návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Češi a šetření: Vyhodíme třetinu jídla, co koupíme. Kde ještě plýtváme?

zidkovm , Vydáno: 23.01.2015
Máte v baterii perlátor?
Autor: ikea Máte v baterii perlátor?
Rádi bychom ušetřili na energiích i jídle, přesto zbytečně plýtváme. Kde? To zjišťoval průzkum společnsti IKEA.

reklama

Myjeme nádobí pod tekoucí vodou, máme staré klasické žárovky, rajčata a banány dáváme do ledničky – to vše jsou zažité návyky, kvůli kterým očividně vyhazujeme peníze z okna. A pak jsou méně zřejmé způsoby, chování, kvůli kterým nám utíkají peníze: plýtváme: máme staré vodovodní baterie bez perlátorů, které by proud vody naředily vzduchem, či sklokeramickou varnou desku, která spotřebovává více než indukční. Nicméně – jak se my Češi stavíme k šetření energiemi a jídlem, kde plýtváme? To zjišťoval průzkum zaměřený na život v českých domácnostech a na jejich přístup k šetrnému životnímu stylu, který realizovala společnost IKEA Česká republika ve spolupráci s výzkumnou agenturou Simply 5. A z něj vyplynula následující zjištění:

Češi chtějí šetřit

IKEA - grafy šetření  - Obrázek 3 Foto:

Češi chtějí žít mnohem ohleduplněji k životnímu prostředí a šetřit svou kapsu víc než dříve. Celkem 71 % českých domácností se zajímá o snižování spotřeby energie a vody a množství odpadu více než před pěti lety. Více než 90 % z nich se o tuto oblast aktivně zajímá a polovina domácností si snižování spotřeby energie a vody dala jako novoroční předsevzetí.

Pro 31 % Čechů je hlavní motivací snížení výdajů domácnosti, ale 65 % myslí jak na úsporu financí, tak i na ohleduplnost k životnímu prostředí. Mnoho z nich si však neví rady, jak výdaje za energii a vodu snížit. Řada domácností také nyní zbytečné plýtvá. Bezmála 60 % procent z nich například vyhazuje nespotřebované jídlo aspoň jednou měsíčně.

Závěry výzkumu? Podívejte se na video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak moc Češi plýtvají v domácnosti?

„Stále více Čechů chce žít doma úsporněji a šetřit životní prostředí, což je jedním z nejsilnějších současných trendů v bydlení. Chtějí se chovat zodpovědněji, ale vidí v tom i příležitost, jak snížit své výdaje. Řada z nich však neví, jaká řešení zvolit, nebo se jim zdá, že jsou to jen maličkosti. Přitom mají opravdu velký vliv. Domácnosti mohou bez snižování svého komfortu života doma rychle a jednoduše ušetřit tisíce korun za rok,“ říká Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj ve společnosti IKEA ČR.

Jak rychle snížit výdaje

Žárovky

IKEA - grafy šetření  - Obrázek 4 Foto:

Mezi způsoby, jak snížit výdaje, patří například výměna žárovek. „Výsledky průzkumu ukázaly, že 39 % Čechů stále používá neúsporné běžné žárovky a 10 % respondentů dokonce používá výhradně tyto žárovky. Přitom výměnou jedné z nich za úspornou žárovku s LED technologií lze při běžném používání ročně ušetřit i více než 300 korun,“ zmiňuje jeden z příkladů Víšek.

Výměnou více běžných žárovek v bytě za úsporné LED žárovky lze tak rychle a jednoduše ušetřit až tisíce korun ročně. Šetrná a chytrá řešení jsou navíc nyní cenově dostupná a počáteční investice se vrátí nejpozději v řádech měsíců.

Na čem Češi vaří

Dle průzkumu celkem 53 % z dotazovaných používá plynové sporáky,
dalších 12 % českých domácností energeticky náročné elektrické sporáky
a jen 8 % respondentů moderní indukční varné desky. Ty jsou přitom až o 40 % úspornější a vaří o 60 % rychleji než desky sklokeramické, které v ČR používá 25 % domácností.

V úspoře vody máme největší rezervy

Průzkum také odhalil, že téměř 80 % českých domácností občas myje nádobí nešetrně pod tekoucí vodou a téměř třetina (31 procent) takto myje nádobí většinou. Při jednom mytí tak spotřebují až 120 litrů vody, čímž zbytečně utrácejí své peníze a chovají se i nešetrně k životnímu prostředí.

Třídíme odpad

IKEA - grafy šetření  - Obrázek 1 Foto:

Nejčastějším způsobem šetrného chování Čechů v domácnostech je třídění odpadu. „Více než 90 % dotazovaných v průzkumu uvedlo, že doma třídí odpad. Zajímavým zjištěním však je, že celkem 62 % domácností používá na třídění vlastní systém, který nejčastěji představuje několik plastových či papírových tašek.

Bezmála 10 % domácností používá chytrá řešení v podobě moderních systémů a košů, která jim usnadňují třídění,“ prozrazuje Víšek.

 

Při nákupu jednu tašku ze tří rovnou házíme do koše

IKEA - grafy šetření  - Obrázek 2 Foto:

Další z hlavních témat současnosti je plýtvání jídlem. „Bezmála 60 % českých domácností vyhazuje nevyužité potraviny minimálně jednou měsíčně a pětina (20 %) dokonce jednou týdně. Pokud jde o plýtvání potravinami, tak nejvíce šetrní jsou senioři a nejméně lidé v mladším a středním věku (20 až 40 let) a překvapivě i rodiny s dětmi,“ zmiňuje výsledky průzkumu Víšek.

„Nastupujícím pozitivním trendem však je, že dle průzkumu 83 % Čechů již nyní věnuje pozornost správnému skladování potravin v chladničce,“ uzavírá Víšek.

Další zajímavá zjištění průzkumu:

• Pětina (20 %) českých domácností vyhazovala během Vánoc nespotřebované jídlo.

• Zájem o snížení spotřeby vody, energie i produkovaného odpadu mají všechny generace, muži i ženy a rodiny i jednotlivci (vždy nad 90 % respondentů).

• 27 % Čechů alespoň občas zachytává studenou vodu, než začne z kohoutku téct teplá, a dále ji využívá např. na zalévání rostlin.

• Pouze 21 % českých domácností pěstuje bylinky v bytě nebo na balkoně. Není to pro nás tak běžné jako pěstování rostlin na zahradě.

• Téměř v polovině domácností (49 %) si Češi odložili některé z vánočních dárkových papírů na příští rok.

• Více než 40 % domácností používá výhradně nebo většinou baterie, které nelze nabíjet.

Pozn.

Průzkum byl realizován ve spolupráci společnosti IKEA Česká republika a agentury Simply5 na reprezentativním vzorku 500 domácností České republiky v srpnu 2014 a v lednu 2015.

(mar)

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Ilustrační foto

6 tipů, jak ušetřit za topení teď hned

Vlastně stačí málo

Šest rad, jak vybírat kuchyňské spotřebiče

reklama

reklama

Přečtěte si také