Jezevčíci i Russell teriéři vám dokážou připravit hodně horké chvilky

Vybíráte si svého prvního psa? Vyhněte se paličákům, se kterými není úplně snadné pořízení. A zdaleka mezi takové nepatří jen velká plemena, ale spíš naopak. Mezi psy s problematickou výchovou najdete překvapivě psíky s malým tělem, ale o to větším egem. Dejte si pozor na velmi rozšířené jezevčíky i v posledních letech stále oblíbenější raslíky, kteří se dokážou stát doslova postrachem celého okolí, pokud jim včas neukážete, kde je jejich místo.

Jack Russell teriéři, Parson Russell teriéři i jezevčíci patří mezi plemena lovecká a nic na tom nezmění fakt, že většina z nich žije život gaučového povaleče s občasnou vycházkou po blízkém okolí. Ve své podstatě jsou to dominantní a průbojní psi s vlastním názorem, který také, pokud je jim to dovoleno, razantně prosazují.

Lovecká plemena se rozhodují samostatně

Jsou to především norníci, tedy plemena samostatná, aktivní, odvážná, učenlivá a velmi inteligentní, původně však určená skutečně k práci a lovu. Jako taková se musela tato plemena naučit sama rozhodovat a nespoléhat se jen na okamžitý povel svého pána. A tyto na první pohled samozřejmě skvělé vlastnosti si jezevčíci i raslíci drží v tzv. genetické paměti. Zkušený chovatel z nich tak dokáže vychovat perfektní společníky a parťáky, ale problém nastává ve chvíli, kdy psi vycítí nejistotu chovatele nezkušeného. V ten moment jejich přirozeně samostatná nátura vyhodnotí, že se musí ujmout velení. A velet, to raslíci i jezevčíci skutečně zvládají na jedničku!

Jak zkrotit psího divocha?

Základním výcvikem by mělo projít každé štěně, ať už se jedná o plemeno společenské, lovecké, nebo pracovní. U malých paličáků, jako jsou jezevčíci i raslíci, je to naprosto nezbytné. Pokud si na výcvik netroufá chovatel sám, je dobré oslovit profesionály, kteří se výcviku psů věnují. Peníze, které za výcvik utratíte, se vám bohatě vrátí v podobě klidného soužití s vaším psem.

Lovecká plemena potřebují prostor

Pokud si pořídíte takto aktivního psa, jako jsou jezevčíci a raslíci, měli byste také počítat s tím, že se nespokojí jen se základním výcvikem. Takoví psi potřebují zábavu a „práci“ po celý život. Samozřejmostí by měly být pořádné vycházky, ne jenom postávání v parku a klábosení s ostatními pejskaři. Skvělou variantou jsou i psí sporty, které jsou v posledních letech velmi oblíbené.

Připravte pro ně hry a zábavu

Mezi psí sportování se nemusí řadit jenom oficiální psí sporty, ale i oblíbené psí kratochvíle, jako je házení tenisáků, a chytrou hlavu si mohou malí koumáci namáhat i doma. Rozhlédněte se po nabídce psích hlavolamů nebo jim vlastnoručně vyrobte například čuchací kobereček nebo staré tričko předělejte na šikovné přetahovadlo. Za každou aktivitu, kterou považují za zábavu, vám budou tito psi vděční.

Na závěr je dobré připomenout, že mezi všemi plemeny se najdou jedinci, kteří se od zažitých představ o daném plemeni hodně liší. A tak i mezi jezevčíky jsou jistě přirozeně poslušní a páníčkovi bezmezně podřízení jedinci a mezi raslíky se najdou i gaučoví povaleči. Ale rozhodně se na tyto výjimky nedá spoléhat! Raději buďte připraveni na nezdolnou aktivitu a mazanou vychytralost svých budoucích mazlíčků.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také