Krb, nebo krbová kamna? Přečtěte si pro a proti
Chcete si doma užívat pohodu u kamen nebo krbu? Před tím, než si takovou romantiku pořídíte, se zamyslete, co pro vás bude nejvýhodnější. Nabídka je široká, má ale svá úskalí.
Jen představa toho, jak si hovíte u plápolajícího ohně, zahřeje. Zvlášť v zimě. Pokud se rozhodnete, že si domů topení na dřevo pořídíte, přemýšlejte, zda vám to dům dovolí i zda jste ochotní shánět dříví před sezonou a pak ho nasekat. Krb je nejromantičtější, ale do domů, kde se bydlí celoročně, se budou spíše hodit krbová kamna, která své okolí znečišťují výrazně méně.
Rozdíl je hlavně v topeništi
Krb nabízí otevřený oheň, který láká svou nezaměnitelnou atmosférou. Na druhou stranu u něj nejde regulovat výkon. Když zatopíte, prostě topíte. U krbových kamen můžete snížit přívod vzduchu, čímž zmírníte intenzitu hoření. Podaří se vám tak snížit teplotu v místnosti a zároveň prodloužit spalování dřeva. Krb je tedy vhodný spíše pro občasné topení, ideální je tudíž na chalupu. Také samotná instalace krbu je podstatně více náročná než u krbových kamen.
KrbKamna - Obrázek 2 Zdroj: istock.com
Krbová kamna jsou hygieničtější a spalují také výrazně méně dřeva než krb. Protože jejich obliba neustále stoupá, výrobci je nabízejí v řadě provedení. Základními druhy jsou litinová, kachlová nebo smaltovaná. Zapátrejte proto po takových, která splňují vaše estetické požadavky a mají vhodnou velikost odpovídající rozměrům místnosti, kam je chcete umístit. Pokud je chcete mít v kuchyni, zjišťujte také, zda disponují plotnou na vaření. Ušetří to peníze za energii, protože při topení budete moct i vařit. Je to ideální řešení pro ty, kteří rádi připravují vývary či dlouze vařená masa.
Krbová vložka se bude hodit
Tato samostatná část krbu výrazně zvýší jeho výhřevnost a zabezpečí otevřený oheň skleněnými dvířky. Existují dva druhy krbových vložek, jednoplášťová a dvouplášťová. Dvouplášťové přenesou teplo rychleji oproti jednoplášťovým, které se sice déle zahřívají, ale následně zůstávají dlouho teplé.
KrbKamna - Obrázek 4 Zdroj: istock.com
Jak se čistí?
Pokud si pořídíte krb s otevřeným ohněm, je třeba počítat s větším znečištěním blízkého okolí než u krbových kamen. Určitá pravidla ale platí pro oba typy. Například pravidelné vynášení popela a pečlivá kontrola roštu a vnitřních plátů.
Na prosklenou část u krbových kamen nebo krbových vložek se také nesmí zapomínat. Jak na sklo samotné, tak i na těsnění kolem něj. Základní čištění zvládnete novinami, je ale potřeba sklo čistit více, protože se zašpiní od sazí a na oheň pak není vidět.
Foto: istock.com
Biokrb poslouží i v paneláku
Biokrb plní spíše dekorativní účel. Palivem je etanol, a proto nepotřebuje vývod ke komínu. Nefunguje ale jako klasický krb nebo krbová kamna, a to z důvodu omezené doby hoření. Někdy vydrží jen dvě hodiny. Vytopit místnost tedy nedokáže. Jeho funkce je tak primárně estetická a je řešením pro ty, jimž absence komína nedovoluje pořídit si standardní krb.
Biokrb je řešením pro domy bez komínů. Foto: istock.com