Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Architekti mikrobytu předvedli, jak na 21 m² vykouzlit hezký byt

Vtěsnat byt do prostoru o ploše pouhých 21 m² není žádný med. Skupina architektů a designérů z berlínského studia Spamroom se o to nicméně pokusila. Nakolik šikovné je vestavěné patro a víceúčelové jádro, posuďte sami.
Vydáno: 29.05.2017
Z boku na kuchyňskou linku navazují úložné prostory
Z boku na kuchyňskou linku navazují úložné prostory Autor: Spamroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Třebaže berlínský Micro-Apartment Moabit je bezmála třikrát větší než titěrný příbytek ve francouzské metropoli, o němž jsme psali zde, i tady bylo nutné účelně využít každý centimetr prostoru. Byt v domě z počátku 20. století v berlínské čtvrti Moabit byl původně rozdělený na dvě miniaturní místnosti se společným WC kdesi na chodbě. Koupelna přitom podle architekta zabírala neúměrně prostoru na úkor obývací zóny, místa pro vaření a prostoru pro spaní. Chaotický kumbál architekti přeměnili na byt tím, že vybourali příčky a celý prostor tak otevřeli. Následně v něm zařídili komfortní obývací zónu, spací zónu, dobře vybavenou malou kuchyň i malou koupelnu a také spoustu úložných prostor.

Velká okna, otevřený prostor a světlé barvy účinně zahánějí jakýkoli pocit stísněnosti
Velká okna, otevřený prostor a světlé barvy účinně zahánějí jakýkoli pocit stísněnosti
Spamroom

Nejdůležitější pro vytěžení prostoru je ústřední jednotka, z jejíž jedné strany je koridor s kuchyňským koutem, z druhé strany vstupní chodba do bytu s koupelnou a z boku pak úložné prostory. Starší zástavba – německy Altbau – vyniká vysokými stropy. Výše popsaný funkční celek nesahá až ke stropu, ale naopak je co nejnižší, aby nahoře zbylo místo pro vestavěné patro. To spočívá na ocelové konstrukci a po obvodu je důvtipně zakryly přesahující kuchyňské a další skříňky. Integrovaný nábytek tak plní estetickou funkci a současně funguje i jako zástěna a mantinel. I z postele jsou po ruce knihy uložené v tomto mantinelu a nechybí ani plocha pro práci s notebookem. Zmíněná koupelna rozhodně není velká, zaujímá pouhé 2 m², je vybavená titěrným zařízením a vchází se do ní posuvnými dveřmi, které rovněž šetří místem. Žádná rozmáchlá gesta si v ní majitel dovolit nemůže, ale umýt a oholit se tam dá.

Micro-Apartment Moabit byl dokončený letos v březnu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Rychloúklid za 30 minut

Uklidit celý byt za 30 minut? Jde to!

Tato přestavba staré garáže na obyvatelnou chatu nazvanou Garage je cenami ověnčený debut archi studia Graypants ze Seattlu

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Koupě bytu je zpravidla největší investicí v životě běžného smrtelníka

Nový způsob podvodů s byty? Nabízejí se neexistujícící reality. Proč?


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama