Jak na to

11. ledna 2019 16:36

maku-la@seznam.cz

Účinné triky, jak vyčistit matraci

Matraci je nutné alespoň občas vyčistit. Je to věc, na které denně strávíme několik hodin. Jak bychom se o ni měli starat, abychom předešli plísni, nečistotám a případným alergiím?

Matrace hraje nenahraditelnou roli vnašem životě. Každý den jí věnujeme vprůměru sedm hodin spánku. Je tedy jasné, že za čas je matrace plná prachu, skvrn, nečistot a někdy i plísní. Ztakové matrace můžeme lehce dostat alergii nebo dráždivý kašel.

Vpřípadě zdraví bychom na sobě nikdy neměli šetřit. Matrace je věc, do které se vyplatí investovat. Vdnešní době je na trhu nespočet variant, které dokážou uspokojit individuální potřeby zákazníka. O každou matraci bychom se však měli starat stejně důkladně.

Mnoho lidí netuší, jak se o matraci starat. Pokud chcete sobě a své rodině připravit ideální místo pro zdravý spánek plný příjemných snů, prohlédněte si naše tipy a triky.

Jak vyčistit matraci krok po kroku

1. Vysajte ji

Než začnete se samotným čištěním, matraci důkladně vysajte vysavačem snástavcem na tkaniny. Je to ten, který má na konci hlavice kartáč. Pokud ho doma nemáte, klasická trubice vám jej nahradí. Snažte se vysát celou plochu a důkladně veškeré švy a záhyby.

2. Soda odstraní pižmo

Přirozeně se vnoci potíme. Je tedy samozřejmé, že poměrná část našeho potu skončí vsamotné matraci. Ta může po čase nepříjemně zapáchat. Kosvěžení vám postačí jedlá soda, kterou nasypte na matraci a kartáčem ji lehce třete po matraci. Soda se zapracuje i dovnitř, což pomůže odstranit zpocený odér. Matraci pak nechejte alespoň hodinu odpočinout.

3. Opět ji vysajte

Vysavač budete potřebovat znovu. Tentokrát vysajte i sodu, která na matraci zbyla.

4. Vyrobte si čistič

Co budete potřebovat:

Prací prášek na běžné prádlo (bez bělidla)

Teplá voda

Rozstřikovač na rostliny

Houbička na nádobí

Do 250 ml teplé vody přidejte půl polévkové lžíce pracího prášku. Přidejte směs do spreje a naneste ji na matraci. Nechejte působit několik minut a poté houbičku zapracujte do matrace. Roztok pak ještě několikrát setřete houbičkou s čistou vodou a nechejte matraci uschnout. To samé bychom měli aplikovat i na druhou stranu matrace.

Jak na skvrnu od krve nebo moči?

Na skvrnu od krve vám bude nejlepším pomocníkem půl hrnku 3% peroxidu vodíku, který smíchejte se saponátem na nádobí a sčajovou lžičkou soli. Směs naneste na krvavou skvrnu a nechejte zaschnout. Poté pastu seškrábejte a znovu naneste bezbarvým hadrem vodík, který jemně vmasírujte. Skvrna by měla zmizet.


Přečtěte si také