Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Krb, nebo krbová kamna? Přečtěte si pro a proti

Chcete si doma užívat pohodu u kamen nebo krbu? Před tím, než si takovou romantiku pořídíte, se zamyslete, co pro vás bude nejvýhodnější. Nabídka je široká, má ale svá úskalí.
Vydáno: 09.01.2018
Pohoda u kamen je velké lákadlo
Autor: istock.com Pohoda u kamen je velké lákadlo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jen představa toho, jak si hovíte u plápolajícího ohně, zahřeje. Zvlášť v zimě. Pokud se rozhodnete, že si domů topení na dřevo pořídíte, přemýšlejte, zda vám to dům dovolí i zda jste ochotní shánět dříví před sezonou a pak ho nasekat. Krb je nejromantičtější, ale do domů, kde se bydlí celoročně, se budou spíše hodit krbová kamna, která své okolí znečišťují výrazně méně.

Rozdíl je hlavně v topeništi

Krb nabízí otevřený oheň, který láká svou nezaměnitelnou atmosférou. Na druhou stranu u něj nejde regulovat výkon. Když zatopíte, prostě topíte. U krbových kamen můžete snížit přívod vzduchu, čímž zmírníte intenzitu hoření. Podaří se vám tak snížit teplotu v místnosti a zároveň prodloužit spalování dřeva. Krb je tedy vhodný spíše pro občasné topení, ideální je tudíž na chalupu. Také samotná instalace krbu je podstatně více náročná než u krbových kamen. 

KrbKamna - Obrázek 2 Foto: Foto: istock.com

Krbová kamna jsou hygieničtější a spalují také výrazně méně dřeva než krb. Protože jejich obliba neustále stoupá, výrobci je nabízejí v řadě provedení. Základními druhy jsou litinová, kachlová nebo smaltovaná. Zapátrejte proto po takových, která splňují vaše estetické požadavky a mají vhodnou velikost odpovídající rozměrům místnosti, kam je chcete umístit. Pokud je chcete mít v kuchyni, zjišťujte také, zda disponují plotnou na vaření. Ušetří to peníze za energii, protože při topení budete moct i vařit. Je to ideální řešení pro ty, kteří rádi připravují vývary či dlouze vařená masa. 

Krbová vložka se bude hodit

Tato samostatná část krbu výrazně zvýší jeho výhřevnost a zabezpečí otevřený oheň skleněnými dvířky. Existují dva druhy krbových vložek, jednoplášťová a dvouplášťová. Dvouplášťové přenesou teplo rychleji oproti jednoplášťovým, které se sice déle zahřívají, ale následně zůstávají dlouho teplé.

Krbová kamna v místě velkého krbu mohou být kompromisem Foto: Krbová kamna v místě velkého krbu mohou být kompromisem. Foto: istock.com

Jak se čistí?

Pokud si pořídíte krb s otevřeným ohněm, je třeba počítat s větším znečištěním blízkého okolí než u krbových kamen. Určitá pravidla ale platí pro oba typy. Například pravidelné vynášení popela a pečlivá kontrola roštu a vnitřních plátů.  Na prosklenou část u krbových kamen nebo krbových vložek se také nesmí zapomínat. Jak na sklo samotné, tak i na těsnění kolem něj. Základní čištění zvládnete novinami, je ale potřeba sklo čistit více, protože se zašpiní od sazí a na oheň pak není vidět. 

KrbKamna - Obrázek 3 Foto: Foto: istock.com

Biokrb poslouží i v paneláku

Biokrb plní spíše dekorativní účel. Palivem je etanol, a proto nepotřebuje vývod ke komínu. Nefunguje ale jako klasický krb nebo krbová kamna, a to z důvodu omezené doby hoření. Někdy vydrží jen dvě hodiny. Vytopit místnost tedy nedokáže. Jeho funkce je tak primárně estetická a je řešením pro ty, jimž absence komína nedovoluje pořídit si standardní krb. 

Biokrb je řešením pro domy bez komínů Foto: Biokrb je řešením pro domy bez komínů. Foto: istock.com

(bp)

Další články:

 

Krb v interiéru vytváří útulnou atmosféru.

Biokrb můžete mít i v bytě. A zahřeje vás nejen na pohled!

Není nic příjemnějšího, než se v zimě zahřát u hořícího krbu.

Toužíte marně po krbu? Pořiďte si plynový! Stačí vám správný komín a efektní obezdění

Autobus dostal i novou "fasádu"

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna!

Článek je zařazen v: krb , kamna , biokrb , krbová kamna
Speciály:
Reklama