Bydlení

8. dubna 2015 05:58

Klára Beščecová

Co takhle dovolená v bunkru z 2. světové války?

Rekreační sídlo zřízené ve válečném bunkru si získává přízeň betonovými zdmi a spartánským vybavením.

Dispozice nejsou ohromující. Bunkr z poloviny zapuštěný vzemi nabízí svým obyvatelům 9 m² a sotva dva metry na výšku. Minimu prostoru odpovídá i množství nábytku, který je také většinou na míru, aby využil každý centimetr místa. Rekreační objekt architekti zbelgického studia B-ILD zařídili pro 4 osoby, pro něž relikvie skýtá jen to nejnutnější vybavení. Pavilon Bunkr, jak své dílo nazvali, stojí vnizozemské vesnici Fort Vuren, jež je součástí holandského obranného systému, který je od konce II. světové války mimo provoz.

Chátrající objekt se dočkal renovace díky reklamě jisté belgické agentury, která vsoutěži nabídla atypickou dovolenou dvěma rodinám. Jakmile propagační akce skončila, zůstal zrekonstruovaný bunkr kpronájmu.

Při zařizování bunkru se architekti inspirovali chatou Cabanon de Vacances, kterou si designér Le Corbusier vybavil víceúčelovým nábytkem. Každý jeho kus lze zasunout, odsunout či sklopit. Stoličky slouží zároveň jako noční stolky nebo jako schůdky zpřístupňující horní lůžka.

Na omezený interiér navazuje terasa vhodná kvenkovnímu vaření, slunění nebo i večernímu posezení. Její prkenná podlaha odkazuje na otisk bednění, do něhož dělníci lili beton bunkru.

Foto: B-Bild

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky opevnění nábytek Druhá světová válka Le Corbusier

Přečtěte si také