9. března 2015 06:00
Klára BeščecováChcete nezapomenutelný zážitek? Vyzkoušejte glamping v africké divočině
Umíte si představit stanování v divoké africké přírodě? Může být nezvykle pohodlné a luxusní.
Možná jste už někdy slyšeli o jednom z aktuálních trendů, který se v několika posledních letech ujal mezi cestovali. Nazývá se jednoduše glamping (spojení anglického glamour a camping, což je možné přeložit jako kouzelné či luxusní kempování) a jeho princip je úplně jednoduchý. Vyjedete si do nádherné přírody nebo exotické lokality jako při klasickém kempování, přitom ale máte záruku ubytování s vysokým standardem, a to se vším, co k němu patří.
Glamping má překvapivě dlouhou tradici
Vyznavačům klasického kempování se glamping může zdá jako moderní výstřelek. To ovšem není tak docela pravda. Původ glampingu sahá mnohem dál, než by se na první pohled mohlo zdá. Zámožní cestovatelé a panovníci, kteří byli v minulosti nuceni často cestovat, se při svých cestách neradi vzdávali pohodlí, na něž byli zvyklí. Proto s sebou vozili zázemí, které jim zajišťovalo navyklý standard i v divoké přírodě. Odtud vychází inspirace pro současný glamping.
Glamping v aftické divočině - Obrázek 15 Zdroj: Mahali Mzuri Safari Camp
Mezi nejnovější glampingové resorty můžeme bezpochyby započítat také Mahali Mzuri Safari Camp v africké Keni. Oficiálně byl jeho provoz zahájen v srpnu 2013. Jedná se o hotelový komplex složený z dvanácti luxusně zařízených stanů, který je umístěný v národní rezervaci Masai Mara poblíž národního parku Serengeti.
Glamping v aftické divočině - Obrázek 5 Zdroj: Mahali Mzuri Safari Camp
Bydlení ve stanu nebylo nikdy pohodlnější
Celý projekt se snaží o šetrný přístup k okolnímu prostředí. V rámci architektury se tato koncepce projevila ve volbě odlehčených materiálů a v designu stanů. Ubytovací jednotky se snaží svými architektonickými prvky nevybočovat z regionálních zvyklostí, aby nerušily divokou přírodu. Mahali Mzuri také usiluje o podporu turismu, ale pouze v takové míře, aby neškodil místnímu ekosystému. Z těchto důvodů mohou být stany obsazeny maximálně 24 lidmi naráz. Součástí snah o udržitelný rozvoj lokality je také zaměstnávání místních pracovníků. Těch je mezi zaměstnanci kempu převážná většina.
A co mohou návštěvníci očekávat? Jak už bylo naznačeno výše, rozhodně se mohou těšit na pohodlí téměř jako v pětihvězdičkovém hotelu. K dispozici mají bar, nekonečný bazén nebo bezdrátové připojení k internetu. Mezi ty méně obvyklé nabídky patří třeba možnost výletu s cílem poznat místní komunitu (respektive domorodý kmen), udělat si výpravu do divočiny nebo se nad ní aspoň proletět horkovzdušným balonem.
Mahali Mzuri patří do Virgin Limited Edition Sira Richarda Bransona, která je v oblasti ubytování zárukou neobyčejných zážitků. Safari Camp se tak zařadil do kolekce unikátních příbytků z celého světa.
Čím je exkluzivnější lokalita, tím víc peněz si musí zájemci o ubytování připravit. V případě keňského Safari Campu začínají ceny mimo hlavní sezonu na 640 dolarech za osobu a noc.
Klára Beščecová
Foto: Mahali Mzuri Safari Camp
Mohlo by vás zajímat: