Bydlení

1. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Chcete bydlet v 700 let starém Drákulově hradě?

Drákulův hrad je na prodej. Má to ale háček!

Tak jako v Chorvatsku je asi 5 rodných domů Marca Pola a v Praze kdejaký podnik parazituje na jménu France Kafky, v Rumunsku se nejméně dva hrady označují za Drákulovy. A ten falešný z nich je teď na prodej.

Tak nenaleťte realitní kanceláři!

Ať už hrabě Drákulu považujete za fiktivní postavu, anebo věříte tomu, že jeho předobrazem byl Vlad „Napichovač“ Țepeș, jedno je jisté. Irský spisovatel Bram Stoker tuto postavu zasadil do hradu Bran, který je právě na prodej. Případní zájemci by ale měli vědět, že spojení krutého Drákuly s hradem Bran je pouhou spisovatelovou fikcí. Ta je ale natolik mocná, že předmětnou památku navštěvuje v průměru na 1500 turistů denně.

Jenže kdo chce navštívit skutečný hrad Vlada Țepeșe, ten musí do jeho historicky doloženého rodného města Sighisoare.

Přesto ten falešný vypadá přesvědčivě. Podívejte se na fotky:

Vlad III. Dracula (1431–1476)

Valašský kníže řečený též Napichovač (rumunsky Vlad Țepeș) nechvalně proslul především svou krutostí. Zatímco Rumuni jej pokládají za národního hrdinu, ve zbytku světa je znám spíš jako předloha pro hororového upíra Draculu. Navzdory obecnému přesvědčení nebyl vládcem Sedmihradska (Transylvánie), ale sousedního Valašska.

Vlad III. byl znám pod vícero přízvisky. Jeho dobová přezdívka Țepeș je odvozena od jeho oblíbeného způsobu zabíjení narážením na kůl. Tuto přezdívku však získal až posmrtně, okolo roku 1550. Jeho nepřátelé Turci mu ze stejného důvodu už za jeho života říkali Kazikli bey – kníže narážeč. Jeho druhé přízvisko Dracula (Drăculea) je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce — Drak (Dracul) –, jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda.

Během svého života se Vlad III. v latinských dokumentech podepisoval jako Wladislaus Dragwlya, vaivoda partium Transalpinarum. Portrét Vlada III. v innsbruckém zámku Ambras, foto: Wikimedia CommonsZdroj: Creative Commons

Projděte si hrad na videu:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hrad prodej Chorvatsko Drákula dům Rumunsko Bran Bram Stoker Wikimedia Commons Creative Commons Sedmihradsko Ambras

Přečtěte si také