Obývací pokoj

14. listopadu 2017 07:59

Matouš Hartman

Fredagsmys je nové hygge. Užijte si pohodlí domova naplno díky švédské relaxační technice

Na severu umějí odpočívat. V Dánsku vymysleli hygge jako absolutní formu pohodového relaxu doma u horkého nápoje, ve Švédsku přišli s trochu aktivnějším, ale i tak pořád dost odpočinkovým fredagsmys.

Na první pohled fredagsmys vypadá jako lenošení u televize, ale má svá jasná pravidla, aby to byl plnohodnotně využitý večer a ne obyčejné válení se po gauči. Předně fredagsmys můžete slavit jen v pátek po dlouhém týdnu plném práce (fredag znamená pátek).

Sedněte si s rodinou do obývacího pokoje a nebo pozvěte přátele. Fredagsmys si můžete užít i sami, ale vždycky je lepší mít kolem sebe lidi, které máte rádi. Dopředu si vyberte film nebo seriál, který chcete sledovat. Pochopitelně lepší bude nějaká komedie než horor.

Ve Švédsku připravují na fredagsmys tacos. Foto: istock.com

Na páteční odpočívání je také potřeba připravit jídlo. Dříve se holdovalo chipsům, dnes se ve Skandinávii prosazují tacos ze vzdáleného Mexika. Na fredagsmys nemusíte vařit, měli byste vytvořit pohoštění. Nejsnazší je nasypat brambůrky do mísy, to je jasné, ale s přípravou večeře si můžete pohrát. Pokud se nechcete pouštět do tacos, připravte jednohubky, dipy k nakrájené zelenině nebo udělejte sýrový talíř.

Nezapomeňte ani na něco sladkého. Během fredagsmys se na diety opravdu nemyslí. Kupte bonbóny nebo třeba oříšky v čokoládě, na stůl dejte, co vás napadne a co máte rádi.

Nevařte, krájejte a servírujte. Foto: istock.com

Potom už jen relaxujte. Sledujte film a bavte se s rodinou nebo přáteli. Nejlepší na fredagsmys je, že můžete v klidu usnout na gauči a zůstat tam až do soboty ráno. Určitě se najde někdo, kdo vás přikryje.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také