Trendy

23. ledna 2018 05:00

Matouš Hartman

Psychedelie 70. let se vrací. Jak hippie styl zvládnout ve vašem bytě?

Minimalismu už bylo moc. Klasického retra taky. Rok 2018 by se měl vrátit k sedmdesátým rokům a spojit je se současným designem. Napovídají tomu i očekávané trendy. Samet, přírodní materiály nebo měděné odstíny se do hippie domu hodí skvěle.

Nemusíte se nastěhovat do dodávky a omezit svůj šatník na vesty s třásněmi a spodní prádlo (pokud vůbec). Uvolněná nálada inspirovaná sedmdesátými roky nám může pomoct překonat současný shon, přidat do bytu barvy, a přitom si zachovat komfort klasického domu.

Zvláště stránka Etsy, kde se sdružují designéři samouci i ti profesionální, aby prodávali své výrobky, prorokuje návrat sedmdesátek do našich bytů. Důvodů je několik. Rozverný barevný prvek dokáže místnost rozzářit (a když nás omrzí, může ho snadno vystřídat další) a navíc prorokované trendy pro rok 2018 ukazují, že sedmdesátá léta se na letošek opravdu hodí.

Na potahy našich gaučů a křesel se bude vracet samet v nejrůznějších odstínech. Nadále se udrží starorůžová mezi oblíbenými barvami a ke všemu Pantone vyvěštilo, že barvou roku 2018 bude sytě fialová. Návrat se očekává i u pletených dekorací, jako jsou závěsy na květináče, dečky nebo koberce. To všechno dohromady společně se vzestupem obliby alternativního bydlení v minidomech (často postavených z přívěsů) naznačuje, že comeback stylu sedmdesátých roků je jen otázkou času.

Jak na sedmdesátkový styl?

Předně si myslíme, že je potřeba s ním šetřit a vyhnout se psychedelickým obrazům, ze kterých bolí oči. Vhodnější bude sáhnout po nějakém plakátu nebo grafice ve výrazných barvách, nikoli s hypnotizujícími vzory.

Zvykli jsme si bydlet v nadčasových jednoduchých až minimalistických interiérech bez výrazných barev (zvlášť Češi se barev stále bojí). Z toho důvodu by se skok do barevnosti a hýřivosti sedmdesátých let stal pouhým módním výstřelkem, který by nás za chvíli omrzel. Musíme si tak vybrat z éry hippie a diska to nejlepší a přinést to do našich domovů.

Lapače snů se snadno stanou kýči, podívejte se proto radši po pletených dekoracích a nebo sametových polštářích v temnějších odstínech. Gauč krásně uzemní a přidají mu pohodový, a přitom elegantní vzhled.

Nevyhýbejte se barvám, ale nepřehánějte to s nimi. Pokud se inspirujete doporučením Pantone, pak se zajímejte o to, jaké možnosti vám nabízí fialová barva. Můžete sáhnout po temné i optimističtěji laděné levandulové. Zvláště tmavší odstíny se skvěle hodí k přírodnímu nábytku z proutí nebo dřevěným dekoracím.

Pokud přece jen chcete zabrousit do psychedelických vod minulého století, vyberte grafiky, fotografie a obrazy v kontrastních barvách (červená s modrou, zelená s oranžovou, fialová se žlutou) a dejte jim prostor, aby vynikly třeba na bílé, nebo naopak tmavě šedé nebo modré stěně.

Můžete si pořídit i pléd nebo polštář s etnickými vzory, ale pozor, aby váš byt pak nevypadal lacině. Etnické vzory sice evokují éru hippie nejsnáze, ale brzy se okoukají a začnou nudit. Něco jiného jsou originální vzory z And nebo Mexika. Takže jestli plánujete cestu do Ameriky, dívejte se na trzích po místním zboží, případně se podívejte na internet a kupte něco podobného, i když evropského. Etnické vzory Ameriky jsou prověřené tisíciletími a dokonce i jejich jásavé barvy působí velice vkusně.

Velké kusy nábytku mohou být problematické. Řešením je ale nechat v pokoji vyniknout jeden soliterní kousek, který strhne pozornost. Co třeba komoda ve výrazné barvě, nebo velký vzorovaný koberec?

Nezapomeňte na květiny. Muškáty nechte balkonům svých babiček, pořiďte si nekvetoucí rostliny, a pokud máte v domě dostatek tepla, sáhněte i po těch tropických. Případně investujte do hezky rostlého velkého kaktusu. Ty bývají prakticky „bezúdržbové“, což ocení zejména mladší ročníky, které nemají čas přemýšlet o zalévání květin…

Další články:


Přečtěte si také