Bydlení

3. ledna 2016 06:00

Markéta Zídková

Domek místo garáže: Podívejte se, jaké se dá vytvořit bydlení z garáže

Manželé zlikvidovali garáž a postavili místo ní druhý domek.

Pozemek pod nepoužívanou garáží byl příliš cenný, než aby ležel ladem. Domek s jednou ložnicí, který sešlou stavbu nahradil, majitelé buď pronajímají studentům, anebo přenechávají návštěvám.

Eric a Marianne Haesloopovi z Kalifornie si uvědomili, že jim další domek na zahradě může dobře vydělávat. Díky poloze s dobrou dopravou do univerzitní části města Berkeley měli dobrou šanci, že bude po většinu roku pronajatý. Rozhodnutí postavit jednoduchý domek tedy bylo ekonomicky nanejvýš opodstatněné.

Domek s vnitřním prostorem 40 m² s ložnicí a koupelnou postavili levně. Architekt Eric jej sám navrhl a další peníze ušetřil použitím levných sendvičových konstrukčních desek s tepelnou izolací. V mírném kalifornském klimatu to stačí. Aby si manželé chránili soukromí, nemá domek na straně orientované k jejich domu žádná okna. Součástí projektu je i nová podoba zahrady, o níž se zas zasadil jejich syn Patrick, který je zahradník krajinář. Díky své specializaci myslel na stinné i slunné zóny, místo pro piknikový stůl, stejně jako na příhodný poměr produkčních a okrasných ploch.

Krátce po dokončení dům hned vyzkoušeli hosté. Po většinu času jej však využívají postgraduální studenti. Ti jsou mimochodem velmi výhodní, neboť už mají divoké studentské roky za sebou a nepůsobí pronajímatelům potíže.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také