reklama

7 nejlaskavějších psích plemen: Tyhle mazlíčky si můžete pořídit i k menším dětem

Simona Sedláčková
7. října 2020
Hledáte psího kamaráda pro své děti? Mezi všemi plemeny se jistě najdou jedinci, kteří děti milují a nikdy by jim neublížili, ale některá plemena mají laskavou povahu přece jen zapsanou snad přímo ve svém genetickém kódu. Která to jsou?
reklama

Páníčci psů všech plemen i obyčejných voříšků podobné žebříčky, do kterých se psi řadí podle nejrůznějších kritérií, nemají moc rádi, protože většinou považují za nejlepšího a ideálního psa právě toho svého. A mají samozřejmě pravdu!

Ale pak jsou tu lidé, kteří se teprve chystajípořídit si pejska podle svých představ a požadavků, a pro ty nemusí být úplně jednoduchézorientovat se vširoké rodině psích chlupáčů. Pokud jste tedy ostříleným chovatelem, berte náš žebříček srezervou. Ale pokud se teprve chystáte rozšířit řady nadšených pejskařů, a hledáte psa pro rodinu sdětmi, pak by se vám naše nabídka mohla hodit. Vybrali jsme pro vás pejsky všech velikostí a poskládali je pěkně podle abecedy.

Bernský salašnický pes

Berňáci, jak jim jejich chovatelé sláskou říkají, jsou především oblíbenými rodinnými psy se skvělou, vyrovnanou povahou, jsou klidní a neagresivní, vždy dobře naladění. Velmi snadno se cvičí, jsou inteligentní svrozenou poslušností. Berňáci jsou vlídní i kostatním psům, a dokonce i ke kočkám. Pro svou přátelskou povahu to nejsou zrovna dobří hlídači.

Bernský salašnický pes není vhodný jako mazlíček do městského bytu. Ideální je pro něho domek se zahradou, kde mu bude dopřán dostatek volného pohybu, ale i spřístupem do domu, neboť je vděčný za blízký kontakt srodinou.

Berňák patří mezi velká plemena, dosahuje výšky 58–70 cm vkohoutku a váhy 30–55 kg. Smutnou skutečností je u tohoto plemene krátkověkost, dožívají se průměrně deseti let.

Bruselský grifonek

Bruselský grifonek je veselý, hravý a živý pejsek, žádný lenoch, milující svou rodinu, které je bezmezně oddán. Snadno se cvičí, je velmi učenlivý a inteligentní. Svůj temperament rád přizpůsobí každému chovateli, je vhodný jako rodinný pes. Je to dobrý hlídač, ale štěká jen slabě.

Bruselský grifonek patří mezi malá společenská plemena, dorůstá do kohoutkové výšky 22–28 cm a váží 3,5–6 kg. Dožívá se poměrně vysokého věku, velmi často až 15 let.

Kavalír King Charles španěl

Přizpůsobivý pes velmi milé povahy, který se výborně hodí kaktivní rodině sdětmi i ke starším lidem. Rád se proběhne, ale stejně tak povaluje celý den na křesle. Kavalír King Charles španěl patří mezi nejklidnější a nejpřizpůsobivější psy.Je absolutně neagresivní a neútočný. Je velmi milýa přítulný, svou rodinu velmi milujea špatně snášíjejí dělení. Kavalíři jsou psi smečkoví, což se projevuje i věčným sháněním rodiny-smečky ksobě, na procházkách mají rádi všechny členy tlupy pohromadě.

Nevyžaduje dlouhé procházky, pokud mu je nemůžete dopřát, ale na druhou stranu se velmi rád zapojí do hry, a dokonce i do psích sportů, jako je třeba agility. U kavalíra skutečně platí, že jaký pán, takový pes.

Kavalíři patří mezi společenská plemena, patří do skupiny malých anglických španělů. Dorůstají do výšky 30–33 cm a váží 5,5–8,5 kg. Nejsou bohužel příliš dlouhověcí, dožívají se vprůměru asi 9 let.

