Bydlení

29. října 2018 06:00

Markéta Zídková

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Chemie je mocná. Někdy ale až moc. Domácnost můžete uklidit i bez pomoci chemických přípravků! Ty nejúčinnější čisticí prostředky máte totiž přímo ve své kuchyni. Co všechno vyčistíte octem, jedlou sodou a citronem?

Dnes máme na vše miliony chemických přípravků – nejen čisticích, ale oživujeme chemicky koberce, s chemií utíráme prach, voníme si vzduch. Každý rok tak do svého domova napěchujeme x tub, lahví či sprejů chemikálií. Zkuste je nahradit.

Základem je ocet (citron) a soda. Ocet s citronem jako přírodní kyselina, soda jako zásada.

Co vyčistí ocet v domácnosti?

Oprášíte-li znalosti chemie ze základní školy, rozpomenete se, že kyselina reaguje se zásadou. Ocet tedy pomáhá odstraňovat vodní kámen (což jsou především soli vápníků a hořčíku). Proto ho využijete všude tam, kde byste si kupovali speciální čisticí prostředky proti vodnímu kameni: do myčky dejte šálek octa a pusťte ji naprázdno stejně, jako byste ji pustili se speciálním čističem na myčku. Podobně postupujte u pračky a varné konvice: naplňte ji vodou s octem, zapněte a po převaření vodu po nějaké chvíli vylijte. Do vodovodních odpadů můžete preventivně nalít ocet a nechat působit. S octem můžete otřít i obklady kolem vany, umyvadla, kde se také usazuje vodní kámen.

Ocet odstraňuje ale i mastné skvrny. Zároveň má antiseptické účinky, to znamená, že dokáže potlačovat množení plísní a i některých bakterií. Proto místo sava můžete na plíseň aplikovat ocet. Můžete ho rovněž přidat i do kbelíků s vodou, když vytíráte podlahu. Ale pozor, nepoužívejte ocet tehdy, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec, protože pak by ji ocet postupně časem naleptal – tedy nepoužívejte ocet na mramor či teracco. Naopak ocet samozřejmě přidejte do vody, pokud uklízíte po malířích či zednících. A jeden poslední fígl: přidejte trochu octa do vody a vlhkým hadrem přejeďte koberec. Nejenom že se vlhkým hadrem dobře odstraňují nečistoty z koberce, ale oživíte tak i jeho barvu.

Citron

Kyselina v citronové šťávě funguje podobně jako ocet, navíc si poradí i se rzí, má také antibakteriální, tedy dezinfekční účinky.

Jedlá soda v domácnosti

Jedlá soda jeneuvěřitelným bojovníkem proti mastnotě. Dejte sodu do vařící vody a do vzniklého roztoku ponořte například mřížku z plynového vařiče. Uvidíte, jak nánosy mastnoty půjdou samy dolů. Jedlou sodu můžete použít i při praní, dokáže vybělit prádlo.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také