Oblíbená psí plemena britské královské rodiny jsou corgi, kokr, kavalír i Jack Russell teriér

Královna Alžběta II. byla nadšenou obdivovatelkou jedinečné psí rasy corgi, ale zdaleka nebyla v královské rodině jediná, kdo svůj život spojil s milovanými mazlíčky. Její syn, král Karel III., a jeho žena Camilla mají v oblibě nespoutanou rasu Jack Russell teriér a princ William s manželkou Kate milují kokršpaněly. Jaká jsou tahle psí plemena, která mají v Anglii i svůj původ?

Královna Alžběta II.

Není žádné tajemství, že královnu Alžbětu II. téměř celý život doprovázeli roztomilí psíci plemene Welsh Corgi Pembroke. Prvního dostala k 18. narozeninám od svých rodičů. Byla to fenka jménem Susan.

Welsh Corgi Pembroke

Na první pohled vypadají Welsh Corgi Pembroke jako liška bez ocasu. Toto honácké plemeno pochází z jižního Walesu a bylo vyšlechtěno jako pomocník pro farmáře. I když byste to do psíků na krátkých nožkách s věčným roztomilým úsměvem asi neřekli, jsou velmi rychlí, hbití a plní energie. Jsou to psi velmi inteligentní s vlídnou povahou, kteří milují i malé děti.

Princezna Margaret

Sestra královny Alžběty II., princezna Margaret, kromě jezevčíků milovala i kavalíry. Tedy psíky vznešeného původu, plemene Cavalier King Charles spaniel. Toto plemeno k anglické královské rodině patřilo už v dávné minulosti a dodnes má zajímavou výsadu. Král Karel II. tyto psíky velmi miloval a rozhodl, že jim nesmí být žádné dveře uzavřeny, a dokonce měli povolen vstup i do anglického parlamentu. Tuto výsadu má plemeno Cavalier King Charles spaniel dodnes. Ovšem je otázka, co by tam psík sám pohledával, když tuto výsadu nemá i jeho páníček či panička.

Cavalier King Charles spaniel

Společenské plemeno, které patří k nejvlídnějším a nejpřátelštějším psům vůbec. Jsou to psíci společenští, inteligentní a absolutně neútoční. Vůbec jim nevadí celé dny jenom „zdobit pohovku“, ale na druhou stranu se velmi dobře přizpůsobí i sportovním majitelům.

Král Karel III.

Dříve měl Král Karel III. i větší plemena psů, například labradora, ale s manželkou Camillou chová psíky rasy Jack Russell teriér. Tihle geniální divoši přitom vůbec nemají přehnaně ušlechtilý původ. Naopak, dlouhá léta byli tito psi chováni pro lov a neměli ani ustálený vzhled. Teprve v roce 2001 byl zveřejněn jejich standard a Jack Russell teriér se stal mezinárodně uznávaným plemenem.

Jack Russell teriér

Energický, hravý a velmi inteligentní pes, který se však jen tak lehce nepodřizuje povelům. Jeho výcvik musí být proveden co nejdříve a skutečně velmi důsledně, protože tohle neuvěřitelně živé plemeno má sklony k neposlušnosti a nejraději používá vlastní hlavu. Tu má sice velmi chytrou, ale bohužel i na zlobení. Russel má velmi silné lovecké pudy.

Princ William

Jako malý chlapec měl vlastního černého labradora, ale s manželkou Kate si oblíbili kokršpaněly. Měli černého kokršpaněla Lupa a chvíli před jeho smrtí si pořídili dalšího psa stejné rasy.

Anglický kokršpaněl

Původně lovecký pes s veselou a kamarádskou povahou, který se v současné době velmi často chová jako pes spíše společenský. I on byl vyšlechtěn ve Velké Británii, asi v 18. století. Je velmi aktivní, hravý a inteligentní, velmi snadno se učí novým povelům. Velmi dobře vychází s dětmi.

Psi těchto plemen se velmi často chovají i u nás. Seznamte se blíže s některými z nich:

Zdroj: https://www.marianne.cz/zabava/corgi-kokrspanele-i-mopsici-na-jaka-psi-plemena-neda-kralovska-rodina-dopustit; hhttps://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/23379/psi-plemena-welsh-corgi-pembroke-oblibenec-kralovny.html


Přečtěte si také