Bydlení

24. června 2014 06:00

Markéta Zídková

Dětské pokojíčky: Zařizujeme království pro nejmenší

I malí členové vaší rodiny mají nárok na svůj vlastní prostor. Požadavky dětí se rychle mění s věkem, pojďte se podívat, na co se zaměřit při zařizování pokojíčku pro úplně nejmenší děti.

Vlastní pokojíček od narození je báječná věc, i když v prvních etapách života se novorozenec a následně kojenec dělí o společný prostor s maminkou, aby byl neustále na očích. V prvních týdnech po narození je dětský pokoj prostorem hlavně pro spánek, krmení a přebalování a tomu by mělo odpovídat i zařízení místnosti. Ideální je rovnou pořídit klasickou dětskou postýlku s nastavitelným roštem, která vašemu dítěti vydrží minimálně do tří let. Později samozřejmě s odstraněnou bočnicí, jež umožní pohodlné nalézání a vylézání z lůžka.

Na tohle pozorPři nákupu postýlky a dětského nábytku obecně si ověřte, že výrobce pamatoval na prvky bezpečnosti, tedy že nabízí stabilitu, pevnost, netoxické materiály a vyvaroval se ostrých rohů a hran a nebezpečně vypadajících spojů. Samozřejmostí je povrchová úprava, která umožní jednoduchou údržbu. Současným trendem v nabídce dětského nábytku je dřevěný masiv, který působí přívětivě a navíc se výborně kombinuje s barevnými doplňky. Materiál, který do dětského pokojíku jednoznačně nepatří, je sklo.

V pokojíku pro miminka by měla být rozhodně i postel nebo pohovka pro maminku, skříňka na výbavičku, plenky a dětskou kosmetiku a box na první hračky. Maminky většinou pořizují i přebalovací pult, ten ale není nezbytně nutný. Daleko bezpečnější je dítě přebalovat na podložce položené na zemi.

Nebezpečné přebalováníVěděli jste, že přebalovací pult je jedním z rizikových prvků dětského pokojíku? Pokud máte potíže se zády a pocit, že přebalování na zemi nezvládnete, od samého počátku se naučte, že dítě musíte za všech okolností nepřetržitě držet alespoň jednou rukou. Nenechte se překvapit jeho pohyblivostí v tom nejhorším okamžiku. Pro přebalování na zemi doporučujeme pořídit speciální měkkou omyvatelnou podložku. Ušetříte prostor, peníze a navíc máte vyřešeno přebalování na cestách.

Myslete na to, že od okamžiku, kdy se s vaším miláčkem začnete pohybovat po zemi, hraje jednu z nejdůležitější rolí prostor. Do pokojíku tedy nepořizujte žádné zbytečnosti, nechávejte místo výhradně pro dítě a jeho hračky. Uvidíte, že s přibývajícími měsíci toho bude i tak až dost. Batoleti budete určitě chtít pořídit malý stolek a židličku, houpacího koníka, tunel na prolézání nebo dokonce klouzačku.

Do dětského pokojíku nepokládejte koberec, lepší bude lino nebo parkety, ze kterých veškerý prach vyluxujete a setřete. Na chladnou a kluzkou podlahu můžete položit pěnové puzzle, které pokojík nejenom rozveselí, ale splní i funkci izolační a protiskluzovou při prvních pokusech o lezení. Děti si s nimi rády hrají, navíc jsou omyvatelné vodou. Vale dejte nejenom koberci, ale i záclonám, závěsům a dalším lapačům prachu, do oken pořiďte raději žaluzie nebo rolety.

Pozornost věnujte také barvám. Pokud máte pocit, že prostor potřebuje opticky zvětšit, místnost vymalujte bíle, dětskému pokojíku budou ale daleko více slušet jemné pastelové odstíny. Při zařizování dětského pokojíku myslete v neposlední řadě i na bezpečnost vlastního potomka – zajistěte okna, elektrické zásuvky a nikdy nenechávejte klíč ve dveřích.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Podobné články

Sdílejte článek
Štítky rodina

Přečtěte si také