Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Psychedelie 70. let se vrací. Jak hippie styl zvládnout ve vašem bytě?

Minimalismu už bylo moc. Klasického retra taky. Rok 2018 by se měl vrátit k sedmdesátým rokům a spojit je se současným designem. Napovídají tomu i očekávané trendy. Samet, přírodní materiály nebo měděné odstíny se do hippie domu hodí skvěle.
Vydáno: 23.01.2018
Pustíte si sedmdesátky do bytu?
Autor: istock.com Pustíte si sedmdesátky do bytu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nemusíte se nastěhovat do dodávky a omezit svůj šatník na vesty s třásněmi a spodní prádlo (pokud vůbec). Uvolněná nálada inspirovaná sedmdesátými roky nám může pomoct překonat současný shon, přidat do bytu barvy, a přitom si zachovat komfort klasického domu. 

Zvláště stránka Etsy, kde se sdružují designéři samouci i ti profesionální, aby prodávali své výrobky, prorokuje návrat sedmdesátek do našich bytů. Důvodů je několik. Rozverný barevný prvek dokáže místnost rozzářit (a když nás omrzí, může ho snadno vystřídat další) a navíc prorokované trendy pro rok 2018 ukazují, že sedmdesátá léta se na letošek opravdu hodí. 

Nebojte se barev a rostlin
Autor: istock.com Nebojte se barev a rostlin

Na potahy našich gaučů a křesel se bude vracet samet v nejrůznějších odstínech. Nadále se udrží starorůžová mezi oblíbenými barvami a ke všemu Pantone vyvěštilo, že barvou roku 2018 bude sytě fialová. Návrat se očekává i u pletených dekorací, jako jsou závěsy na květináče, dečky nebo koberce. To všechno dohromady společně se vzestupem obliby alternativního bydlení v minidomech (často postavených z přívěsů) naznačuje, že comeback stylu sedmdesátých roků je jen otázkou času. 

Kombinace vzorů může vyjít
Autor: istock.com Kombinace vzorů může vyjít

Jak na sedmdesátkový styl? 

Předně si myslíme, že je potřeba s ním šetřit a vyhnout se psychedelickým obrazům, ze kterých bolí oči. Vhodnější bude sáhnout po nějakém plakátu nebo grafice ve výrazných barvách, nikoli s hypnotizujícími vzory. 

Zvykli jsme si bydlet v nadčasových jednoduchých až minimalistických interiérech bez výrazných barev (zvlášť Češi se barev stále bojí). Z toho důvodu by se skok do barevnosti a hýřivosti sedmdesátých let stal pouhým módním výstřelkem, který by nás za chvíli omrzel. Musíme si tak vybrat z éry hippie a diska to nejlepší a přinést to do našich domovů. 

Špalek místo konferenčního stolku? Proč ne
Autor: istock.com Špalek místo konferenčního stolku? Proč ne

Lapače snů se snadno stanou kýči, podívejte se proto radši po pletených dekoracích a nebo sametových polštářích v temnějších odstínech. Gauč krásně uzemní a přidají mu pohodový, a přitom elegantní vzhled. 

Nevyhýbejte se barvám, ale nepřehánějte to s nimi. Pokud se inspirujete doporučením Pantone, pak se zajímejte o to, jaké možnosti vám nabízí fialová barva. Můžete sáhnout po temné i optimističtěji laděné levandulové. Zvláště tmavší odstíny se skvěle hodí k přírodnímu nábytku z proutí nebo dřevěným dekoracím. 

Fialová je barva roku 2018
Autor: istock.com Fialová je barva roku 2018

Pokud přece jen chcete zabrousit do psychedelických vod minulého století, vyberte grafiky, fotografie a obrazy v kontrastních barvách (červená s modrou, zelená s oranžovou, fialová se žlutou) a dejte jim prostor, aby vynikly třeba na bílé, nebo naopak tmavě šedé nebo modré stěně. 

Podívejte se po výrazných grafikách a plakátech
Autor: istock.com Podívejte se po výrazných grafikách a plakátech

Můžete si pořídit i pléd nebo polštář s etnickými vzory, ale pozor, aby váš byt pak nevypadal lacině. Etnické vzory sice evokují éru hippie nejsnáze, ale brzy se okoukají a začnou nudit. Něco jiného jsou originální vzory z And nebo Mexika. Takže jestli plánujete cestu do Ameriky, dívejte se na trzích po místním zboží, případně se podívejte na internet a kupte něco podobného, i když evropského. Etnické vzory Ameriky jsou prověřené tisíciletími a dokonce i jejich jásavé barvy působí velice vkusně. 

Indiánské vzory se ke stylu 70. let náramně hodí
Autor: istock.com Indiánské vzory se ke stylu 70. let náramně hodí

Velké kusy nábytku mohou být problematické. Řešením je ale nechat v pokoji vyniknout jeden soliterní kousek, který strhne pozornost. Co třeba komoda ve výrazné barvě, nebo velký vzorovaný koberec? 

Pohovka inspirovaná Salvadorem Dalím strhne pozornost
Autor: istock.com Pohovka inspirovaná Salvadorem Dalím strhne pozornost

Nezapomeňte na květiny. Muškáty nechte balkonům svých babiček, pořiďte si nekvetoucí rostliny, a pokud máte v domě dostatek tepla, sáhněte i po těch tropických. Případně investujte do hezky rostlého velkého kaktusu. Ty bývají prakticky „bezúdržbové“, což ocení zejména mladší ročníky, které nemají čas přemýšlet o zalévání květin…

Improvizovat se dá i s květinami...a květináči
Autor: istock.com Improvizovat se dá i s květinami...a květináči

Další články:

 

Lapače snů jsou symboly boho stylu.

Jste zasněný bohém? Vykouzlete si doma uvolněný boho styl. Přinese vám pohodu a štěstí

V koloniálních domech najdete i velice temné barvy, které se ale k tomuto stylu báječně hodí

Vraťte se k tradicím. Koloniální styl vytvoříte i v českém obýváku a bude vonět starými dobrými časy

Jak využít staré sklenice?

Vdechněte starým sklenicím nový život! Stačí mít pět minut a kreativního ducha

Článek je zařazen v: styl , inspirace , hippies , 70. léta
Speciály:
Reklama