Labradorský retrívr

Labrador je všestranný, inteligentní, nekonfliktní a přátelský pes, vhodný do každé rodiny a především k dětem. Dokáže se přizpůsobit každé situaci. Někteří labradoři zachraňují životy, jiní se stávají nedocenitelnými společníky lidí s těžkým handicapem, a to stále ještě není vše, v čem toto sympatické plemeno vyniká. Labrador není jen hezké plemeno vhodné na zahradu. Je to skvělý stopař, hledá drogy, bývá výborný vodní záchranář.

Labrador má mírumilovnou povahu, je přátelský a společenský. Tento pes miluje rodinu a nerad bývá sám. Vyhledává lidi i zvířata a zapojuje je do hry, nevadí mu kočky ani jiní domácí mazlíčci.

Fenka labradorského retrívra je vysoká 54 až 56 cm, pes měří 56 až 57 cm. Průměrně váží asi 25 až 34 kg. Hmotnost není dána standardem, avšak mnoho těchto psů sužuje problém s nadváhou. Dožívají se asi 12–14 let.

Novofoundlandský pes

Pes impozantních rozměrů a obrovského srdcesmírnou přátelskou, hravou a milující povahou. Je velmi pravděpodobné, a jejich povaha by tomu i napovídala, že jsou blízce příbuzní slabradorskými retrívry, i když jejich původ zcela jasný není.

Novofundlanďani nevyžadují příliš mnoho pohybu a například vůbec se pro ně nehodí psí sporty. Tito psi milují plavání, které je pro ně velmi vhodnou aktivitou.

Trochu problém bývá svýcvikem tohoto plemene. Je to plemeno pohodlné, a to i votázkách poslušnosti. Pokud se něco přímo nemusí a důsledně nevyžaduje, tenhle klidný drobeček se nenamáhá poslechnout. Jeho výcvik tedy vyžaduje velkou míru trpělivosti a především klid. Se základními povely ale nemívají potíže, jen od nich nemůžete očekávat radostné učení akrobatických kousků.

Tito obříci psí říše dorůstají do výšky 66–71 cm a váží 51–68 kg. Dožívají se vprůměru asi 11 let.

Shih-tzu

Shih-tzu jsou klidní a naprosto neagresivní psi, věrní své rodině. Většinou vyžadují celodenní přítomnost svého pána, což znich, ve spojení svelmi malými nároky na pohyb, činí ideální psy pro seniory. Jsou také skvělými psíky pro rodiny smenšími dětmi. Většinou se musí tito psi chránit před dětmi, ne obráceně. Absolutní snášenlivost projevují shih-tzu i ostatním zvířecím členům rodiny. Nerozhází je kočky, křečci ani papoušci.

Výcvik je u tohoto plemene možný, ale musí se počítat svelkou tvrdohlavostí. Na druhou stranu u podobných plemen asi málokdo počítá sabsolutní poslušností a akrobatickými kousky.

Shih-tzu dorůstá do kohoutkové výšky 20–28 cm a váží 4–7,5 kg. Jsou to tedy psi velmi malí. Dožívají se asi 13 let.

Zlatý retrívr

Klidný, přátelský a absolutně mírumilovný pes, který miluje svou rodinu, ale dokáže si hrát i scizími dětmi. Je nekonfliktní i ktakovým členům rodiny, jako jsou kočky, papoušci nebo křečci. Je velmi učenlivý a laskavý, ochotný pomáhat. Používá se jako terapeutický nebo asistenční pes, „práci“ bere jako zábavu, ale zároveň velmi zodpovědně.

Zlatí retrívři jsou vhodní i pro různé psí sporty, ale musí se snimi začít pracovat včas, aby nepřevážila příliš klidná a pohodlná stránka jejich povahy.

Psi dorůstají do kohoutkové výšky asi 56–61 cm, feny asi 51–56 cm a váží 30–45 kg. Vprůměru se dožívají 10–12 let.

Hledáte psího hlídače nebo snad raději psího génia? I pro vás máme připravený výběr vhodných kandidátů:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama