Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Chemie je mocná. Někdy ale až moc. Domácnost můžete uklidit i bez pomoci chemických přípravků! Ty nejúčinnější čisticí prostředky máte totiž přímo ve své kuchyni. Co všechno vyčistíte octem, jedlou sodou a citronem?
Vydáno: 29.10.2018
Jde to i bez chemie!
Autor: istock.com Jde to i bez chemie!

Dnes máme na vše miliony chemických přípravků – nejen čisticích, ale oživujeme chemicky koberce, s chemií utíráme prach, voníme si vzduch. Každý rok tak do svého domova napěchujeme x tub, lahví či sprejů chemikálií. Zkuste je nahradit.

Základem je ocet (citron) a soda. Ocet s citronem jako přírodní kyselina, soda jako zásada.

Co vyčistí ocet v domácnosti?

Oprášíte-li znalosti chemie ze základní školy, rozpomenete se, že kyselina reaguje se zásadou. Ocet tedy pomáhá odstraňovat vodní kámen (což jsou především soli vápníků a hořčíku). Proto ho využijete všude tam, kde byste si kupovali speciální čisticí prostředky proti vodnímu kameni: do myčky dejte šálek octa a pusťte ji naprázdno stejně, jako byste ji pustili se speciálním čističem na myčku. Podobně postupujte u pračky a varné konvice: naplňte ji vodou s octem, zapněte a po převaření vodu po nějaké chvíli vylijte. Do vodovodních odpadů můžete preventivně nalít ocet a nechat působit. S octem můžete otřít i obklady kolem vany, umyvadla, kde se také usazuje vodní kámen.

Pusťte se do podzimního úklidu!

Podzimní úklidový manuál: 5 věcí, na které během léta nebyl čas

Kam schovat nepořádek?

Kam schovat nepořádek? Průvodce pro všechny, kdo neradi uklízí

Ocet odstraňuje ale i mastné skvrny. Zároveň má antiseptické účinky, to znamená, že dokáže potlačovat množení plísní a i některých bakterií. Proto místo sava můžete na plíseň aplikovat ocet. Můžete ho rovněž přidat i do kbelíků s vodou, když vytíráte podlahu. Ale pozor, nepoužívejte ocet tehdy, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec, protože pak by ji ocet postupně časem naleptal – tedy nepoužívejte ocet na mramor či teracco. Naopak ocet samozřejmě přidejte do vody, pokud uklízíte po malířích či zednících. A jeden poslední fígl: přidejte trochu octa do vody a vlhkým hadrem přejeďte koberec. Nejenom že se vlhkým hadrem dobře odstraňují nečistoty z koberce, ale oživíte tak i jeho barvu.

Citron

Kyselina v citronové šťávě funguje podobně jako ocet, navíc si poradí i se rzí, má také antibakteriální, tedy dezinfekční účinky.

Citron je v domácnosti téměř zázračný.
Autor: istock.com Citron je v domácnosti téměř zázračný.

Jedlá soda v domácnosti

Jedlá soda je neuvěřitelným bojovníkem proti mastnotě. Dejte sodu do vařící vody a do vzniklého roztoku ponořte například mřížku z plynového vařiče. Uvidíte, jak nánosy mastnoty půjdou samy dolů.

Soda je v domácnosti velkým pomocníkem.
Autor: istock.com Soda je v domácnosti velkým pomocníkem.

Mohlo by vás zajímat:

Jaké ekologické změny můžete udělat už dnes?

7 malých změn v domácnosti, kterými pomůžete životnímu prostředí

Síťovka je opět v kurzu

Konec plastovým pytlíkům. Takové sáčky na potraviny vám budou všichni závidět

Jak na eko koupelnu?

Přírodní vůně a méně plastu: Vybavte si koupelnu v ekologickém stylu!

Najděte jim jejich místo

Jak doma skladovat potraviny. Víte, kde uložit česnek či rajčata?

Článek je zařazen v: úklid , ocet , jedlá soda , citron , ekologie , bez chemie , chemie , jistota
Speciály: Ekologické bydlení

reklama