26. května 2017 06:00
Klára BeščecováMalý byt naučil Newyorčanku úspornému stylu života
Žít v malém bytě, řekněme až v minibytě, s sebou přináší jistá omezení. Pokud ale chcete žít v New Yorku, zůstat v centru dění a dokážete se přizpůsobit, pak z malého prostoru vykřešete i určitá pozitiva. Stačí se seznámit s Mary Helen Rowell a pochopíte, proč se jí v malém bytě líbí.
O bytě se dozvěděla od kamaráda, který si zas nabídky všiml na studentské vývěsce. Když se šla na své nové bydliště podívat, byla překvapená, že se majitel jaksi nehrne jí místnost kpronájmu ukázat. Když si ji pak přeměřila, pochopila proč. Do úzké nudle sjedním oknem se vpodstatě nevešla ani běžná postel.
Mary Helen to ale neodradilo, i když se jí přátelé smáli, vjak malé krabici se rozhodla žít. Stěžejní předností bylo na newyorské poměry nízké nájemné 750 $ za měsíc, vpřepočtu něco málo pod 19000 Kč, a blízkost centra věhlasné metropole. To je pro ženu, která se i pracovně zabývá módou, velmi důležité.
Ukrutně malý byt - Obrázek 6 Zdroj: Ny.curbed.com
Skamarádem vymysleli řešení, jak malý prostor účelně zabydlet. Jednoduchý nábytek si sjeho pomocí sestavila sama podle přesných rozměrů bytu. Postel je vlastně deska, pod níž jsou úložné prostory. Věci je možné ukládat také na police u okna a pod věšáky na šaty.
Jako každá žena i Mary Helen někam svou róbu potřebovala uložit. Byla ale zvyklá i zpředchozího spolubydlení, že svršky neukládala do žádných skříní. Klasický věšák styčí by jí však v novém bytě zabíral spoustu místa. Použila tedy věšáky, které jen trčí ze stěny. Boty našly místo vpolicích pod šaty.
Ukrutně malý byt - Obrázek 2 Zdroj: Ny.curbed.com
Možná se ptáte, kam si žena, která se navíc vyzná vmódě, bude věšet další koupené svetříky, šaty a oděvní doplňky. Odpověď je jednoduchá, Mary Helen vyznává filozofii, jeden kus přibude, jiný tedy musí pryč. Tento způsob nakládání svěcmi si nesmírně oblíbila. Bere to jako velké plus malého bytu. S tak málo věcmi se jí totiž daří neuvěřitelně jednoduše udržovat pořádek.
Úsporný způsob ve shromažďování věcí praktikuje důsledně se vším. Přítel jí například chtěl darovat zajímavou knihu, obyvatelka malého bytu ji ale odmítla. Žádné staré se zbavit nechtěla, a tak nová knížka musela zkrátka „ostrouhat“.
Byt je to opravdu velmi malý, nevešla se do něj ani koupelna. Když ale dobře vycházíte se sousedy, nevadí, že se o koupelnu stoaletou dělíte ještě sjedním bytem. To ale bude brzy minulost. Vztah spřítelem nabral na obrátkách a mladý pár se rozhodl sestěhovat do většího bytu. Ale jen mírně většího. Mary Helen si dovednost, se kterou se jí daří jednoduše udržovat pořádek, chce udržet i vnovém bydlišti.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: