Bydlení

16. prosince 2020 14:00

redakce Prima Zoom

Ruský milionář postaví příbytek sibiřské poustevnici. Přečká v něm kruté mrazy

Říká se jí nejosamělejší žena světa. Agafja Lykova žije bez kontaktu s moderní civilizací od narození. Obývá několik stavení v pohoří Sajany při hranicích Ruska a Mongolska, kde během zimy klesá teplota na –50 °C. Sedmdesátnice odmítá stěhování do města a je v horském údolí naprosto spokojená.

Ruský podnikatel Oleg Deripaska, jehož jmění se odhaduje na více než dvě miliardy dolarů, se rozhodl, že Agafje Lykové postaví nový srub. Měl by být hotový začátkem příštího roku a na místo by ho po částech mělo dopravit osmnáct leteckých zásilek. Bude se jednat o dřevěný příbytek, na jaký je Agafja zvyklá.

Nikdy nebyla ve městě

Poustevnice žije vopuštěné oblasti Sibiře a do nejbližšího města to má přes 240 kilometrů. Její kontakt snaší civilizací se ani nedoporučuje, protože ženin organismus není zvyklý na běžně rozšířené viry a bakterie. Přesto se lidé o kontakt spoustevnicí pokoušejí. Její příběh je čím dál tím známější a láká dobrodruhy, kteří chtějí Agafju poznat.

Rodinu Lykových objevili průzkumníci vsedmdesátých letech. Lykovi patřili krodinám, které unikly před pronásledováním bolševiků a ukryly se před terorem vodlehlých oblastech Sibiře. Agafja se tu narodila a dnes je poslední žijící členkou rodiny. Jejím jediným kontaktem sdnešním světem je syn jednoho z geologů, kteří Lykovi před více než čtyřiceti lety objevili.

Další příběhy:


Přečtěte si také