Jak na to

14. ledna 2019 14:15

Tereza Javorová

Novoroční úklid: Zahajte rok 2019 čistou domácností. Jak uklidit za pár minut?

V lednu máme chuť začít dělat věci jinak a pokud možno lépe než rok předchozí. Naučíme vás tak, jak uklízet rychle a systematicky. Stačí si vzít na pomoc pár užitečných rad!

Uklízet samozřejmě nemusíte. Jenže v neuklizeném bytě se po čase přestanete cítit dobře, bude se vám hůř spát a nebudete se domů těšit. A to přece nechcete! Poradíme vám alepár rad a triků, aby vám práce lépe utíkala.Prověřili je zkušení “úklidáři” a tady jsou!

Udělejte si plán i nákup

Úklid sice není stavba garáže, ale uspořádat si věci v hlavě hodně pomůže. Není nic protivnějšího, než když začnete mýt okna a zjistíte, že vlastně nemáte dost čisticího prostředku nebo papírových utěrek. Na úklid si udělejte čas a klid, nakupte a připravte vše potřebné.

Horizontálně a vertikálně

Víte vlastně, jak správně uklízet, horizontálně a vertikálně? Napřed ukliďte zadní ložnice, pokoje, které používáte a obývák. Kuchyň si nechte jako odkladovou zónu a vyčistěte ji společně s koupelnou a WC až nakonec. Vertikálně je to tak, že s úklidem vždy začínejte odshora. Nejdříve ukliďte věci, které máte v dosahu očí a tahy dělejte vždy shora dolů. Mytí podlah by mělo být v úklidu až tou úplně poslední částí.

Jak na okna?

Při mytí oken začněte nejprve rámy a teprve až poté se vrhněte na skla. Na okna nepoužívejte prostředky určené na mytí nádobí, protože dělají šmouhy. Na sklech zůstanou zbytky tenzidů a okna se daleko rychleji zašpiní. Záclony dejte prát hned na začátku, aby byly vyprané ve chvíli, kdy končíte s úklidem. Budou hezky vonět a bytu vdechnou svěžest a pocit čistoty.

Čisticí prostředky rozhodují

Můžete uklízet bez chemie, jde to! Velkým pomocníkem vám bude jedlá soda, horká voda s octem nebo jednoduše pára. Takový parní čistič se hodí nejen na podlahy nebo mytí oken, ale i na údržbu sanity, dřezů, čalounění.

Pokud se raději spolehnete na chemii, zkuste jít s dobou a kupte profi přípravky s nanotechnologiemi. Čistí mnohem lépe než jiné produkty, a navíc na povrchu vytvoří neviditelný ochranný film, díky němuž se pak snáze udržují. Jsou vhodné na pevné materiály včetně nábytku, skla, nerezu nebo keramiky.

Buďte nemilosrdní

Vaši cestu za uklizeným bytem nesmí dehonestovat záplava starých krámů. Když už, tak už! Klidně vezměte novoročnígrunt jako možnost vyházet nepotřebné a staré. Buďte nemilosrdní! Připravte si několik velkých pytlů a do nich dejte vše, co překáží, stárne, nikdo to nepoužívá, práší se na to, neradi se na to díváte nebo se to do vašeho bytu nehodí. Uvidíte, jak bude fajn přivítat nový rok 2019 v pročištěném bytě!

(KU)

Další články:


Přečtěte si také