10. srpna 2015 06:00
Markéta ZídkováBoty vyleští slupka od banánu, dech osvěží skořice aneb Jak chytře nahradit chemii
To jsou pomocníci, kteří dokážou nahradit většinu chemických přípravků používaných v domácnosti.
Doma chceme čisto, to je jasné. Ale běžně používané čističe zbytečně zatěžují nejen naši peněženku, ale také životní prostředí. To hned dvěma způsoby – chemikáliemi, které obsahují, ale také velkým množstvím obalového odpadu, který po jednom použití skončí na skládce, kde se rozkládá stovky let.
Z hlediska odpadu je na tom nejhůř Austrálie, která ho vyprodukuje obrovské množství. Z průzkumů vyplývá, že kdybychom měli všichni na planetu podobný ekologický dopad, jako má Austrálie, potřebovali bychom 3,6 Zemí k zachování našich obrovských nároků. Světový fond na ochranu přírody (WWF) právě zde rozjel novou kampaň, která poukazuje na zbytečné plýtvání. Na produkty, jejichž obaly končí na skládce, které ve skutečnosti nepotřebujeme.
Ano, pokud bychom se měli rozhodovat mezi čistotou domácnosti a ekologií, u většiny z nás by vyhrála čistota. Jenomže vtip je v tom, že se nikdo rozhodovat nemusí. Ekologické a mnohdy zcela přírodní prostředky na úklid fungují kolikrát dokonce lépe než ty chemické.
Domácnost bez chemie - Obrázek 3 Zdroj: just.net.au
Aby toto WWF lidem v Austrálii připomněla, vytvořila řadu instalací. Do biologicky rozložitelného papírového kartonu naaranžovali přírodní ingredience vhodné k čištění – například skořici místo ústní vody či citrony, jimiž skvěle vyčistíte veškerá skla v domácnosti.
Domácnost bez chemie - Obrázek 4 Zdroj: just.net.au
Několik jednoduchých kroků, to je vše, co je zapotřebí. Drobné změny mohou znamenat mnoho, když je udělá hodně lidí. Například pomohou vytvořit čistší a udržitelnější budoucnost. "Začněte s tvořením lepšího zítřka už dnes," píše se na stránkách projektu.
Čím tedy můžete nahradit běžné úklidové prostředky?
Čistič vany – grapefruit
Vezměte jeden středně velký grapefruit a rozřízněte ho na polovinu. Jednu vězměte a bohatě posolte, poté očistěte vanu či sprchový kout. Nakonec opláchněte vodou a je hotovo.
Čistič toalet – jedlá soda a ocet
Smíchejte půl hrnku jedlé sody a půl hrnku octa, aplikujte na znečištěnou toaletu, nechte chvilku působit a nakonec opláchněte. Zápach i usazeniny jsou pryč.
Popáleniny – med a okurka
Spálíte-li se například o žehličku nebo o horkou troubu, nemusíte hned běžet do lékárny. Na popáleniny aplikujte obyčejný včelí med a uvidíte, jak rychle se budou hojit.
Na popáleniny od slunce je zase dobrá obyčejná okurka, kterou nakrájíte na plátky a přiložíte na popálená místa. Okurka poškozenou pokožku krásně zchladí a pomůže s hojením.
Krém na boty – banán
Máte kožené či koženkové boty, které musíte pravidelně leštit, aby byly pěkné? Postačí vám obyčejný banán. Tedy přesněji – slupka od banánu. Stačí obuv přetřít vnitřní stranou slupky a vyleštit obyčejným hadříkem.
Repelent – pomeranč
Do repelentů se dává opravdu hodně chemie, takže není příliš záhodno aplikovat je přímo na kůži. Ale co dělat, když komáři útočí? Oloupejte pomeranč a slupkou potřete místa, která vám koukají z oblečení. Komáry to spolehlivě odežene. A pokud se potřebujete zbavit komárů v místnosti, rozkrojte na polovinu citron a do jedné poloviny zhusta napíchejte hřebíček. Položte na otevřené okno a máte od hmyzáků pokoj.
Zajímá-li vás více chytrých nápadů, podívejte se na stránky projektu: just.net.au
(web)
Mohlo by vás zajímat: