Byt a kancelář v jednom: Odvážný projekt plný barev od Jana Beka ukazuje, že to jde
Barevné stěny doplňují původní historické klenby a nábytek z ořechového dřeva. Jan Bek vytvořil ateliér, ve kterém se nejen pracuje, ale také bydlí. Podívejte se do zajímavě řešeného dvoupatrového prostoru, kterému nechybí kuráž.
Netradiční ateliér vznikl vcentru Prahy a respektuje původní architekturu, nové podhledy se tu nebudovaly. Jan Bek zachoval valené klenby vnižším patře i trámoví vrchního podlaží. „Původní prvky se snažíme maximálně využít,“ říká Jan Bek, ale upozorňuje, že vmnohých bytech se kvalitních historických prvků moc nedochovalo. Tento projekt je tak vítanou výjimkou.
Pracovna a byt v jednom
Klient chtěl vytvořit prostor, ve kterém by mohl pracovat, přijímat návštěvy a občas i přenocovat. Bylo tak potřeba spojit reprezentativní a obytnou funkci. Veřejná část se nachází vnižším patře. Tam může klient jednat se svými partnery, je tu jídelní stůl pro šest osob a malá kuchyňka skrytá za harmonikovými dveřmi. Vešla se sem i koupelna stoaletou a sprchovým koutem.
Do horního patra se vystoupá po točitých schodech. Najdete tu pracovnu svelkým stolem a křeslem pro relaxaci. Za ní se skrývá ložnice. Interiéru dominují barva dřeva a odstíny tmavě modré a zelené. Jan Bek rád pracuje sčeskými nábytkářskými firmami a interiér tak doplnil nábytkem od společností Ton, Polstrin, Situs nebo Bomma. Sám se svým studiem se ujal návrhu koupelnového nábytku a kuchyňské linky.
Odvážné barvy
Klient se nebál experimentovat, Jan Bek tak pracoval se sytými odstíny zelené a modré. „Z 90 procent používáme vprojektech bílé zdi. Osobně nejsem vyznavačem barevných stěn, hraji si spíše stexturami, tedy cihelnými nebo dřevěnými obklady, stěrkami imitujícími beton a podobně,“ říká architekt. Odvaha se ale vyplatila, interiér působí elegantně, a přitom je dostatečně výrazný. Klient se navíc na projektu podílel výběrem doplňků a maleb.