Bydlení

30. ledna 2018 06:00

Tereza Javorová

Chcete bydlet jako hipster? 15 věcí, které musí mít pravý hipsterský byt

Hipstera poznáte na první dobrou. Sedí u kafe v openspace nejlépe někde v Holešovicích, má plnovous a brýle s kostěnými obroučky. Venku parkuje kolo a v upnutých kalhotách píše na laptopu s logem vykousnutého jablka třeba scénář. Jak to ale vypadá u pravého hipstera doma? Podívejte se!

Z hipster stylu už se dávno stal metropolitní trend, který již zdaleka není tak nevšední, jako tomu bylo před lety. Stále více lidí si oblíbilo retro kousky, homeoffice v kavárně a snaží se kombinovat práci a pohodlí. Pokud chcete trochu toho cool hipsterství vnést i k vám domů, násldující věci vám rozhodně nesmí chybět.

1) Gramofon

Žádná hi-tech záležitost, ani nic drahého. Hipsteři sice jedou v technologiích jako málokdo, ale mají nostalgická srdce a odkaz na staré dobré beatnické časy nesmí chybět ani při poslechu muziky. Gramofon - tedy dřevěný, trochu odřený a k tomu spousta dobrých desek z bazarů.

Gramofon je v hipster bytě povinnost! Foto: Pinterest.com

2) Cihlová zeď

Bůhví proč, ale skoro ve všech hipsterských prostorách a bytech se nachází jedna neomítnutá nebo na cihlu oloupaná zeď. Působí to pěkně syrově, dává to prostoru strukturu i nádech romantiky a vůbec to není špatné.

Cihlová zeď vypadá skvěle. Foto: Pinterest.com

3) Starý lodní kufr

To je ale úlovek! Pokud máte na půdě něco podobného po dědečkovi, neváhejte ani minutu. Hipster nechodí po designových studiích, ani si nevolá s truhlářem svého táty. Pokud potřebuje úložný prostor na boty, musí to mít grády s příběhem!

Starý kufr vypadá stylově. Foto: Pinterest.com

4) Knihovna

Nepotřebujete mnoho, stačí pár bytelných polic z použitého dřeva nebo palet a je to. Hipster nábytek recykluje a udržuje jeho příběh a paměť. U knihovny se cení především její obsah!

Knížky a gramofonové desky vám nesmí chybět. Foto: Pinterest.com

5) Originální spaní

Cokoliv, co nepřipomíná, A) hotelový pokoj, kam jezdí hipsterovi rodiče na dovolenou, B) Ložnici hipsterových rodičů. Dovoleny jsou všechny možné podivné postele včetně vysutých a závěsných lůžek, paland nebo futonů.

I v malém bytě se dá hrát velké divadlo. Foto: Pinterest.com

6) Plné stěny

Obrazů, koláží, fotografií, citací, rámečků nebo zrcadel. Hipsterův byt snese jakoukoliv nálož eklektické výzdoby dle vlastního gusta. Galerie vzpomínek se může rozrůstat, kam prostor dovolí. A pravidla? Žádná!

Stěny nesmí zůstat prázdné. Foto: Pinterest.com

7) Správné textilie

To není hedvábí nebo krep a už vůbec ne polyester. Do hipsterského bytu se nejlépe hodí něco etnického, rustikálního, folklorního, z přírodních materiálů, s hrubou strukturou nebo čisté plátno. Je tu ale podmínka - žádné komplety a sady, každý kus originál!

Pohodlí především. Foto: Pinterest.com

8) Retro kuchyňka

Hipsteři rádi vaří a nebojí se zašpinit se v kuchyni. Však ji také zásobují organickými produkty z tržišť a zahrad. Hipsterská kuchyňka je nevelká, ovšem plná origináních kusů a nebojí se mísit moderní technologie s bazarovými věcmi. Takový mlýnek na kávu nebo cedník po babičce bude to pravé ořechové!

Jako správný hipster samozřejmě milujete kávu! Foto: Pinterest.com

9) Vana na nožičkách

Jestli ji seženete, kupte ji! Jestli máte kam, postavte ji tam. A nemusí to být přímo koupelna, hipster si klidně vanu umístí do obytného prostoru, aby v ní mohl číst a popíjet lapsang souchong.

Volně stojící vana je v současnosti velmi trendy. Foto: Pinterest.com

10) Světýlka

Zatímco konvenční člověk si světýlka doma rozvěsí kolem 15. prosince a nejpozději 15. ledna je sundá, hipster se něčím takovým nenechá svazovat a “světýlkuje” celoročně. Je to krásné a pozitivní, tak proč ne?

Zeď ozdobte fotkami a světýlky. Foto: Pinterest.com

11) Půdy i sklepy

Proč hned byt? Hipster se klidně zabydlí na půdě a moc si neláme hlavu s její totální rekonstrukcí. Stejně tak se dá dobře bydlet ve sklepě, garáži nebo ateliéru. Ostatně, jak si myslíte, že vznikly v USA slavné tovární lofty k bydlení? Dnes v nich bydlí bohatí výstředníci, ale dříve představovaly útočiště pro umělce a intelektuály.

Ať už se považujete za hipstera, nebo ne, takovou ložnici by si přál snad každý. Foto: Pinterest.com

12) Balkony

Pokud má hipster k dispozici balkon, věřte, že z něj udělá báječnou relaxační zónu s koberci, polštáři, květinami, lampami, knihami a vodní dýmkou. Můžete jen závidět.

Vylaďte i terasu. Foto: Pinterest.com

13) Bílé nebo barevné

Tak tady si můžete vybrat. Buď se prostor ponese v puristických tónech neutrálních barev jako je bílá, šedá, béžová nebo se rozehraje barvami jako indický trh s kořením.

Kombinujte pohodlný styl a minimalismus. Foto: Pinterest.com

14) Kolo

Kolo je pro hipstera totéž, co kůň pro kovboje. Hipsterovo kolo je krásně retro a často není je dopravním prostředkem, ale také součástí interiéru!

Kolo v koupelně? Proč ne!, Foto: Pinterest.com

15) Bez záclon

Jako kdyby záclony ztělesňovaly tu konformitu, proti které hipster bojuje… Pokud chcete svůj hipsterský příbytek dotáhnout k dokonalosti, na okna záclony nevěšte.

Důležité je mít hodně světla., Foto: Pinterest.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také