29. května 2017 14:00
Klára BeščecováArchitekti mikrobytu předvedli, jak na 21 m² vykouzlit hezký byt
Vtěsnat byt do prostoru o ploše pouhých 21 m² není žádný med. Skupina architektů a designérů z berlínského studia Spamroom se o to nicméně pokusila. Nakolik šikovné je vestavěné patro a víceúčelové jádro, posuďte sami.
Třebaže berlínský Micro-Apartment Moabit je bezmála třikrát větší než titěrný příbytek ve francouzské metropoli, o němž jsme psali zde, i tady bylo nutné účelně využít každý centimetr prostoru. Byt vdomě zpočátku 20. století vberlínské čtvrti Moabit byl původně rozdělený na dvě miniaturní místnosti se společným WC kdesi na chodbě. Koupelna přitom podle architekta zabírala neúměrně prostoru na úkor obývací zóny, místa pro vaření a prostoru pro spaní. Chaotický kumbál architekti přeměnili na byt tím, že vybourali příčky a celý prostor tak otevřeli. Následně vněm zařídili komfortní obývací zónu, spací zónu, dobře vybavenou malou kuchyň i malou koupelnu a také spoustu úložných prostor.
Nejdůležitější pro vytěžení prostoru je ústřední jednotka, zjejíž jedné strany je koridor s kuchyňským koutem, zdruhé strany vstupní chodba do bytu s koupelnou a zboku pak úložné prostory. Starší zástavba – německy Altbau – vyniká vysokými stropy. Výše popsaný funkční celek nesahá až ke stropu, ale naopak je co nejnižší, aby nahoře zbylo místo pro vestavěné patro. To spočívá na ocelové konstrukci a po obvodu je důvtipně zakryly přesahující kuchyňské a další skříňky. Integrovaný nábytek tak plní estetickou funkci a současně funguje i jako zástěna a mantinel. I zpostele jsou po ruce knihy uložené vtomto mantinelu a nechybí ani plocha pro práci snotebookem. Zmíněná koupelna rozhodně není velká, zaujímá pouhé 2 m², je vybavená titěrným zařízením a vchází se do ní posuvnými dveřmi, které rovněž šetří místem. Žádná rozmáchlá gesta si vní majitel dovolit nemůže, ale umýt a oholit se tam dá.
Micro-Apartment Moabit byl dokončený letos vbřeznu.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: