Bydlení

3. října 2015 06:00

Markéta Zídková

Mobilní dům svým majitelům poskytne na 27 m² tři samostatné místnosti

Mobilní domy vám umožní bydlet téměř kdekoliv.

V Americe takhle funguje spousta lidí, zejména v důchodovém věku: Přes léto jsou v horách v Montáně, na zimu se jak tažní ptáci přesunou se svým mobilním domem do slunné Kalifornie. Mobilní domy slouží i jako levnější varianta zděneného domu: Bydlení člověku poskytnou už od nějakých 250 000 Kč. Často ale vypadají jako plechový přívěs - je na nich znát, že jsou to mobilní domy.

Mobilní dům přitom může vypadat jako klasický domek – podívejte se na jeden novější kousek jménem Portable Home ÁPH80 ze španělského studia Ábaton Arquitectura. Dům má rozměry 9x3 metry, tedy celkem 27 m² a skýtá pohodlný prostor pro dva lidi: obytný pokoj s kuchyní, ložnici a koupelnu. V malých prostorách je ložnice zpravidla řešena spacím patrem, což není vždy pohodlné, tady je k dispozici samostatná ložnice. Výška stropu je uvnitř v nejvyšším místě 3, 5 metru. Dům je zvelké části postavený ze dřeva, které má zvenku šedivou cementovou fasádu z cementotřískových desek. O vnitřní komfort se stará izolace o síle 10 centimetrů. Díky tomu dům působí jako normální domek a nikoliv jako přívěs za auto.

Výroba domu trvá 4-6 týdnů, sestavený je za den. Pak už ho jednoduše naložíte na kamion a necháte si odvézt, kam potřebujete.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také