reklama

Psychedelie 70. let se vrací. Jak hippie styl zvládnout ve vašem bytě?

Matouš Hartman
23. ledna 2018
Minimalismu už bylo moc. Klasického retra taky. Rok 2018 by se měl vrátit k sedmdesátým rokům a spojit je se současným designem. Napovídají tomu i očekávané trendy. Samet, přírodní materiály nebo měděné odstíny se do hippie domu hodí skvěle.
reklama

Nemusíte se nastěhovat do dodávky a omezit svůj šatník na vesty s třásněmi a spodní prádlo (pokud vůbec). Uvolněná nálada inspirovaná sedmdesátými roky nám může pomoct překonat současný shon, přidat do bytu barvy, a přitom si zachovat komfort klasického domu.

Zvláště stránka Etsy, kde se sdružují designéři samouci i ti profesionální, aby prodávali své výrobky, prorokuje návrat sedmdesátek do našich bytů. Důvodů je několik. Rozverný barevný prvek dokáže místnost rozzářit (a když nás omrzí, může ho snadno vystřídat další) a navíc prorokované trendy pro rok 2018 ukazují, že sedmdesátá léta se na letošek opravdu hodí.

Na potahy našich gaučů a křesel se bude vracet samet v nejrůznějších odstínech. Nadále se udrží starorůžová mezi oblíbenými barvami a ke všemu Pantone vyvěštilo, že barvou roku 2018 bude sytě fialová. Návrat se očekává i u pletených dekorací, jako jsou závěsy na květináče, dečky nebo koberce. To všechno dohromady společně se vzestupem obliby alternativního bydlení v minidomech (často postavených z přívěsů) naznačuje, že comeback stylu sedmdesátých roků je jen otázkou času.

Jak na sedmdesátkový styl?

Předně si myslíme, že je potřeba s ním šetřit a vyhnout se psychedelickým obrazům, ze kterých bolí oči. Vhodnější bude sáhnout po nějakém plakátu nebo grafice ve výrazných barvách, nikoli s hypnotizujícími vzory.

Zvykli jsme si bydlet v nadčasových jednoduchých až minimalistických interiérech bez výrazných barev (zvlášť Češi se barev stále bojí). Z toho důvodu by se skok do barevnosti a hýřivosti sedmdesátých let stal pouhým módním výstřelkem, který by nás za chvíli omrzel. Musíme si tak vybrat z éry hippie a diska to nejlepší a přinést to do našich domovů.

Lapače snů se snadno stanou kýči, podívejte se proto radši po pletených dekoracích a nebo sametových polštářích v temnějších odstínech. Gauč krásně uzemní a přidají mu pohodový, a přitom elegantní vzhled.

Nevyhýbejte se barvám, ale nepřehánějte to s nimi. Pokud se inspirujete doporučením Pantone, pak se zajímejte o to, jaké možnosti vám nabízí fialová barva. Můžete sáhnout po temné i optimističtěji laděné levandulové. Zvláště tmavší odstíny se skvěle hodí k přírodnímu nábytku z proutí nebo dřevěným dekoracím.

Pokud přece jen chcete zabrousit do psychedelických vod minulého století, vyberte grafiky, fotografie a obrazy v kontrastních barvách (červená s modrou, zelená s oranžovou, fialová se žlutou) a dejte jim prostor, aby vynikly třeba na bílé, nebo naopak tmavě šedé nebo modré stěně.

Můžete si pořídit i pléd nebo polštář s etnickými vzory, ale pozor, aby váš byt pak nevypadal lacině. Etnické vzory sice evokují éru hippie nejsnáze, ale brzy se okoukají a začnou nudit. Něco jiného jsou originální vzory z And nebo Mexika. Takže jestli plánujete cestu do Ameriky, dívejte se na trzích po místním zboží, případně se podívejte na internet a kupte něco podobného, i když evropského. Etnické vzory Ameriky jsou prověřené tisíciletími a dokonce i jejich jásavé barvy působí velice vkusně.

Velké kusy nábytku mohou být problematické. Řešením je ale nechat v pokoji vyniknout jeden soliterní kousek, který strhne pozornost. Co třeba komoda ve výrazné barvě, nebo velký vzorovaný koberec?

Nezapomeňte na květiny. Muškáty nechte balkonům svých babiček, pořiďte si nekvetoucí rostliny, a pokud máte v domě dostatek tepla, sáhněte i po těch tropických. Případně investujte do hezky rostlého velkého kaktusu. Ty bývají prakticky „bezúdržbové“, což ocení zejména mladší ročníky, které nemají čas přemýšlet o zalévání květin…

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama