Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Bydlení

Dnes už se nehraje na nejvyšší, ale na nejdelší mrakodrap. Ten nejdelší bude stát v New Yorku. Kolik bude měřit?

Existuje mnoho způsobů, jak postavit jedinečný dům, základem je nicméně to, že musí vyčnívat. Protože u mnoha jedinečných domů se tak děje doslova, napadlo designéry změnit kritéria. Namísto nejvyššího mrakodrapu na světě vytvořili studii mrakodrapu „nejdelšího“.
Vydáno: 31.03.2017
Na Manhattanu by podle designérů měl stát „nejdelší“ mrakodrap na světě

Nezvyklý dům navrhl americký atelier Oii Studio pro panorama Manhattanu. „The Big Bend“ ve výšce 600 metrů nekončí, ale stáčí se do oblouku. Měřeno od začátku do konce by pak tento věžák s hodnotou 1200 m byl suverénně „nejdelším“ mrakodrapem na světě. Designér Ioannis Oiaonomou svým nápadem výmluvně naznačuje, že výška není vše. „Pokaždé, když se dozvíme o novém nejvyšším mrakodrapu na světě, žasneme nad jeho cenou za metr čtvereční a nemůžeme se zbavit dojmu, že co je nejvyšší, je téměř zaručeně i nejdražší,“ dělí se o svou nelibost.

Takto si „The Big Bend“ stojí v porovnání s ostatními výškovými domy na Manhattanu
Takto si „The Big Bend“ stojí v porovnání s ostatními výškovými domy na Manhattanu
oiio Studio

Designér neotřelým návrhem zároveň reaguje i na stále přísnější předpisy. Převýšit ostatní mrakodrapy je technicky možné, ale nikoliv legální. Loni uplynulo 100 let od chvíle, kdy na Manhattanu začala platit rozsáhlá stavební omezení. A úřady přitvrzují. Dvě z pěti budov, které na tomto newyorském ostrově stojí, jsou buď vyšší, širší, větší anebo napasované do těsnější zástavby než dovoluje současná podoba těchto omezení.

Aby vyhovovala potřebám stále bobtnající metropole, začali si různí developeři tato pravidla měnit nebo ohýbat. „Ten zákon o stavebních zónách je tvárný a developeři používají spoustu triků, s jejichž pomocí své projekty ženou do výšky ve snaze dodat jim prestiž výškové budovy,“ vysvětlují autoři návrhu s tím, že jejich kritériem je délka. Big Bend se díky tomu může s úřady vypořádat čestně. Stačilo k tomu jediné – vybočit z průměru originálním pojetím.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Nejvyšší rezidenční budova v Česku nabízející unikátní výhledy  na Prahu vyrůstá v oblasti Pankrácké pláně

Nejvyšší a nejluxusnější mrakodrap se staví v Praze na Pankráci. Byty budou stát i 100 milionů Kč

Čestné ocenění se dostalo čínskému projektu Noah Oasis, který proměňuje ropnou plošinu v ekologický mrakodrap, který by čistil moře v místě ropného vrtu

Nejkrásnější mrakodrapy světa: Zvítězil návrh z Polska

Reklama
Článek je zařazen v: mrakodrap, Manhattan, novostavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama