Bydlení

21. července 2014 04:24

Markéta Zídková

Chystáte se zateplovat? Zažádejte si o dotaci. Poradíme, jak

Až do října můžete zažádat o dotace na energetické úspory svého bydlení. A to v rámci programu Zelená úsporám.

Náklady na stavbu tzv. nízkoenergetického nebo pasivního domu zmírní dotační program Nová zelená úsporám. Nová podoba programu, která platí od 1. dubna letošního roku, je přísnější na parametry zateplení než ty předchozí a dotaci dostane méně zájemců než doposud. Nicméně i tak zde leží připraveno až 550 000 Kč na novostavbu. Jedna možnost je využít dotační peníze na novostavby v pasivním standardu. Výjimkou nejsou ani použité solární panely. Podmínky pro takový dům jsou příznivé. Pokud je roční spotřeba tepla do 20 kWh na metr čtvereční za rok, je poskytnuta dotace rovných 400 000 Kč. Je-li hodnota pod 15 kWh, dostanou majitelé o 150 000 korun více.

Nová podoba známého programu dotací Nová zelená úsporám dává od 1. dubna 2014 na novostavbu až 550000 Kč.

Dotace lze získat i na úpravy stávajícího domu. Tomu, kdo roční měrnou spotřebu energie sníží až o 60 %, stát slibuje padesátiprocentní dotaci. Za snížení pouze o 40 % majitele čeká dotace třicetiprocentní. Do požadovaného čísla se lze vejít zateplením, solárním ohřevem vody, využitím odpadového tepla, a řadu dalších metod. Žádosti lze podávat do konce října resp. do vyčerpání prostředků fondu.

Dotace nejen na zatepleníStát přispívá na následujících 6 různých možností zvyšování hospodárnosti domů, které lze navíc kombinovat:

Zateplení domůMožnost vyměnit oknaVýměna kotleKoupě tepelného čerpadlaVýstavba nízkoenergetického domuVětrání a rekuperace tepla

Více najdete ZDE.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také