pokojovka, jejíž hlavní ozdobou jsou toulce, vpřípadě toulitky většinou červené barvy spalicí podobného zbarvení. Kvete téměř celoročně a její květ se stejně jako u lopatkovce hodí i křezu. Pro toulitku vyberte světlé místo, ale chraňte ji před přímým zásahem poledního slunce – její podlouhlé tmavozelené listy, které vyrůstají ztrsu, by mohly začít hnědnout. Počítejte stím, že vletním období potřebuje rostlina hodně vody, ale ne zas tolik, aby vní stála. Zálivku omezte až vzimních měsících, vdobě odpočinku. Vodu miluje i ve vzduchu, takže ji často roste, ale vyhýbejte se květům. Toulitka je jedna zmála pokojovek, které ani vzimě netrpí vmístnosti vytápěné ústředním topením, pokud jí tedy zároveň zajistíte dostatečný přísun světla a vzdušné vlhkosti.

Země původu: pralesy Jižní Ameriky

Výška: 30 až 50 cm

Světlo: světlé stanoviště mimo přímý dosah slunce

Zálivka: vydatná, vzimě mírná

Množení: oddělováním odnoží

Primula obconica neboli primulka či prvosenka

Než si tuto květinku pořídíte domů, přesvědčte se, že nikomu zvaší rodiny nezpůsobí zdravotní potíže. Jemné chloupky na jejích srdčitých listech totiž obsahují řadu dráždivých látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Primula je kdostání vširoké škále barevných odstínů a kvete od zimy až do poloviny léta. Patří spíše mezi krátkodobé rostliny, kterých se po odkvětu zbavujeme, ale pokud ji přesadíme a umístíme na světlé chladnější místo, můžeme se na její květy těšit i vpříští sezoně. Vdobě květu primulu přihnojujte a hojně zalévejte, nejlépe do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat. Vyberte pro ni světlé místo mimo dosah prudkého poledního slunce a sálavého tepla ztopení. Dobu kvetení prodloužíme včasným odstraňováním odkvetlých stvolů a nižší teplotou (ideálně 15 až 18 ºC).

Země původu: Čína

Výška: 25 až 30 cm

Světlo: stanoviště chráněné před slunečními paprsky

Zálivka: hojná

Množení: semeny

Streptocarpus neboli tořivka

Tořivka je další zpokojovek, které si pořizujeme kvůli květům, svým vzhledem trochu připomíná primulu. Má oválné drsné listy a nádherně zbarvené květy, které vyrůstají na stoncích dlouhých až 25 cm. Hodí se křezu, ve váze vydrží až 2 týdny. Tořivka má ráda teplo a rozptýlené světlo, většinou kvete od dubna do září, pokud si ale dobu kvetení prodlouží až do podzimních nebo dokonce zimních měsíců, přesuňte ji na místo, kam se kní dostanou sluneční paprsky. Vdobě květu nezapomeňte na pravidelnou zálivku a přihnojování, na zimu jí dopřejte oddech na chladnějším místě. Vté době zálivku omezte, ale hlídejte, aby zem byla stále mírně vlhká. I tořivce vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, její listy ale nesnesou přímý kontakt svodou – roste tedy jen okolní vzduch.

Země původu: jižní Afrika a Madagaskar

Výška: 20 až 30 cm

Světlo: jasné roztýlené

Zálivka: vdobě květu hojná, vzimě omezená

Množení: semeny nebo dělením trsů

Saintpaulia neboli africká fialka

Africká fialka by díky své obrovské oblibě, nenáročnosti a snadnému množení neměla vžádném přehledu kvetoucích pokojovek chybět – aranžmá jejích barevných květů vkošíku nebo míse zdobí nejeden okenní parapet nebo jiné vhodné místo. Na našem trhu je kdostání ohromné množství variant, které se liší barvou a tvarem květů, ale i podobou listů. Jejími květy se můžeme těšit prakticky po celý rok, na odpočinek potřebuje květina jen několik týdnů. Africkou fialku chraňte před prudkým slunečním zářením, nesvědčí jejím listům, většinou pak ztrácejí lesk a žloutnou. Uškodit byste jí mohli také nesprávným zaléváním – vodu lijte do misky pod květináčem nebo opatrně shora, tak, aby se listy nenamočily a nezačaly hnít. Pokud poskytnete fialce dostatek světla, jednou za dva týdny ji přihnojíte a budete průběžně odstraňovat zvadlé listy a květy, bude vám dělat určitě jen radost.

Země původu: tropická Afrika

Výška: 10 až 15 cm

Světlo: stanoviště sjasným rozptýleným světlem

Zálivka: mírná

Množení: dělením při přesazování nebo listovými řízky


Přečtěte si také