Bydlení

3. června 2015 06:00

Klára Beščecová

Designérka si hýčkala patinu a vznikl dům jako pro Addamsovu rodinu

Designérka při rekonstrukci jen hýčkala patinu svého 110 let starého domu, v němž si nyní připadá jako Alenka, která si z říše divů odskočila na návštěvu Addamsovy rodiny.

První, co nového majitele starého domu snáležitě zašlým interiérem obyčejně napadne, bývá malování, prosvětlení a modernizace. Interiérová designérka Debra Croninová ze Sydney ovšem dospěla kzajímavému výsledku tím, že udělala pravý opak a patinu svého domu při rekonstrukci naopak chránila.

110 let starý dům na předměstí australské metropole byl 40 let neobydlený a tomu odpovídal i jeho stav. Croninová tam odhalila četná svědectví zpohnuté historie stavení. Mimo jiné nechávala zazdít úkryty lupičů vdírách ve zdi, nechávala opravit uvolněné schodiště i zabarikádovaná okna.

Staré prkenné podlahy a další původní zařízení ponechala takřka vnálezovém stavu a svůj domov vyzdobila sbírkami starých věcí, různých starožitností i uměleckých předmětů. Interiér ozvláštňuje směsice starožitného a industriálního nábytku, zníž mnoho kusů přispívá i kdojmu útulného domova.

Po přestěhování zLondýna do Sydney hledala právě takový dům, vněmž by dala naplno průchod své vášni pro interiérový design. Vědomí, že po desetiletí opuštěný dům spolyká veškeré její peníze, Croninovou občas přivedlo kpochybám. „Bylo to naprosto neobyvatelné, zanedbané a vypleněné,“ vzpomíná na stav, vjakém dům koupila. „V ten okamžik, kdy jsem od majitelů převzala klíče, jsem se poprvé vživotě zeptala sama sebe, jestli jsem neudělala kardinální chybu,“ přiznává. Croninová, která vLondýně pracovala jako maskérka, bydlela v krásných domech a bytech. Od nápadité rekonstrukce svého australského domova si slibovala, že ji uvede do vysoce konkurenčního prostředí interiérového designu. Věděla, že s touto ambicí musí docílit něčeho výjimečného a tak není náhoda, že podobu svého domu nyní sama vystihuje příměrem o setkání Addamsovy rodiny s Alenkou vříši divů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také