návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Krb, nebo krbová kamna? Přečtěte si pro a proti

bp , Aktualizováno: 08.02.2021
Chcete si doma užívat pohodu u kamen nebo krbu? Před tím, než si takovou romantiku pořídíte, se zamyslete, co pro vás bude nejvýhodnější. Nabídka je široká, má ale svá úskalí.

reklama

Jen představa toho, jak si hovíte u plápolajícího ohně, zahřeje. Zvlášť v zimě. Pokud se rozhodnete, že si domů topení na dřevo pořídíte, přemýšlejte, zda vám to dům dovolí i zda jste ochotní shánět dříví před sezonou a pak ho nasekat. Krb je nejromantičtější, ale do domů, kde se bydlí celoročně, se budou spíše hodit krbová kamna, která své okolí znečišťují výrazně méně.

Rozdíl je hlavně v topeništi

Krb nabízí otevřený oheň, který láká svou nezaměnitelnou atmosférou. Na druhou stranu u něj nejde regulovat výkon. Když zatopíte, prostě topíte. U krbových kamen můžete snížit přívod vzduchu, čímž zmírníte intenzitu hoření. Podaří se vám tak snížit teplotu v místnosti a zároveň prodloužit spalování dřeva. Krb je tedy vhodný spíše pro občasné topení, ideální je tudíž na chalupu. Také samotná instalace krbu je podstatně více náročná než u krbových kamen. 

Krb se hodí spíše na chalupu pro občasné topení
Autor: istock.com Krb se hodí spíše na chalupu pro občasné topení

Krbová kamna jsou hygieničtější a spalují také výrazně méně dřeva než krb. Protože jejich obliba neustále stoupá, výrobci je nabízejí v řadě provedení. Základními druhy jsou litinová, kachlová nebo smaltovaná. Zapátrejte proto po takových, která splňují vaše estetické požadavky a mají vhodnou velikost odpovídající rozměrům místnosti, kam je chcete umístit. Pokud je chcete mít v kuchyni, zjišťujte také, zda disponují plotnou na vaření. Ušetří to peníze za energii, protože při topení budete moct i vařit. Je to ideální řešení pro ty, kteří rádi připravují vývary či dlouze vařená masa. 

Krbová vložka se bude hodit

Tato samostatná část krbu výrazně zvýší jeho výhřevnost a zabezpečí otevřený oheň skleněnými dvířky. Existují dva druhy krbových vložek, jednoplášťová a dvouplášťová. Dvouplášťové přenesou teplo rychleji oproti jednoplášťovým, které se sice déle zahřívají, ale následně zůstávají dlouho teplé.

Krbová kamna v místě velkého krbu mohou být kompromisem
Autor: istock.com Krbová kamna v místě velkého krbu mohou být kompromisem

Jak se čistí?

Pokud si pořídíte krb s otevřeným ohněm, je třeba počítat s větším znečištěním blízkého okolí než u krbových kamen. Určitá pravidla ale platí pro oba typy. Například pravidelné vynášení popela a pečlivá kontrola roštu a vnitřních plátů. 

Nejlepší tipy na úklid

Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá jedlá soda a vinný ocet

Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun bez chemie

Na prosklenou část u krbových kamen nebo krbových vložek se také nesmí zapomínat. Jak na sklo samotné, tak i na těsnění kolem něj. Základní čištění zvládnete novinami, je ale potřeba sklo čistit více, protože se zašpiní od sazí a na oheň pak není vidět. 

KrbKamna - Obrázek 3 Foto: Foto: istock.com

Biokrb poslouží i v paneláku

Biokrb plní spíše dekorativní účel. Palivem je etanol, a proto nepotřebuje vývod ke komínu. Nefunguje ale jako klasický krb nebo krbová kamna, a to z důvodu omezené doby hoření. Někdy vydrží jen dvě hodiny. Vytopit místnost tedy nedokáže. Jeho funkce je tak primárně estetická a je řešením pro ty, jimž absence komína nedovoluje pořídit si standardní krb. 

Biokrb je řešením pro domy bez komínů Foto: Biokrb je řešením pro domy bez komínů. Foto: istock.com

Další články do chladného počasí:

Jak rozmrazit sklo za minutu?

Jak rozmrazit přední sklo auta za méně než minutu? Máme geniální návod!

Co s padajícím sněhem?

Tající sníh na střeše: Co s ním, aby nikomu neublížil?

reklama

Článek je zařazen v: krb , kamna , biokrb , krbová kamna

reklama

Přečtěte si také