Welsh Corgi Pembroke je veselý a hravý psík, jehož kouzlu propadla i anglická královna

Jestli se některé psí plemeno umí skutečně vesele tvářit, pak je to nepochybně Welsh Corgi Pembroke. Honácký psík na kraťoučkých nožkách původně pomáhal farmářům hlídat stáda na pastvinách, ale dnes je z něho milující společník pro každou rodinu. Welsh Corgi Pembroke je známý především díky svojí nejznámější chovatelce, anglické královně Alžbětě II.

Welsh Corgi Pembroke

Toto honácké plemeno pochází z jižního Walesu, kde bylo vyšlechtěno jako pomocník pro místní farmáře. Welsh Corgi Pembroke zdatně dokázal ohlídat stáda skotu i ovcí a ještě dělal milou společnost celé rodině. Je to psík, který umí dokonale překvapit svou hbitostí a přívalem energie, která se skrývá v trochu na první pohled neohrabaném tělíčku na hodně krátkých nožkách. Je to ale skutečně jen první pohled! Welsh Corgi Pembroke je psík velmi pohyblivý a energický, kterého můžete s klidem vzít na delší procházku nebo zapojit do některého psího sportu. Nejvíce bude jeho nátuře sedět asi agility, kde zúročí svůj původ a šikovnost honáckého psa.

Na druhou stranu je to výborný pes pro rodinu s malými dětmi, vůči kterým projevuje obdivuhodnou trpělivost a něhu. Je to pes, který se umí chovat přesně podle potřeby a představ svého majitele. Občas je sice i trochu tvrdohlavý, což je typická vlastnost plemen, která se musela v minulosti sama rozhodovat.

Welsh Corgi Pembroke je výborný pes pro celou rodinu, nemá ve zvyku vybírat si pouze jednoho oblíbeného člena. Velmi dobře vychází i se zvířaty, nemá pud lovecký, ale ochranitelský. S tím ovšem souvisí i malá nectnost tohoto plemene. Občas to bývají psi uštěkaní. Jsou podezíraví vůči cizím lidem a na jejich přítomnost okamžitě upozorní. Pokud hledáte výborného a inteligentního hlídače, pak jste ho právě našli.

Slavný díky královské rodině

Welsh Corgi Pembroke je známý především díky svojí nejznámější chovatelce, anglické královně Alžbětě II., která dostala první štěně tohoto plemene od svého otce a chovu se věnovala celý život. Je to tedy psík, jehož můžete vídat i na oficiálních fotografiích královské rodiny.

Přirozeně bez ocásku

Plemeno Welsh Corgi Pembroke má jednu velkou zvláštnost, je přirozeně bezocasé. Majitelé se proto musí připravit na neustálé vysvětlování, proč v dnešní době, kdy se všeobecně ustupuje od kupírování ocasů, jejich pejsek žádný ocásek nemá. Jednoduše nemá a nikdy neměl. Narodil se tak!

Existuje i druhé plemeno Welsh Corgi Pembroke velmi podobné, a to je Cardigan Corgi, které má dlouhý a lišku připomínající ocas. Toto druhé plemeno bývá také trochu větší a těžší.

Jak pečovat o Welsh Corgi Pembroke

  • Je to milé, velmi inteligentní a nekonfliktní plemeno, které se snadno přizpůsobí vašemu životnímu stylu. Klidně se z něho stane i gaučový povaleč, což ale přináší problém s váhou psa. Welsh Corgi Pembroke má sklony k přejídání a následnému tloustnutí, proto je potřeba hlídat přiměřené krmné dávky.
  • Zdraví Welsh Corgi Pembroke je všeobecně velmi dobré, jen občas se vyskytuje dysplazie kyčelního kloubu, šedý zákal, degenerativní myleopatie, epilepsie, onemocnění meziobratlových plotének nebo progresivní atrofie sítnice. Nákup štěněte v kvalitní chovné stanici by měl tato rizika eliminovat, ale to ostatně platí u všech plemen.
  • Srst Welsh Corgi Pembroke nevyžaduje žádnou přehnanou péči, potřebuje pouze pravidelné vyčesávání. Krátká srst je nejčastěji v barvě červené s bílými znaky, ale může být i sobolí, černá se znaky nebo trikolor.
  • Welsh Corgi Pembroke je skutečně velmi nízký psík s kohoutkovou výškou asi 25–30 cm a váhou okolo 10 kg.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Welsh_Corgi_Cardigan; https://cs.wikipedia.org/wiki/Welsh_Corgi_Pembroke


Přečtěte si také