návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Češky se stydí objednat si paní na úklid. Je to dědictví komunismu?

Vydáno: 16.01.2019
České ženy nemají pomocnici.
Autor: istock.com České ženy nemají pomocnici.
Je to tak trochu pošramocené dědictví. České ženy byly zejména v dobách minulého režimu vychovány tak, aby se co nejlépe postaraly o domácnost. Jenže i když vaření, praní či uklízení není prioritou dnešních žen, přesto se Češky obávají pozvat si výpomoc do domácnosti. Utrpělo by tím jejich ego. Vyplývá to z průzkumu.

reklama

Podobné pocity má až 37 % všech respondentek, jak uvádí celorepublikový průzkum. Úklid je stereotypně vnímán spíše jako ženská záležitost.

Úklid není jen ženská záležitost.
Autor: istock.com Úklid není jen ženská záležitost.

“Dříve ženy zvládaly práci, péči o dítě, večeři i úklid o domácnost. I když se podle respondentů doba už mění a ženy mají své úspěšné kariéry a koníčky, vnímání ostatních se příliš nezměnilo. Žena tak může být vnímána jako neschopná. Přitom se od ní očekává, že bude dokonalá. Nejvíce překvapující je fakt, že ženy se samy sebe ptají, zda tomu tak opravdu není,” říká k průzkumu Michaela Somolová z webu Lidská síla s tím, že až 74 % žen očekává, že při objednání výpomoci do domácnosti je podpoří jejich partner.

Povrch zařízení kuchyně je neustále vystavený mastnotě

Jak nejjednodušeji vyčistit kuchyňskou linku pokrytou mastnotou? Obyčejným olejem!

Citronová šťáva si poradí v koupelně s nejrůznějšími skvrnami

Citron v koupelně: 5 potíží, s kterými si snadno poradí

Průzkum dále říká, že téměř každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu. Nemusí jít o přímé výtky či narážky od příbuzných, ale i od kamarádek a známých.

Někdo by nesnesl, že je v domě někdo cizí.
Autor: istock.com Někdo by nesnesl, že je v domě někdo cizí.

Někdo cizí v domě?

Se svými zkušenostmi se některé ženy podělily: “Byl u nás na návštěvě kamarád mého přítele a jeho žena. Ona si všimla manuálu, který visel pod magnetem na lednici. Je to manuál pro paní na úklid, kde jí z času na čas napíšu, co je třeba udělat, když se nevidíme. Ptala se, na co to? Bez přemýšlení jsme jí odpověděla, ale ona mě zahrnula argumenty, jak je to hrozné, když nám do prostoru vstupuje někdo cizí, určitě to dělá nepoctivě a že ona by nikdy k něčemu podobnému nesvolila. Načež přidala i pár rad, jak to dělá ona, když doopravdy nestíhá. Vyzněla jsme z toho jako úplná hlupka, co nedokáže koordinovat svůj život. Byla jsem zaražená, tak jsem raději změnila téma,” svěřila se 30letá Marcela K. z Plzně.

Neberte předvánoční gruntování jako zlo, každé domácnosti zvýšená péče jenom prospěje
Autor: thinkstockphotos.com Neberte předvánoční gruntování jako zlo, každé domácnosti zvýšená péče jenom prospěje

Výjimkou nejsou ani ty případy, kdy muž sám navrhne, že pomoc v domácnost je vhodná,ale ženu zavalí vlna výčitek. Tak jak to popisuje Karel L. z Brna: “Já přesvědčuju manželku, abychom si na úklid někoho sehnali. Vadí jí, že by to ukazovalo, že jako nestíhá a co na to řeknou lidi.”

Každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu
Autor: iStock Každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu

Co s výčitkami?

Co je třeba s výčitkami dělat a jak se k podobným věcem postavit. Oporou by měli být nejen partneři, ale i zdravé sebevědomí ženy. “Tento pocit je třeba usměrnit, je třeba ženám říct, že je naprosto v pořádku nechat si doma uklidit. Že to o nich nevypovídá nic špatného. Doba se změnila a s ní i nároky na to, co má žena ve všech svých rolích dělat. Je dobré najít radost z kompromisu, tedy žena si může objednat dámu na úklid jen pro náročnější práce či například jen jednou za 14 dní. Tím se nezřeknou své role, ale zároveň efektivně využijí svůj čas, protože odmaštění trouby či detailní úklid WC či lednice za ně vyřeší někdo jiný,” radí závěrem Somolová.

Mohlo by vás zajímat:

Čistá matrace

Účinné triky, jak vyčistit matraci

Naučte se uklízet efektivně.

Novoroční úklid: Zahajte rok 2019 čistou domácností. Jak uklidit za pár minut?

reklama

Článek je zařazen v: úklid , paní na úklid , komunismus , peníze , životní styl , fakta , trendy , uklízečka , pomoc při úklidu

reklama

Přečtěte si také