Bydlení

6. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Chybějící zahradu si v rodinném domě v Brně vynahradili luxusní terasou

I na malém svažitém pozemku s jen minimální šířkou lze postavit luxusní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Co když ale nezbude místo pro zahradu? V Brně ji nahradili terasou s keři, bazénem i letní kuchyní!

Základem této novostavby v Masarykově čtvrti v Brně je pomyslný kvádr, z něhož architekti z ateliéru Kuba & Pilař „odebírali“ jednotlivé části. Největším takovým „odebraným“ kusem je atrium, které rozděluje dům na dvě části. Ostatní „vykousnuté“ části tvoří lodžie a terasy.

Obytné místnosti jsou orientované na západ a obyvatelé domu z jejich oken hledí do zalesněného údolí řeky Svratky. Interiér ale také prosvětluje atrium uprostřed domu. Ten je navenek výrazný pláštěm tvořeným stínícím roštem, který zachovává tvar základního kvádru. Tento částečně průhledný plášť jednak maskuje veškeré otvory, ale zároveň také tvoří zábradlí lodžií a vymezuje prostor střešní terasy ve třetím podlaží.

V podzemním podlaží je hala, šatna, garáž a technické zázemí. V domě je výtah. První nadzemní podlaží je pojaté jako klidová zóna s dětskými pokoji a pracovnou. Nechybí společná lodžie orientovaná na západ. Pracovnu prosvětluje skleněná stěna atria. Ve druhém podlaží je za atriem ložnice se šatnou a koupelnou. Okny do ulice je orientovaný velký společenský prostor s kuchyní a jídelnou.

Velké a hlavně milé překvapení představuje terasa v nejvyšším třetím podlaží. Jedná se spíše o venkovní obytný prostor nahrazující zahradu, kterou dům v podstatě nemá. Na terase je zeleň a dokonce i bazén. Její součástí je ale i letní kuchyně, koupelna a sauna.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také