Bydlení

5. května 2015 04:55

Markéta Zídková

Nový způsob podvodů s byty? Nabízejí se neexistujícící reality. Proč?

Požadavek zálohy na byt, který jste neviděli, je stará vesta. Nově podvodníci falešnými inzeráty loví i možné klienty pro úvěrové společnosti.

Po měsících pročítání inzerátů zoufalého zájemce o byt potěší slibně znějící nabídka. Příjemná ulice, rozumná cena, dostačující výměra a příhodné dispozice vybízejí k rychlému jednání. Jenže, ouha – na uveřejněném čísle několik dnů nikdo nereaguje na telefonáty ani na zaslané zprávy. Zájemce tedy tráví víkend v napjatém očekávání a zároveň s pochybnostmi, neboť postupně zjišťuje, že v inzerátu uvedené údaje neodpovídají skutečnosti.

Jako se tomu stalo novopečenému otci rodiny Filipu Ž. z Prahy. V jednom inzerátu na službě Sreality.cz podle podoby oken, koruny stromu a fasády protilehlého domu posléze bezpečně rozpoznal, že nabízený byt není ve 4., ale v 2. patře. To však uvedený makléř, který nakonec přece jen zavolal zpět, popřel. Jedná se o byt v jiném čísle a inzerované patro sedí, trval si na svém volající, třebaže jej už letmý pohled do služby Google Streetview usvědčoval ze lži.

Jak také vyplynulo z dalšího rozhovoru, zadavatel zjevně falešného inzerátu žádný byt nenabízel. Místo toho jevil ochotu ke schůzce a lákal na přístup k jakémusi neveřejnému registru bytů a přiznal, že pracuje pro Modrou Pyramidu. Vidina pěkného bytu se tak rozplynula nejspíše jen v pokusu rozšířit databázi klientů Komerční banky.

S případem využití podvodného inzerátu pro rozšíření databáze konkrétního hypotečního domu se setkávám prvně,“ komentuje svérázné počínání obchodníka manažer služby Sreality.cz Michal Zadák. Na dva tisíce inzerátů, které každý den přibydou na zmíněném serveru, připadá tisícovka podezřelých, které Zadákem vedený tým opravuje či rovnou blokuje. Toto množství je dlouhodobě neměnné a ani v poslední době se nijak nezvyšuje, typicky jde ale o pokus vylákat ze zájemců o byt či pronájem peníze jako zálohu na poplatky údajně spojené s inzerovaným bydlením.

Jak se ochránit před podvody s byty?

I když se všechny realitní servery snaží podezřelým inzerátům bránit, vyhledávat je a ověřovat, ta nejdůležitější ochrana je na vás. Kromě podezřele nízké ceny napovídá, že něco není v pořádku, když "majitel" bytu není schopen běžné komunikace. Zahraniční podvodníci pak odpovídají na dotazy pomocí překladače, komunikují výhradně přes internet a osobní schůzky odmítají nebo odkládají. Podvrh ovšem často poznáte už ze samotných fotografií. „Pokud v zahradě vidíte kaktusy, případně se na horizontu tyčí Alpy, asi tušíte, odkud vítr fouká,“ uvádí Zadák příklady méně důsledných podvodníků.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Alpy dům podvod byty reality Komerční banka skutečnost Modrá pyramida stavební spořitelna Google Street View

Přečtěte si také