Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Architekt izoloval svůj první dům papírem

Experiment, který funguje.
Vydáno: 11.07.2016
Do papíru ve stěnách se hlodavci ani žádný hmyz ani po letech údajně nepustili

Tak jako všude, i mezi domy se najdou prvotiny. Architekt Ondřej Pleštil začal s malou chatou na první pohled skromně, o to více ale experimentoval s konstrukcí i s materiály.

První dům autor navrhl a svépomocí vystavěl jako svou prvotinu v Bořkově u Semil. Prototyp minimálního bydlení pro jednu osobu vybudoval s ohledem na její skromný rozpočet. Jednoduchá dvoupatrová dřevostavba o rozměrech 6 x 6 x 6 m je výjimečná v mnoha ohledech. Historický dřevěný skelet z masivních profilů je spojovaný takřka výhradně tesařskými spoji. Dům vypadá jako klasický hrázděný, ale není. Stěny totiž vyplňuje směs rozdrceného novinového papíru a pilin natlačená do bednění mezi tesařské konstrukce. Zvenku i zevnitř je pak omítka.

 

Tesařské spoje dostaly přednost před kovovými spojkami
Tesařské spoje dostaly přednost před kovovými spojkami
archiv ČCA

Sklep – který je mimo dům – je z místního kamene jen gravitačně seskládaného na sebe. Rozměry chaty a její proporční členění vychází z teorie zlatého řezu a ze systému Modulor Le Corbusiera, který pracuje s ideálními proporcemi lidského těla. Architekt, který domek pojal jako experiment, použil zmíněný modulární systém úplně do důsledku.  

V přízemí jsou zádveří, obytný prostor s WC a koupelnou, v patře pak dva půdní prostory se spojovací chodbou. Obě podlaží spojuje dřevěné mlynářské schodiště. Terasu před domem autor vydláždil betonovými dlaždicemi, které s kamarády zachránil z bývalého obchodního domu „Ještěd“ v Liberci během jeho demolice v roce 2009.

Autor sám o svém prvním domě pojednává na tomto videu. Kromě toho o něm vydal i knihu První dům.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat: 

Nejprve potřebujete bagr, aby vyhloubil „základní jámu“

Rodina si postavila podzemní dům, aby se vyhnula vysokým cenám za bydlení

Bývalý podnikatel si za svůj domov vybral jeskyni. Velká Británie, hrabství Worcestershire, Wyre Forest

Bydlení pro Hobita. Muž se dobrovolně odstěhoval do jeskyně a vybudoval z ní nádherný dům

Reklama
Článek je zařazen v: dům, recyklovaný, izolace papírem, Architekt Ondřej Pleštil
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama