3. března 2016 06:00
Markéta Zídková8 největších chyb, které můžete udělat při zařizování domova
8 největších chyb, které můžete udělat při zařizování domova
Vytvoření domova je proces, který se občas neobejde bez přešlapů. Koupili jste si nový byt a teď se plánujete nastěhovat? Nebo snad budete rekonstruovat? Určitě se však těšíte, až budete žít v novém, krásném bytě. Aby vás radost brzy nepřešla, máme pro vás pár tipů. Lidé totiž často při zařizování bytu myslí víc na design než na výdrž a funkčnost vybavení, takže udělají několik chyb a přešlapů, které jim komplikují život a jejichž odstranění pak stojí zbytečné peníze.
Malování bez zkoušení
Chyby při zařizování - Obrázek 1 Zdroj: Thinkstock
Namalujete si na zeď první barvu, která se vám líbí, aniž byste ji otestovali? Pokud nejde o bílou, dost riskujete. Barvy totiž na zdi mohou vypadat úplně jinak než na vzorkovnicích. Než vymalujete celý pokoj, namalujte jen kus zdi. Klidně několik barev vedle sebe a pak barvy několik hodin, klidně i dní zkoumejte. Zjistíte, zda se vám skutečně líbí v každé denní době a za každého světla. Jen tak si ušetříte frustraci, která by nutně následovala při oškrabávání nevhodného nátěru.
Koberce s vysokým chlupem
Chyby při zařizování - Obrázek 2 Zdroj: Thinkstock
Vypadají tak elegantně a pohodlně, když jsou nové… Určitě si v obchodě představujete, jak se na takovém koberci budete s partnerem milovat nebo jak budete lenošit s knížkou přímo na zemi. Bude to láska na první pohled – dokud si něco takového nepřinesete domů. Takový koberec je totiž velmi těžké udržovat. Pokud máte domácí mazlíčky či malé děti, raději na něj rovnou zapomeňte. Chlupy a kousky jídla byste z vlasů koberce už nikdy nedostali. A pokud nemáte, stejně se připravte na to, že se v takovém koberci velmi dobře drží špína a prach a bude nutné jej luxovat téměř denně.
Instalace mramorové desky
Chyby při zařizování - Obrázek 3 Zdroj: Thinkstock
S kuchyňskou mramorovou deskou je to stejné jako s vysokými sexy jehlami. Na první pohled to vypadá skvěle, ale praktické to příliš není. Přesto mnoho žen ani majitelů domů neodolá a věří, že krása materiálu vynahradí vysoké nároky na údržbu. Nicméně brzy se na desce objeví první škrábance a skvrny... Pokud toužíte po kamenné pracovní desce, ale chcete, aby byla trvanlivější, vyzkoušejte, desku křemennou.
Výrazná pohovka
Chyby při zařizování - Obrázek 4 Zdroj: Thinkstock
Je velmi jednoduché zaujmout návštěvy. Stačí vybrat výraznou pohovku, například rudou nebo se zajímavými geometrickými vzory. Ale není to nejlepší nápad. Celý váš obývací pokoj se tak stane rukojmím pohovky, protože veškerý design v pokoji budete muset podřizovat tomuto kousku nábytku. Dokud vám nedojde trpělivost a nevyměníte ji za nějaký neutrální model.
Příliš spěcháte
Chyby při zařizování - Obrázek 5 Zdroj: Thinkstock
Jistě, když se nastěhujete do nového, snažíte se mít všechno hotové co nejdřív. Ale snažit se hned vyřešit veškeré dekorace a doplňky je obrovskou chybou. Když všechno dostatečně nepromyslíte a nezměříte, brzy zjistíte, že záclony, které jste koupili, nebrání světlu v pronikání do ložnice a vy si nemůžete o víkendech přispat. Nebo dokonce že by bylo lepší změnit umístění dětského pokoje a ložnice. Bohužel, rozpočet jste už dávno překročili, a tak je pozdě s tím něco dělat. Skvělý design nějakou dobu trvá, nespěchejte a raději dvakrát rozmýšlejte.
Renovace až po přestěhování
Chyby při zařizování - Obrázek 6 Zdroj: Thinkstock
Podlahy jsou odřené, ale vás opravdu tlačí termín stěhování, tak se rozhodnete jejich broušení odložit na později… Pak vězte, že to bude trvat ještě několik let, než se do renovace podlah skutečně pustíte. To pak totiž budete muset byt opět opustit nebo žít v jednom pokoji, zatímco v ostatních bude probíhat renovace. A do toho se nikomu příliš nechce. Takže velké renovace, jako je oprava podlah či rekonstrukce kuchyně a koupelny, doporučujme udělat před stěhováním, a to i v případě, že jej budete muset třeba o měsíc odložit.
Nábytek, který není v top stavu
Chyby při zařizování - Obrázek 7 Zdroj: Thinkstock
Neříkáme, že si musíte kupovat za každou cenu nový nábytek. Než se však rozhodnete pro kousek z druhé ruky, důkladně zkontrolujte jeho stav. Protože pozdější repasování či přečalounění může vyjít daleko dráž než koupě nového nábytku. Pokud si to dobře nespočítáte, může se stát, že skončíte s levným, ale ošklivým kouskem nábytku, na jehož opravu nebudete mít peníze.
Bílý koberec
Chyby při zařizování - Obrázek 8 Zdroj: Thinkstock
Čistě bílá vypadá na zemi elegantně, a tak vás tento nápad může lákat. Pokud jste čistotní, nemáte děti ani psa ani k vám nikdo z výše uvedenými nechodí na návštěvu, pak je možné, že bílý koberec takový zůstane. V každém jiném případě raději volte nějakou decetnější barvu, na níž nebudou vidět případné skvrny. A platí to i o bílých podlahách, které je také velmi složité udržovat.